logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Małgorzata Czarna

Manufaktura w Bolesławcu

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związana od 2004 r., gdzie trafiła za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Po trzymiesięcznym kursie, który odbywał się w Manufakturze pod kierunkiem A. Szeremety, została zatrudniona na stanowisku zdobnika ceramiki. Trudność i specyfika tego zawodu polega na pogodzeniu tempa pracy z jej wysoką jakością. Trzeba być skupionym, starannym i „wkładać serce” w każde zdobione naczynie.

Z czasem M. Czarna oprócz powielania dekoracji produkcyjnych i unikatowych zajęła się również projektowaniem autorskich dekoracji w ramach wewnątrzzakładowych konkursów. Pierwsze wzory były proste. Te najnowsze są bardziej skomplikowane. Cechuje je większa śmiałość w użyciu kolorów, bardziej świadome użycie stempla, odważniejsze pociągnięcia pędzlem.

Inspiracji M. Czarna poszukuje nieustająco. Śledzi aktualne trendy wzornicze w modzie, w magazynach wnętrzarskich, na wystawach sklepowych. Charakterystyczne motywy, lub ich elementy, które zapadają w pamięć, wykorzystuje twórczo w swoich dekoracjach. Używa zarówno istniejących już stempli, poszukując na ich bazie nowych rozwiązań i ciekawych układów, zmieniając kolorystykę i dodając kolejne elementy. Projektuje również własne stemple, które są wykonywane na indywidualne zamówienie projektantki, a pomysły na nowe wzory nanosi na biskwitowe talerze. M. Czarna projektuje intuicyjnie, eksperymentuje rozbudowując dekoracje o kolejne elementy. Główne motywy dekoracyjne ewoluowały na przestrzeni lat. Na początku były to wyłącznie motywy kwiatowe. Dzisiaj coraz częściej pojawiają się dekoracje abstrakcyjne oraz te z elementami graficznymi. Niemniej jednak nadal szczególnie bliskie jej sercu pozostają motywy roślinne.

M. Czarna projektuje zarówno dekoracje wielobarwne, jak i monochromatyczne kompozycje. Zdecydowanie preferuje pracę stemplami. Pędzlami uzupełnia dekorację i cyzeluje detale. Większość dekoracji projektantka komponuje zestawiając pasmo dekoracji kwiatowej z pasmami niewielkich geometrycznych stempli. Jako przykład może posłużyć kobaltowo-zielona dekoracja 0MCP z subtelnym pasmem kwiatowym, kobaltowo-pomarańczowa dekoracja 0MCR ze stylizowanym motywem kwiatowym oraz 0MCS z błękitnymi kwiatami i zielonymi listkami. W subtelnej dekoracji MC15, składającej się z drobnych stempelków w dwóch kolorach – oliwkowozielonym i kobaltowym, M. Czarna „wyczarowała” stylizowaną łąkę. Wielobarwny wzór MC19 łączy drobne ukwiecone gałązki z intensywnym w kolorze pasmem geometrycznych stempli. W podobnej tonacji kolorystycznej utrzymana jest również dekoracja MC22 składająca się z szerokiego pasma kwiatowego, uzupełnionego wstęgą stempelków podkreślających krawędzie naczyń. W dekoracji MC20 M. Czarna wykorzystała subtelne, kojarzące się z wiosną barwy, uzupełniając główne pasmo roślinne drobnymi punktowymi stempelkami podkreślającymi krawędzie naczyń. Spod ręki projektantki wyszła także stonowana dekoracja MC20, utrzymana w odcieniach błękitów i szarości pokrywająca całą powierzchnię drobniutkimi stylizowanymi kwiatkami i listkami. Inną dekoracją, pokrywającą całe naczynia, jest wzór MC23, w którym wzrok przykuwa zmultiplikowany stempel w postaci stylizowanego kwiatka rozmieszczony symetrycznie na kobaltowym tle.

M. Czarna odpoczywa podróżując i spędzając czas z rodziną, jednak nieustająco zbiera inspiracje i obserwuje trendy.

Skip to content