Stempelkiem i pędzlem malowane

Danuta Amborska

Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Absolwentka oddziału ceramicznego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. W 1977 r. podjęła pracę w Bolesławieckich Zakładach Ceramicznych Przemysłu Terenowego (obecnie Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”) na stanowisku projektant-modelarz w dziale wzornictwa kierowanym przez Mieczysława Kozłowskiego. Podczas swojej pracy zawodowej poznała każdy aspekt działalności zakładu, przez kilkadziesiąt lat pełniła wiele funkcji, wykonując różne zadania. Współpracowała m.in. z założoną przez Janinę Bany-Kozłowską zakładową malarnią. W latach 2004-2019 stała na czele działu wzornictwa. Odpowiadała nie tylko za projektowanie i wdrażanie do produkcji nowych form i dekoracji, ale także za przyuczenie nowych pracownic i pracowników malarni.

W swojej pracy D. Amborska z powodzeniem łączy bolesławiecką tradycję z nowoczesnością. Jest autorką kilkuset dekoracji, w tym klasycznych, o podwyższonym standardzie, unikatowych oraz ekskluzywnych. Spośród nich 268 znajduje się w ofercie katalogowej, a kilkadziesiąt kolejnych, nieco starszych, wciąż jest dostępnych w sprzedaży. D. Amborska jest również pomysłodawczynią „Zdobinki” – chronionej patentem dekoracji ciała wykonywanej przy użyciu stempli, która stała się jedną z atrakcji Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Zestaw naczyń

Projektantka uważa, że chociaż wzornictwo jest w znacznej mierze zależne od obowiązujących trendów, to trzeba próbować wyprzedzać oczekiwania rynku, szukać ciągle nowych rozwiązań. Często eksperymentuje z różnymi rodzajami stempli. W swoich dekoracjach nawiązuje do tradycyjnej ceramiki bolesławieckiej, zarówno w kolorystyce, jak i kształcie użytych zdobin. Jest autorką najpopularniejszej i najbardziej rozpoznawalnej dekoracji produkowanej przez ZC „BOLESŁAWIEC”, oznaczonej kodem A.166A. Lubi na jej podstawie tworzyć różnorodne warianty. Czasami zostawia na naczyniu więcej wolnej przestrzeni zestawionej kontrastowo ze strefą intensywnie pokrytą stempelkami. Za przykład mogą posłużyć dekoracje z motylami (D.1212) czy asymetrycznymi kwiatami (D.1223).

W projektach D. Amborskiej można odnaleźć wiele motywów roślinnych i kwiatowych, zaczerpniętych z polskich łąk i ogrodów, wykonywanych przy użyciu drobnych stempli o bogatej, wyrazistej kolorystyce, jak np. DU.201 z dmuchawcami czy A.1073A z pasmami kobaltowych stylizowanych kwiatków (ślimaczków) i zielonych listków. Za jedną z ciekawszych projektantka uważa dekorację DU.126. z kobaltowymi kwiatami pośród zielonych listków. W misternej dekoracji DU.182 zestawiła zieleń z czerwonymi, kobaltowymi i błękitnymi kwiatkami oraz jaskółkami. Zieleń, która w różnych odcieniach pojawia się we wszystkich tych wzorach, należy do jej ulubionych kolorów. D. Amborska stworzyła również nowoczesną, dynamiczną, geometryczną dekorację łączącą w niesymetryczne pasma kobaltowe kółka różnej wielkości (A.1292).

Naczynia z jej dekoracjami prezentowano wielokrotnie podczas prestiżowych imprez targowych, takich jak Ambiente we Frankfurcie (nieprzerwanie od 1993 r.; w 2016 r. stoisko w jej aranżacji zdobyło wyróżnienie w konkursie StandOUT Ambiente), International Housewares Show w Tokio (1999), Tendence we Frankfurcie (2001, 2002, 2003), Crafts Fair w Zagrzebiu (2001, 2009), Maison et Objet w Paryżu (2001), Spoga-Gafa w Kolonii (2002, 2003, 2004, 2011), Creative w Salzburgu (2003), Sources w Nowym Jorku (2003), Macef w Mediolanie (2004), Cadeaux w Lipsku (2000, 2008), Polish Business Days w Miami (2004), Moddom/Luxdom w Bratysławie (2008), Ambiente w Kijowie (2008), Gastro w Wiedniu (2009), HORECA w Krakowie (2009), For Habitat w Pradze (2010), BNV w Budapeszcie (2010), SPOGA w Kolonii (2011), Household Expo w Moskwie (2011), Christmasworld we Frankfurcie (2012), EuroGastro w Warszawie (2013, 2014), Expo w Mediolanie (2015), Targi Turystyczne we Wrocławiu (2016), Market Tour w Szczecinie (2016) i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Wyroby ZC “BOLESŁAWIEC” z dekoracjami D. Amborskiej pojawiały się również na wielu wystawach promujących bolesławiecki przemysł ceramiczny, takich jak „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” (2015, 2020, 2021 – BOK-MCC w Bolesławcu), „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” (2021 – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu), „Na dolnośląskim stole” (2021 – XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu) i „Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”/„Dall’argilla di Bolesławiec. Mostra dall’Associazione dei Comuni della Ceramica della Repubblica di Polonia” (2016 – Bolesławiec; 2016/2017 – Vietri sul Mare; 2017 – Rzym, Ancona, Faenza). W kraju można je regularnie podziwiać na wystawach organizowanych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie oraz w ramach “Nocy z designem” we Wrocławiu, a za granicą – w galeriach i salonach wystawienniczych Berlina, Tokio, Dubaju, Dżakarty i wielu innych metropolii.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne