logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Barbara Makieła

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Związana z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu od 1989 r., kiedy rozpoczęła pracę w dziale odlewni. Był to trudny moment przenoszenia produkcji do nowej siedziby zakładu zlokalizowanego ulicy T. Kościuszki 23. W związku z reorganizacją B. Makieła pracowała nie tylko w odlewni, ale także w szkliwierni oraz przy załadunku i rozładunku wyrobów do pieca. Działającą w strukturach Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego spółdzielnię przy ul. Polnej znała z czasów praktyk, kiedy kształciła się jako zdobnik ceramiki w Szkole Zawodowej w Bolesławcu. W nowej siedzibie zakładu podjęła pracę w dziale malarni, gdzie zdobiła wyroby stemplami i przy użyciu pędzli. W tym czasie były to głównie duże wazony dekoracyjne. Talent artystyczny B. Makieły został dostrzeżony i w 2002 r. została przeniesiona na stanowisko projektanta dekoracji i od tego czasu tworzy własne oraz odtwarza dekoracje unikatowe.

Inspirację do projektowania wzorów dla B. Makieły stanowi otaczająca przyroda. Zmiany pór roku, ich cykliczność i pełnia barw motywują do projektowania. Szczególne miejsce zajmuje wiosna, jej delikatność, różnorodność i budząca się po zimie do życia roślinność oraz piękna polska jesień, z jej barwnymi liśćmi i dojrzewającymi owocami. Kolejne wzory projektantki powstają w jej wyobraźni. Po odbiciu pierwszego stempla B. Makieła dostawia kolejne, konsekwentnie rozbudowując każdy wzór. Praca nad zamierzonym efektem może trwać nawet kilka dni. Nagrodą jest satysfakcja z udanego wzoru. Projektowanie to także wsłuchanie się w potrzeby klientów i uwzględnianie obowiązujących trendów, które należy umiejętnie wyczuwać i wykorzystywać.

 
Dekoracje B. Makieły z reguły są wielobarwne. Projektantka chętnie używa charakterystycznego dla bolesławieckiej kamionki kobaltu. W dekoracjach często jako główny motyw wykorzystuje duże stylizowane kwiaty. Czasami wykonywane przy użyciu stempli, innym razem malowane pędzelkami. B. Makieła zaprojektowała wielkokwiatowe dekoracje uzupełnione drobnymi stempelkami (828X, 1558X, 1560X) oraz kompozycję przedstawiającą łąkę z błękitnymi irysami (U2712). Projektantka stworzyła również wykonaną pędzlami serię misternych dekoracji unikatowych z dominującym motywem pojedynczego lub zmultiplkikowanego naturalistycznie przedstawionego kwiatu okolonego dużymi liśćmi pokrywającymi całe powierzchnie naczyń (np. U1070).

W dorobku posiada również wiele geometrycznych dekoracji, zestawiających pasma różnych stempelków, pomiędzy które projektantka wprowadza pasmo stylizowanych kwiatów w kolorach: kobaltu i zieleni (608X, 961X, 832X), kobaltowo-zielonym z pomarańczowymi i czarnymi akcentami (826X), czy kobaltowo-szarym z czarnymi akcentami (U843). B. Makieła jest również autorką subtelnej kobaltowej dekoracji ze zmultiplikowanym stemplem z motywem gałązki róży (1559X). Zaprojektowała także szereg dekoracji stempelkowych w barwach kojarzących się z jesienią, stosując połączenie kilku barw do wykonania poszczególnych listków, a także zimowy pejzaż w odcieniach błękitu z motywem śniegowych bałwanków (U1635). Szczególnie barwna jest kompozycja przedstawiająca ukwieconą letnią łąkę z bujnymi trawami w tle, podkreśloną pasmami kobaltowych pasm składających się z gęsto ułożonych kobaltowych geometrycznych stempli (U1853). Naczynia w dekoracjach B. Makieły były prezentowane w telewizji QVC w USA, gdzie cieszyły się dużym uznaniem i popularnością.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content