Stempelkiem i pędzlem malowane

Anna i Artur Tryniszewscy

Ceramika "Tryni"

Rodzinna firma Tryniszewskich działa w Nowogrodźcu od 2010 r. Od 2019 r. jej główna wytwórczość skupia się na produkcji ceramiki. Już w 2020 r., zaprezentowali z powodzeniem swoje wyroby podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Od 2023 r. firma jest członkiem Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego.

Anna i Artur Tryniszewscy produkcją ceramiki zajęli się realizując swoje marzenie, bowiem obydwoje posiadają wykształcenie kierunkowe w innych zawodach. Anna od dziecka nie rozstawała się z blokiem do rysowania.  Hobbystyczne malowanie towarzyszy jej przez całe życie. W zaciszu domowym, w niewielkiej pracowni tworzyła prace z plastycznej gliny, eksperymentowała ze szkliwami. Wykonanymi własnoręcznie dekoracjami obdarowywała rodzinę i przyjaciół. Malunkami ozdobiła również ściany w pokoju swoich dzieci, później wykonywała zlecenia tego typu dla innych osób. Przez rok pracowała jako dekoratorka w nieistniejącej już firmie ceramicznej Kazimierza Gorczyńskiego w Nowogrodźcu. To właśnie tam miała pierwszy kontakt z ceramiką użytkową i poznała tajniki dekorowania biskwitów. Artur z kolei zawsze lubił prace manualne, chętnie podejmował się prac rękodzielniczych, które wymagały skupienia i staranności, stąd też praca przy produkcji ceramiki okazała się być ciekawą propozycją. I tak z biegiem czasu hobby stało się źródłem utrzymania.

Założenie własnej firmy ceramicznej jest spełnieniem marzeń Anny i Artura. Praca jest dla obojga pasją. Całego procesu produkcji uczyli się samodzielnie, metodą prób i błędów i na drodze prowadzenia eksperymentów. Pozytywne efekty motywowały do podejmowania kolejnych wysiłków. Od początku podzielili się obowiązkami, uwzględniając swoje zdolności i predyspozycje. Artur zajmuje się sprawami technicznymi: przygotowaniem masy, form, wycinaniem stempli i technicznym dozorem produkcji. Odpowiada również za dokumentację techniczno-fotograficzną wykonywanych naczyń. Anna odpowiada z kolei za wzornictwo, sama projektuje i maluje dekoracje. Sprawia jej to ogromną przyjemność i daje możliwość artystycznego rozwoju. Tworząc wzory używa pędzli, które chętnie łączy ze stemplami. Najczęściej główny wzór zdobniczy malowany jest pędzlami, a wykończenie tworzą pasma stempelków. Anna lubi proces doboru kolorów, mieszanie farb i samo tworzenie wzorów. Początkowo projektowała wyłącznie wzory kwiatowe. Również w logo firmowym znajdują się charakterystyczne maki. Ostatnio projektuje dekoracje, w których głównym motywem są grzyby przedstawiane w baśniowej konwencji. Na początku były to charakterystyczne czerwone muchomory, potem prawdziwki i kozaki, a ostatnio na stylizowanych grzybach rosnących pośród paproci pojawiły się ślimaki i ważki. Ostatnio do produkcji firma Tryni wprowadziła wzory ze zwierzętami (psy, koty, gęsi, czy egzotyczne zebry). W sezonie letnim Anna wprowadziła do produkcji naczynia z motywem truskawek i malin, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zakład produkuje również dekoracje bożonarodzeniowe, z charakterystycznymi motywami św. Mikołaja, reniferów, płatków śniegu, czy listkami ostrokrzewu.

W ofercie firmy Tryni przeważają wielobarwne dekoracje, ale pojawiają się również wzory monochromatyczne, wykorzystujące np. wyłącznie kolor czarny, łączące czerń i biel lub kobalt i biel, spośród których wyróżnia się wzór inspirowany kojarzonych z polskim krajobrazem brzóz. Anna często wykonuje spersonalizowane kubki. Możliwość zamówienia pojedynczych, spersonalizowanych naczyń stanowi atut firmy. Poza naczyniami stołowymi firma Tryni produkuje również figurki różnej wielkości, wśród nich różne zwierzęta, skrzaty, anioły, skarbonki oraz lampiony.

Tryniszewscy wysoko cenią bezpośredni kontakt z klientami podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Często klienci wracają do nich przez kolejne lata, co daje obydwojgu wielką satysfakcję. Anna prowadzi także zajęcia dotyczące produkcji ceramiki skierowane do dzieci z grup przedszkolnych i szkolnych. Najpierw dzieci zwiedzają zakład poznając proces produkcji, a następnie podczas warsztatów tworzą własne dekoracje na naczyniach. W okresie bożonarodzeniowym firma Tryni prowadzi również warsztaty z wykorzystaniem plastycznej gliny. Dzieci lepią figurki bałwanków, później je dekorują, a następnie biorą udział w otwieraniu pieca z wypalonymi pracami.

w dni świąteczne
w maju 2024 r.