Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Jolanta Dusza

Moja Faktoria

Z wykształcenia nauczyciel fizyki i matematyki. Po trzydziestu latach pracy w szkole podstawowej i średniej postanowiła spróbować swoich sił w dekorowaniu ceramiki. Uzdolniona plastycznie, źródła swojego talentu upatruje w uwarunkowaniach genetycznych. Tato, z wykształcenia konstruktor mechanizmów precyzyjnych maszyn, przez całe życie amatorsko malował obrazy. J. Dusza również chętnie maluje akrylami, rysuje ołówkiem, a od 2010 r. tworzy obrazy przy użyciu kawy, które z powodzeniem prezentowała podczas wystaw m.in w krakowskiej Galerii Lamelli (siedzibie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury), na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w galerii Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Do podjęcia pracy w Mojej Faktorii J. Duszę namówił właściciel zakładu Piotr Różyło, jej były uczeń. Pracy z ceramiką uczyła się od podstaw. Stopniowo poznawała specyfikę pracy z biskwitem, użycia i łączenia farb podszkliwnych oraz komponowania barw. Już pierwsze próby malarskie w zakładzie wypadły pomyślnie, a sam proces dekorowania okazał się być źródłem satysfakcji. Z czasem dekorowanie ceramiki i projektowanie kolejnych wzorów przerodziło się w pasję.

J. Dusza pracuje w domu. Preferuje dekoracje o szerokiej palecie barw. Często sama miesza farby, tworząc odcienie, których potrzebuje. Szczególnie lubi zielenie, czerwienie oraz kolor żółty, które chętnie wplata w swoje dekoracje. Na początku szkicuje kontury na biskwitowym naczyniu, które następnie wypełnia farbami. Używa tylko pędzli, nie stosuje stempli. Stąd jej dekoracje są unikatowe i niepowtarzalne.

J. Dusza maluje motywy, które “grają jej w duszy”. Tworzy oczywiście także dekoracje artystyczne na specjalne zamówienie klientów. Na ceramice, podobnie jak w swoich obrazach, przy użyciu pędzla uwiecznia zwierzęta. W jej wzorach pojawiają się ptaki, zarówno te domowe, dzikie, jak i egzotyczne, np. kury, koguty, dzikie kaczki, bażanty, czaple, flamingi. J. Dusza tworzy również wzory z wyobrażeniami kotów, psów i koni, które uważa za najwdzięczniejszy obiekt do portretowania. Spod jej pędzla wyszła również seria dekoracji z wyobrażeniami egzotycznych zwierząt: słoniami, hipopotamami, nosorożcami, zebrami, gazelami i gepardami. Projektuje również dekoracje kwiatowe i kwiatowe łączone z pejzażami.

Prywatnie J. Dusza jest miłośniczką Irlandii, jej folkloru i charakterystycznej muzyki. Uwielbia koty, które z upodobaniem portretuje przy wykorzystaniu różnych technik malarskich. W ramach hobby, wraz z mężem fizykiem rozwiązuje zagadnienia z dziedziny fizyki. W wolnych chwilach wykonuje również ażurowe wełniane pledy.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content