Pochodzi z Radna na Wołyniu, z wykształcenia jest ekonomistką. Jednak od zawsze chciała rozwijać swoją pasję artystyczną i doskonalić umiejętności malarskie. W Polsce Yulia Gordenkova mieszka od 2015 r. Kilkukrotnie przeprowadzała się w poszukiwaniu pracy, która pozwalałaby na rozwijanie talentu plastycznego i dawała satysfakcję. Mieszkała kolejno w Gdańsku, Poznaniu, Zakopanem i Gryficach, aż w 2021 r. trafiła do miasta ceramiki – Bolesławca. Chciała sprawdzić, czy praca przy dekoracji ceramiki będzie tą której poszukiwała. Najpierw trafiła do Pracowni Ceramiki Artystycznej MariAnna, gdzie wdrażała się do pracy malarki – dekoratorki ceramiki. Tam poznawała tajniki pracy z farbami podszkliwnymi, mieszania kolorów, nanoszenia ich na biskwit przy użyciu pędzli i stempli. W zakładzie pracowała rok, następnie na kilka miesięcy trafiła do Atelier Ceramiki Artystycznej TandeM w Gierałtowie, a od czerwca 2023 r. pracuje w “WR Ceramice”.
Ceramika bolesławiecka ją zafascynowała i całkowicie pochłonęła. Jak twierdzi sama dekoratorka, znalazła swoje miejsce na ziemi i pracę, o której marzyła. W zakładzie Katarzyny i Jarosława Rutyna “rozwinęła skrzydła” tworząc własne dekoracje. Kiedy tylko znajduje czas na swobodne malowanie, przenosi na biskwity swoje autorskie projekty.
Preferuje pracę pędzlem, który umożliwia tworzenie indywidualnych wzorów. Malarka odpowiada wtedy za każdą kreseczkę i kropkę. Pędzel to przedłużenie ręki i wyobraźni. Praca stemplami jest interesująca, jednak jest bardziej “mechaniczna”, ograniczona wzorem na stemplu. W swojej pracy często łączy te dwie techniki dekorowania naczyń. Maluje głównie motywy inspirowane naturą, ponieważ kocha kwiaty i rośliny. Lubi utrwalać w dekoracjach ulotne chwile, “złapać” konkretny moment i przenieść go na ceramikę i utrwalić w malowanej farbami dekoracji. Inspiruje się też ukraińską tradycją, wykorzystując w swoich projektach motywy tradycyjnego haftu. Pośród jej wzorów znajdziemy anioły zadumane w czasie modlitwy, ważki, które na moment zastygły w bezruchu nad kwiatem koniczyny, kwitnące krzewy kaliny, czy maki.
Z jednej stronny uwielbia stonowane barwy, rodem ze starych zdjęć. Z drugiej strony, zachwyca się kolorami. Większość jej dekoracji jest wielobarwna. To nie tylko wynik obserwacji bogactw natury ale i znajomość upodobań klientów, którzy częściej sięgają po wielobarwne dekory. Jej wzory są lekkie, nieprzeładowane malaturami. Lubi zostawiać pustą przestrzeń na naczyniach, pozostawiając pole dla wyobraźni klienta. Nie przepada za malowaniem pasków na krawędziach naczyń, które stanowią wyraźną granicę dla dekoracji.
Bardzo lubi biały kolor. Łączy go chętnie z innymi barwami, aby nadać im pastelowy delikatny odcień. Stosowane przez dekoratorkę kolory są zawsze starannie dobrane. Często stosuje również kobalt, który zawsze doskonale wygląda w dekoracjach. Jak podkreśla malarka – kobalt jest jak niebo w nocy, tylko bez gwiazd.
Bardzo lubi dekorację z magnoliami swojego autorstwa. Na Ukrainie, w Karpatach, rosną okazałe magnolie, które wyglądają niezwykle malowniczo kiedy kwitną. Dekoratorka wspomina je z nostalgią i rozrzewnieniem. Swoje magnolie odrealniła, nadając im niepowtarzalne kształty i kolory. Kolejna dekoracja oparta jest na motywie pawich piór, które malarka przekształciła w fantastyczny pawi kwiat. Kolejnym ważnym tematem jej twórczości są anioły. Lubi je malować zasmucone i zamyślone. Tworzy również dekoracje w stonowanych barwach ziemi – z jesiennymi motywami liści i owoców kasztanowca, czy kojarzącymi się z wiosną gałązkami kwitnącej wiśni. Yulia Gordenkova dekoruje nie tylko naczynia ale również figurki wróbelków, sów, kotów, kogutów, kaczek, świątecznych skrzatów czy pamiątkowe magnesy, które pokrywa swoimi oryginalnymi malaturami. Często tworzy również wzory dedykowane i malowane na indywidualne zamówienia klientów.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne