Pochodzi ze Szczecina. Uzdolniona plastycznie. Malowanie zawsze sprawiało jej dużą przyjemność. Do dziś w każdej wolnej chwili sięga po farby olejne albo ołówki. Odkąd pamięta ceramika bolesławiecka robiła na niej duże wrażenie, “cieszyła oko”. Chciała spełnić swoje marzenie i spróbować własnych sił w dekorowaniu ceramiki, jednak rodzinne miasto nie dawało takich możliwości. Wyzwanie podjęła po przeprowadzce do Bolesławca i od jesieni 2018 r. pracuje jako zdobnik ceramiki w Ceramice Użytkowej Galia w Łaziskach.
Jak wspomina dekoratorka, początki były trudne, ponieważ malowanie na biskwicie różni się znacznie od malowania na płótnie, czy papierze. Inne są farby, specyfika biskwitu i sama technika nanoszenia dekoracji. Doświadczenie K. Tur zdobywała stopniowo, zaczynając od zdobienia niewielkich form i nanoszenia prostych wzorów. Z czasem zaczęła powielać bardziej skomplikowane motywy zdobnicze oraz komponować własne dekoracje. Praca pochłania ją bez reszty, daje satysfakcję i radość. Obecnie nie wyobraża sobie pracy w innym zawodzie. Nadal jednak podchodzi do niej z pokorą, cały czas doskonali swoje umiejętności.
Czasami pomysł na nowy wzór przychodzi nagle i niespodziewanie. Kiedy pracuje zawsze ma pod ręką biskwit, aby “na gorąco” przenieść pomysł na naczynie. Innym razem impulsem jest dostrzeżony motyw, który po twórczym przetworzeniu i dostosowaniu do specyfiki produkcji kamionki daje nową jakość. Tworzenie dekoracji jest zawsze pewną niewiadomą. Skłania do refleksji, czy wzór wyjdzie, czy będzie się podobał. Dlatego każdy wypalenie nowego wzoru jest ekscytujące i stale pobudza ciekawość, jak będzie wyglądał gotowy produkt. Często ostateczny kształt wzoru jest efektem pracy zbiorowej i konsultacji z A. Jasiukiewicz – kierownikiem malarni i właścicielką zakładu.
K. Tur preferuje pracę pędzlem, ponieważ daje większą swobodę malowania, a same wzory posiadają większą ekspresję. Malarka tworzy dekoracje roślinne. Preferuje te wielobarwne, jednak zdecydowanie w stonowanej kolorystyce. Dobór barw odbywa się w trakcie tworzenia dekoracji i wymaga doświadczenia i wyczucia, ponieważ kolory farb zmieniają się podczas wypału. W wielu swoich wzorach chętnie wykorzystuje fiolety, które stosunkowo niedawno pojawiły się na bolesławieckiej kamionce. Ulubioną dekoracją jest U-LA1 bazująca na motywie wrzosów. Wzór powstał spontanicznie na niewielkim biskwitowym kieliszku podczas testowania jednego z odcieni fioletów. K. Tur wymalowała pędzlem kilka elementów, które po dopracowaniu stworzyły wzór, który wkrótce wdrożono do seryjnej produkcji. Dzięki temu, że powstał w sposób totalnie niezaplanowany posiada swobodę i luz. Malarka stworzyła również dekorację ze słonecznikami A-SZ1 oraz ze słoneczniki przeplatanymi lawendą A-SZ2. Ciekawie prezentują się również wzory hallowenowe – A-H1 i U-LA – wykorzystujące powszechnie kojarzone z tym świętem motywy dyń, pająków, pajęczyn, czarownic, czy zamków. W ostatnim czasie stworzyła również subtelny jesienny wzór w konwencji bajkowej U-LA3 z grzybami i ślimakami.
K. Tur odpoczywa aktywnie. Lubi podróże, chętnie zwiedza dolnośląskie zamki. Z sentymentem wraca również do rodzinnego Szczecina. Wytchnienie znajduje również w swoim ogrodzie.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne