logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Karolina Górak

Ceramika Millena

Absolwentka antropologii kulturowej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz administracji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. Uzdolniona plastycznie, od dziecka lubiła rysować. Często słyszała, że sprawdziłaby się jako dekoratorka ceramiki. Przez długi czas nie widziała się jednak w tej roli. Podczas poszukiwania pracy trafiła na ofertę Ceramiki Millena i postanowiła spróbować swoich sił jako malarka bolesławieckiej kamionki. Jak sama mówi, “przeprosiła się z farbami” i rozpoczęła naukę tego specyficznego zajęcia. Przyznaje, że wiele zawdzięcza starszym stażem koleżankom, które wprowadziły ją w tajniki pracy, służąc radą i doświadczeniem.

Praca okazała się interesująca i od 2017 r. K. Górak dołączyła do zespołu malarni w Ceramice Millena. Na początku pracowała głównie przy użyciu stempli. Z czasem zaczęła również malować dekoracje wykonywane pędzlami. Z perspektywy kilku lat pracy w zawodzie przyznaje, że woli pracować stemplami. Obecnie nie tylko powiela dekoracje, ale również tworzy własne. Są to stylizowane wzory kwiatowe, odzwierciedlające ideę kwiatu, a nie konkretną roślinę.

Inspiracji do kolejnych wzorów nieodmiennie dostarcza jej natura. K. Górak bardzo lubi przebywać na wsi, gdzie kolejne pomysły rodzą się samoistnie. Jest szczęśliwą posiadaczką ogrodu, którego pielęgnowanie sprawia jej radość, daje odpoczynek, ale i inspiruje powstawanie kolejnych wzorów. Malarka najczęściej komponuje nowe dekoracje na bazie istniejących już stempli poprzez dodawanie kolejnych motywów, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Czasami wzór “dojrzewa” i dopracowanie go zajmuje dłuższy czas. Bywa, że inne malarki podpowiadają, co można zmienić lub dołożyć, i na drodze spontanicznych konsultacji powstaje ostateczna wersja.

K. Górak lubi klasyczne wzory – kilka kwiatów otoczonych wianuszkiem liści stanowi zawsze główny motyw zdobniczy. Jej wzory są wielobarwne, łączą kolory niebieski, czerwony, pomarańczowy, brązowy i zielony. Malarka chętnie stosuje również tradycyjny kobalt, który odważnie łączy z jasnymi kolorami. Spod jej ręki wyszła dekoracja B158 – kobaltowe kwiaty wplecione w pastelowo zielony wieniec liści. Całość dopełniają pasma geometrycznych stempelków, podkreślające subtelność głównego motywu dekoracyjnego. Spośród zaprojektowanych przez K. Górak wzorów wyróżnia się wielobarwna kompozycja U29, złożona z różnobarwnych kwiatków o cieniowanych płatkach rozmieszczonych pośród ulistnionych gałązek. Krawędzie i środki naczyń pokrywa wzór składający się z gęsto ułożonych, powtarzalnych stylizowanych kwiatów.

W zawodzie dekoratorki K. Górak ceni szczególnie możliwość realizowania własnych pomysłów oraz rozwoju artystycznego. Kolejny udany wzór daje ogromną satysfakcję, motywuje do dalszej pracy i podejmowania kolejnych wyzwań.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content