logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Małgorzata Trześniowska

Ceramika Anna

Uzdolniona artystycznie, od dziecka nie rozstawała się z kredkami. Absolwentka liceum plastycznego. Z wykształcenia technik architekt. Pochodzi z Zamościa, skąd w 2000 r. przeniosła się do Gromadki pod Bolesławcem. Znała potencjał miasta gliny, stąd od razu pomyślała o pracy związanej z dekoracją ceramiki. Pracowała w kilku lokalnych zakładach ceramicznych, najpierw przez 10 lat w Ceramice Artystycznej Wiza w Parowej. Następnie podjęła pracę w Fabryce Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu (obecnie Manufaktura w Bolesławcu) oraz Ceramice Szlachetnej Cer-Raf w Rakowicach. W latach 2022-2024 zatrudniona była w Ceramice Anna w Łaziskach, gdzie zajmowała się malowaniem oraz projektowaniem autorskich dekoracji. Każdy z zakładów posiadał swoją własną specyfikę pracy. W każdym z tych miejsc zdobywała kolejne, cenne doświadczenia. Nauczyła się precyzji, szybkości pracy oraz kreatywności.

M. Trześniowska podkreśla, że kiedy siada do pracy, nie czuje upływu czasu, szczególnie wtedy, kiedy tworzy nowe projekty wzornicze. Lekkość ręki i precyzja w wykonaniu rysunku, wyrobione w czasie studium architektonicznego, ułatwiły wdrożenie się w pracę zdobnika ceramiki. Najpierw pracowała z użyciem stempelków, potem zaczęła malować pędzlem. W pierwszym zakładzie pracy zdobyła certyfikat malarza unikatów. Dzisiaj zdecydowanie woli malować pędzelkiem, chociaż chętnie wykorzystuje tradycyjne bolesławieckie kółeczka, które nakłada na krawędzie naczyń.

Preferuje dekoracje inspirowane przyrodą. Chętnie projektuje wzory kwiatowe. Swoje dekoracje komponuje, dodając kolejne elementy. Lubi harmonijne tonacje kolorystyczne – błękity, kobalt i zieleń lub czerwienie, pomarańcze i brązy. Na życzenie klientów, tworzy również wzory wielobarwne. W zasadzie w każdej swojej dekoracji używa kobaltu, który przyciąga wzrok swoją elegancją. Nie ma problemu z dokładaniem różnych elementów do dekoracji na indywidualne zamówienie. Chętnie podejmuje się np. wplecenia w dekorację logotypu, sentencji czy imienia. Pomaga jej w tym zamiłowanie do kaligrafii. We wszystkich zakładach ceramicznych, w których pracowała, zajmowała się liternictwem, tworząc spersonalizowane dedykacje, sentencje, a nawet szyldy.

W Ceramice Anna wprowadziła do produkcji kilka autorskich wzorów, m.in. z motywem jagód czy słoneczników, które cieszą się powodzeniem wśród klientów. Tworząc kolejne wzory, zawsze myśli o tym, że dekoracja musi być powielana przez inne malarki, a sam wzór powinien dobrze wyglądać na każdej formie naczynia, co stanowi duże wyzwanie. M. Trześniowska jest również autorką dekoracji o nazwie „Lato” – gęstwiny czerwonych kwiatków rozmieszczonych na intensywnie zielonym tle oraz wzoru o nazwie „Wianek”, składającego się z kwiatów w dwóch pokrewnych kolorach – niebieskim i kobaltowym.

M. Trześniowska ma smykałkę do prac wymagających zręczności manualnej, chętnie wykonuje stroiki kwiatowe, tapetuje, maluje, wykonuje przedmioty dekorowane metodą decoupage czy quillingu. Najchętniej odpoczywa w lesie.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content