logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Agnieszka i Andrzej Jasiukiewiczowie

właściciele Ceramiki Użytkowej Galia

Ceramika Galia to firma rodzinna. Jej historia rozpoczęła się w 1978 r. kiedy to Helena i Jan Galikowie założyli w Różyńcu zakład Ceramika Garncarstwo, który specjalizował się w produkcji doniczek. Zakład uruchomiono w 1979 r. W 1993 r. firmę przeniesiono do Łazisk, gdzie mieści się obecnie cała linia produkcyjna oraz atelier prezentujące aktualne wzornictwo firmy. Z przeniesieniem zakładu, asortyment poszerzono o galanterię w postaci figurek, karafek i wazonów oraz nawilżaczy powietrza. W 2002 r. udziałowcami spółki zostali Agnieszka i Andrzej Jasiukiewicz – córka i zięć założycieli firmy, którzy obecnie kierują zakładem. Zapoczątkowało to nowy rozdział w historii firmy. Wprowadzone zostały nowe kolory szkliw oraz pierwsze dekoracje nanoszone na różne formy donic. W kolejnych latach asortyment poszerzono o ceramikę użytkową zdobioną tradycyjnymi bolesławieckimi stemplami i zaczęto eksportować wyroby. Obecnie w działalność zakładu angażuje się już trzecie pokolenie rodziny.

Agnieszka i Andrzej Jasiukiewiczowie kształcili się w zawodach niezwiązanych z ceramiką. Agnieszka jest absolwentką bolesławieckiego ILO o kierunku plastycznym, studiowała również germanistykę na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Andrzej ukończył Technikum Górnicze w Bolesławcu o profilu elektrycznym, a następnie Studium Pedagogiczne w Jeleniej Górze. Przez dziewięć lat pracował w Technikum Górniczym jako nauczyciel.

Galia zatrudnia 10 osób. W zakładzie odbywa się cały proces produkcyjny od przygotowania masy, odlewania naczyń, przez produkcję biskwitu po malowanie i ostateczny ostry wypał. Zakład oferuje ponad 400 różnych form i około 200 dekoracji, w tym przedmioty z łączonych materiałów, na przykład pucharki szklane z kamionkowymi stopami, czy drewniane taborety z ceramicznymi siedziskami. Agnieszka i Andrzej wspólnie kierują produkcją. Andrzej zajmuje się sprawami technicznymi i związanymi z dystrybucją produktów. Agnieszka, odpowiada za jakość produktów, prowadzi również malarnię, gdzie zajmuje się tworzeniem nowych wzorów oraz kontaktem i współpracą z klientami.

Agnieszka zdobywała doświadczenie zdobnicze metodą kolejnych prób i błędów. Zaczynała od dekorowania donic pasami, następnie wprowadziła kopki. Z czasem dekoracje stawały się coraz bardziej skomplikowane. Początkowo wszystkie wzory wykonywała pędzlem, wprowadzając stopniowo również wzory stempelkowe. W pewnym momencie właściciele podjęli decyzję o poszerzeniu profilu produkcji o typową stołową ceramikę bolesławiecką. Rozpoczął się nowy etap w dziejach zakładu. W tym czasie zatrudniono pierwszą malarkę, niedługo później w zakładzie powstała malarnia, która obecnie zatrudnia 7 malarek.

Agnieszka jest inspiratorką powstawania kolejnych wzorów i współpracuje w tym zakresie z zakładowymi zdobniczkami. Wiele powstałych w takiej kooperacji wzorów stanowi wizytówkę firmy i od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród klientów. Agnieszka preferuje dekoracje kwiatowe. Chętnie wykorzystuje również motyw kobaltowego kółeczka, z którego powstaje pasmo podkreślające krawędzie naczyń, stanowiące jednocześnie ramę dla większości wielobarwnych wzorów. Odważnie sięga po kolory, w zdobieniach pojawiają się czerwienie, zielenie, pomarańcze i błękit. We współpracy z Kamilą Delinowską powstały różne sezonowe dekoracje, które można dowolnie zestawiać. We współpracy z Edytą Dolecką powstała kwiatowa dekoracja A-B w tonacjach brązu, która posiada wiele odmian, sklasyfikowanych w różnych kategoriach od podstawowego wzoru przez unikaty po wzory artystyczne.

 Pomysł na wzór został zaczerpnięty z wcześniejszych doświadczeń wzorów stosowanych na doniczkach. Brąz wdzięcznie układał się na formach, dając duże możliwości cieniowania wzorów. Następnie na bazie tej dekoracji E. Dolecka stworzyła kolejne dekoracje kwiatowe, utrzymane w tej tonacji kolorystycznej U-BK i U-BK1. Podobnie było z dekoracją U-CK, która też jest jednym z najstarszych wzorów. Jej bazą jest wyrazista kobaltowa rama i malowany pędzlem wzór kwiatowy, okalający całe naczynia. Pierwsza dekoracja z kwiatami czerwonymi, dała początek całej rodzinie wzorów – U-ZK, U-ZK1, U-PK, U-PK1, U-JK, U-JK1, U-WP, U-WP2, U-WP3 ,U-WP4 stworzonych przez Kamilę Delinowską, które można dowolnie zestawiać. Nowsze wersje bazujące na tych wzorach to dekoracje z serii Wianek Polski, oznaczane U-WP, które również można dowolnie zestawiać. Najnowsze kolekcje Agnieszki powstały przy wykorzystaniu stempelków, dzięki którym powstały ażurowe wielobarwne wzory, z motywami krasnali (A-S6, U-KR), kurek (U-K1, U-K2, U-K3) i serduszek (U-S1, P-S1).

Doskonałą okazję do bezpośredniego kontaktu z klientami stanowi Bolesławieckie Święto Ceramiki. Galia podczas każdego BŚC prezentuje nowe dekoracje, aby skonfrontować je z potencjalni użytkownikami. Jest to też wspaniała okazja aby dowiedzieć się, czego poszukują klienci, co aktualnie jest dla nich interesujące. Wzornictwo oferowane przez zakład można również obejrzeć w przyzakładowym atelier.

Galia od lat współpracuje ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu oraz Ambasadą Polską w Wiedniu. Współpraca została nawiązana dzięki Paulinie Jasiukiewicz, córce właścicieli Galii, która studiując na Uniwersytecie Wiedeńskim odbywała staż w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu. Od lat w stolicy Austrii odbywa się charytatywny kiermasz organizowany przez United Nations Women’s Guild – stowarzyszenie kobiet działające przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ONZ, które zajmuje się działalnością na rzecz dzieci z całego świata. Środki pochodzą głównie z corocznego kiermaszu, na którym prezentują się wystawcy z 80 krajów z całego świata. Każdy z nich przygotowuje stanowisko promujące kulturę danego kraju, głównie produkty rękodzielnicze, rzemiosło i lokalną kuchnię. Galia została zaproszona jako producent kojarzonej z Polską kamionki bolesławieckiej.

W Galii powstały również kubki, które stanowiły pamiątkę zebrania Komisji Nuklearnej, której przewodniczyła Polska, które miało miejsce w Genewie w Szwajcarii. Przyjętą zasadą jest obdarowywanie członków obrad pamiątkami kojarzonymi z krajem organizatora. Wyroby firmy prezentowane były na wystawach we Włoszech, Norwegii, Austrii i Czechach, zorganizowanych przez Muzeum Ceramiki i Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w działaniach Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego, wspierając organizację BŚC. Działania na rzecz popularyzacji ceramiki bolesławieckiej zostały docenione przez przyznanie Galii w 2023 r. Nagrody Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content