logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Katarzyna i Jarosław Rutyna

właściciele zakładu “WR Ceramika” s.c. J.K. Rutyna

Początki firmy, zarządzanej obecnie przez Katarzynę i Jarosława, sięgają 1978 r. Zakład pod nazwą Ceramika Szlachetna w Tomaszowie Bolesławieckim założyli Władysław Rutyna (ojciec Jarosława) i Jan Dzioba. Od 1997 r. zakład nosił nazwę Wytwarzanie i Zdobienie Wyrobów Ceramicznych Władysław Rutyna. Kiedy Katarzyna i Jarosław wzięli ślub w 1999 r. dołączyli oficjalnie do rodzinnego interesu, a po pięciu latach przejęli zakład. Od 2014 r. firma prowadzi działalność pod nazwą “WR Ceramika” s.c. J.K. Rutyna. Ważnym wydarzeniem była rozbudowa zakładu w latach 2002-2004, dzięki której zakład zwiększył powierzchnię produkcyjną oraz wprowadził nowe maszyny i urządzenia. Firma zatrudnia obecnie 12 pracowników.

Katarzyna pochodzi z Nowogrodźca, a Jarosław z Bolesławca. Katarzyna z wykształcenia jest technikiem ekonomistą, a Jarosław technikiem budownictwa. Obydwoje doświadczenie związane z produkcją ceramiki zdobywali w zakładzie. Swoje umiejętności potwierdzili zdobywając tytuł – mistrza zdobnika ceramiki. Podzielili się obowiązkami – Jarosław zajmuje się szeroko rozumianą administracją – kontaktem z klientami, prowadzeniem korespondencji. Dba również o zaopatrzenie produkcji w masy, szkliwa i farby. Pozostała część obowiązków związana z pracą w odlewni, szkliwierni, malarni, sortowni należy do Katarzyny. To ona poszukuje inspiracji, nowych form naczyń, kolejnych kolorów farb, kształtów stempli a także sprawdzaniem jakości gotowego asortymentu produktów.

Jarosław już jako dziecko bywał w zakładzie rodziców. Na początku przyglądał się pracy, pomagał i uczył się fachu produkcji ceramiki. Następnie dorabiał sobie u rodziców, a kiedy wdrożył się w życie zakładu został zatrudniony jako etatowy pracownik. Katarzyna, kiedy weszła do rodziny, uczyła się pracy w zakładzie od teściów, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, za co jest im ogromnie wdzięczna bo poznała każdy etap produkcji. Dziś jest w stanie zastąpić każdego pracownika z produkcji. Jest z tego dumna. Swoją wiedzą dzieli się z młodzieżą, którą “WR Ceramika” chętnie przyjmuje na staże i praktyki, przygotowując kolejne pokolenie ceramików do egzaminów mistrzowskich w zawodzie zdobnik ceramiki.

W zakładzie, w czasie ostatnich dwudziestu lat wiele się zmieniło. Na początku w garncarni produkowano własną masę lejną do zalewania form. Część biskwitów jednak kupowano. Kiedy firma dostarczająca biskwit zamknęła produkcję, zakład państwa Rutyna odkupił maszyny służące do toczenia naczyń z plastycznej masy. Po rozbudowie i doposażeniu zakład stał się w pełni samowystarczalny. W zakładzie odbywa się cały proces produkcyjny od przygotowania masy, odlewania naczyń, przez produkcję biskwitu po malowanie i ostateczny ostry wypał. Jednak wymagało to wiele pracy i wysiłku. Jarosław z ojcem musieli nauczyć się jak przygotować masę plastyczną, jak efektywnie korzystać z zakupionych maszyn i jak o nie dbać. Rozpoczął się etap owocnych eksperymentów. Wymagało to cierpliwości, samozaparcia i ogromnej determinacji. W końcu udało się opracować optymalną recepturę. Dzisiaj zakład nadwyżki produkcyjne swojego biskwitu odsprzedaje mniejszym lokalnym wytwórcom.

Katarzyna z radością projektuje stemple i konsultuje kolejne wzory z malarkami. Artystyczne poszukiwania nowych dekorów bardzo często odbywają się w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, kiedy zakład poszerza ofertę o drobniejszy asortyment produktów. W tym czasie na prezenty szczególnie chętnie kupowane są figurki, kubeczki czy małe miseczki. Zdobniczki mogą wtedy komponować nowe wzory. Powstałe spontanicznie, wybrane dekoracje trafiają później do katalogu firmowego. Czasami kiedy Katarzyna ma pomysł na dekorację, konsultuje się z malarkami i wspólnie opracowują ostateczną wersję dekoru. Zakład słynie z dekoracji kwiatowych. Składają się na nie zarówno dekoracje stempelkowe, jaki i te malowane pędzlem.

Kolorystyka wzorów opracowywana jest eksperymentalnie. Wzór wykonywany jest w różnych wersjach kolorystycznych i po wypale wybierana jest optymalna paleta barw. Jedną z większych zmian, jaka dokonała się w zakładzie na przestrzeni kolejnych dekad funkcjonowania, jest bogactwo używanych obecnie kolorów. Kiedyś były to kobalt, zieleń, brąz i kolor żółty. Obecnie stosuje się szeroką paletę kolorów farb, w tym biel, seledyn, fiolet w odcieniu lawendowym czy różne odmiany czerwieni. W zakładzie cały czas wprowadzane są kolorystyczne nowości. W stałej ofercie firmy znajdują się również wzory, które są w obiegu od wielu lat i cały czas znakomicie się sprzedają. Swoje produkty “WR Ceramika” eksportuje głównie do USA i Japonii oraz Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Korei Południowej. Szczególnie ważnym wydarzeniem w życiu zakładu jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Zakład należy do Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego i włącza się czynnie w jego organizację. Jarosław, jako starszy bractwa, każdego roku odbiera z rąk prezydenta miasta symboliczny klucz do jego bram. Jest to czas prezentacji nowych form i dekoracji, moment na bezpośredni kontakt z klientem, okazja aby poznać jego opinie i oczekiwania.

Katarzyna i Jarosław są dumni ze swojego zakładu. Nie wyobrażają sobie pracy w innym zawodzie. Podchodzą do niej z pasją i poczuciem odpowiedzialności. Dużą satysfakcję daje oddawanie klientom wyrobów, które cieszą oko i dają przyjemność w użytkowaniu. Mimo, że mają różne gusta jeśli chodzi o wzornictwo. Jarosław preferuje tradycyjne bolesławieckie kropki, a Katarzyna wzory kwiatowe, to uzupełniają się idealnie i wspierają w prowadzeniu rodzinnej firmy, która za trzy lata świętować będzie pięćdziesięciolecie działalności.

Wyroby firmy “WR Ceramika” prezentowane były na licznych wystawach we Włoszech, Norwegii, Austrii i Czechach, zorganizowanych przez Muzeum Ceramiki i Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Działania na rzecz popularyzacji ceramiki bolesławieckiej zostały docenione przez przyznanie “WR Ceramice” w 2009 r. honorowej Nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content