logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Joanna Sługocka

Manufaktura w Bolesławcu

Absolwentka Policealnego Studium Reklamy w Świdnicy oraz architektury wnętrz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związana od 20 lat. Po krótkim wdrożeniu do pracy w zakładzie dołączyła do zespołu malarni unikatów. Na początku wraz z koleżankami powielała dekoracje unikatowe i serie limitowane pod opieką Anny Szeremety i Wacława Kleszczyńskiego. Dzisiaj J. Sługocka sama chętnie pomaga mniej doświadczonym pracownikom i służy radą.

Z upływem czasu J. Sługocka malowała coraz więcej wzorów na indywidualne zamówienie klientów. Były to loga firmowe na kubkach, dedykacje ślubne, okazjonalne zestawy naczyń. Brała również udział w konkursach zakładowych wyłaniających najciekawsze dekoracje, które następnie trafiały do produkcji.

J. Sługocka projektuje intuicyjnie. Dekoracje produkcyjne wykonuje stemplami, a limitowane i unikatowe głównie pędzelkami. Stempelkowa dekoracja jest szybsza i łatwiejsza do odwzorowania. Pędzel daje wolność i podkreśla indywidualny styl projektanta. Projektantka stosuje również inne metody zdobienia, np. rozciera farby gąbką morską i palcami, bliki w portretach wydrapuje skalpelem. Podkreśla, że każdy kto maluje autorskie wzory, ma własną metodę, wypracowuje własny, rozpoznawalny styl. J. Sługocka stworzyła serie malarskich naturalistycznych dekoracji z leśnymi zwierzętami, zimowymi pejzażami, zabytkami architektonicznymi oraz z portretami.

Dekoracje stempelkowe tworzy z posiadanych stempli, z których dobierając kolory farb, układa kolejne wzory. Dekoracje nanosi najpierw na talerz, bo jest to forma, na której zdobiny układają się najlepiej. Jednak już wtedy należy brać pod uwagę, że finalnie będą one przenoszone również na inne kształty. Zawsze należy o tym pamiętać, szczególnie przy wzorach geometrycznych. J. Sługocka zarzuciła próby komponowania dekoracji przy użyciu programu komputerowego, ponieważ nanoszona ręcznie dekoracja układa się przy stemplowaniu inaczej niż dekoracja tworzona wirtualnie. Obraz na ekranie różni się od rzeczywistego efektu, dotyczy to także kolorystyki. A w każdej dekoracji barwy muszą ze sobą harmonijnie współgrać, szczególnie w przypadku wzorów kwiatowych, które projektantka preferuje.

J. Sługocka komponuje dekoracje wielobarwne, szczególnie lubi łączyć czerwienie z zielenią oraz błękity z pudrowym różem. Jej dekoracje są misterne i delikatne. W większości składają się z wielu drobnych stempelków kwiatowych. Przykładem są wielobarwne łączki w intensywnych kolorach: JZ32, JZ37, JZ41. Niektóre dekoracje kontrastują kwiatową bordiurę z pasmem gęstych stempli geometrycznych. Doskonałym przykładem są dekory: JZ25 z pasmem drobnych kwiatków zestawionych z kobaltowo-pomarańczowym pasmem stempli, JZ24 z subtelną kwiatową bordiurą zestawioną z kobaltowo-zieloną “wstęgą” stempli, czy JZ33 z motywem stylizowanych tulipanów i kobaltowym pasmem stempli. Spod ręki J. Sługockiej wyszły również dekoracje, w których wykorzystano duże stylizowane kwiaty. Jako przykłady można przytoczyć chociażby dekorację z niebieskimi bratkami okolonymi wstęgą kobaltowych stempelków (JZB), dekorację z pasmem czerwonych maków skontrastowanych z kobaltowo-żółtym pasmem geometrycznych stempelków (JZ34), czy dekorację JZK w której centralne miejsce zajmuje pasmo ze stylizowanymi kobaltowymi i brązowymi kwiatami zestawionymi z geometrycznym kobaltowo-brązowym pasmem gęstych stempelków.

Ogromną satysfakcję J. Sługockiej sprawia zadowolenie i aprobata klientów. Do pracy motywuje fakt, że autorskie wzory pomimo upływu czasu nadal są w produkcji i cieszą się powodzeniem. To daje impuls, żeby wymyślać kolejne wzory i poszukiwać nowych, interesujących rozwiązań. Uzdolnienia artystyczne, wykształcenie plastyczne i zdobyte doświadczenie w dekorowaniu naczyń pozwalają jej tworzyć kolejne interesujące wzory. J. Sługocka stale rozwija swoja artystyczne pasje, a w czasie wolnym chętnie rysuje.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content