logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Małgorzata Czarna

Manufaktura w Bolesławcu

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związana od 2004 r., gdzie trafiła za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy. Po trzymiesięcznym kursie, który odbywał się w Manufakturze pod kierunkiem A. Szeremety, została zatrudniona na stanowisku zdobnika ceramiki. Trudność i specyfika tego zawodu polega na pogodzeniu tempa pracy z jej wysoką jakością. Trzeba być skupionym, starannym i „wkładać serce” w każde zdobione naczynie.

Z czasem M. Czarna oprócz powielania dekoracji produkcyjnych i unikatowych zajęła się również projektowaniem autorskich dekoracji w ramach wewnątrzzakładowych konkursów. Pierwsze wzory były proste. Te najnowsze są bardziej skomplikowane. Cechuje je większa śmiałość w użyciu kolorów, bardziej świadome użycie stempla, odważniejsze pociągnięcia pędzlem.

Inspiracji M. Czarna poszukuje nieustająco. Śledzi aktualne trendy wzornicze w modzie, w magazynach wnętrzarskich, na wystawach sklepowych. Charakterystyczne motywy, lub ich elementy, które zapadają w pamięć, wykorzystuje twórczo w swoich dekoracjach. Używa zarówno istniejących już stempli, poszukując na ich bazie nowych rozwiązań i ciekawych układów, zmieniając kolorystykę i dodając kolejne elementy. Projektuje również własne stemple, które są wykonywane na indywidualne zamówienie projektantki, a pomysły na nowe wzory nanosi na biskwitowe talerze. M. Czarna projektuje intuicyjnie, eksperymentuje rozbudowując dekoracje o kolejne elementy. Główne motywy dekoracyjne ewoluowały na przestrzeni lat. Na początku były to wyłącznie motywy kwiatowe. Dzisiaj coraz częściej pojawiają się dekoracje abstrakcyjne oraz te z elementami graficznymi. Niemniej jednak nadal szczególnie bliskie jej sercu pozostają motywy roślinne.

M. Czarna projektuje zarówno dekoracje wielobarwne, jak i monochromatyczne kompozycje. Zdecydowanie preferuje pracę stemplami. Pędzlami uzupełnia dekorację i cyzeluje detale. Większość dekoracji projektantka komponuje zestawiając pasmo dekoracji kwiatowej z pasmami niewielkich geometrycznych stempli. Jako przykład może posłużyć kobaltowo-zielona dekoracja 0MCP z subtelnym pasmem kwiatowym, kobaltowo-pomarańczowa dekoracja 0MCR ze stylizowanym motywem kwiatowym oraz 0MCS z błękitnymi kwiatami i zielonymi listkami. W subtelnej dekoracji MC15, składającej się z drobnych stempelków w dwóch kolorach – oliwkowozielonym i kobaltowym, M. Czarna „wyczarowała” stylizowaną łąkę. Wielobarwny wzór MC19 łączy drobne ukwiecone gałązki z intensywnym w kolorze pasmem geometrycznych stempli. W podobnej tonacji kolorystycznej utrzymana jest również dekoracja MC22 składająca się z szerokiego pasma kwiatowego, uzupełnionego wstęgą stempelków podkreślających krawędzie naczyń. W dekoracji MC20 M. Czarna wykorzystała subtelne, kojarzące się z wiosną barwy, uzupełniając główne pasmo roślinne drobnymi punktowymi stempelkami podkreślającymi krawędzie naczyń. Spod ręki projektantki wyszła także stonowana dekoracja MC20, utrzymana w odcieniach błękitów i szarości pokrywająca całą powierzchnię drobniutkimi stylizowanymi kwiatkami i listkami. Inną dekoracją, pokrywającą całe naczynia, jest wzór MC23, w którym wzrok przykuwa zmultiplikowany stempel w postaci stylizowanego kwiatka rozmieszczony symetrycznie na kobaltowym tle.

M. Czarna odpoczywa podróżując i spędzając czas z rodziną, jednak nieustająco zbiera inspiracje i obserwuje trendy.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content