Pochodzi z Osieczowa, obecnie mieszka w Bolesławcu. Dekorowaniem ceramiki zajęła się po odbyciu trzymiesięcznego kursu przygotowującego do pracy w zawodzie zdobnika ceramiki, organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. Szkolenie odbywało się w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w 2003 r., gdzie następnie A. Baran została zatrudniona i pracowała do 2005 r. W latach 2006-2009 również jako zdobnik ceramiki pracowała w “Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego. W 2015 r. podjęła pracę w Ceramice Użytkowej Galia, gdzie pracowała do przejścia na emeryturę w 2021 r. Dekorowanie ceramiki, jak przyznaje A. Baran, miało terapeutyczne działanie. Malowanie wzorów wyciszało i przynosiło spokój. Do tego sprawiało przyjemność, poprawiało humor i dawało satysfakcję z pracy. Cieszy również fakt, że zaprojektowane przed laty wzory cieszą się niesłabnącą popularnością.
Inspiracja zawsze była kwestią chwili. W oko wpadała ciekawa faktura, kształt, deseń na ubraniu i od razu pojawiał się pomysł na nową dekorację. A. Baran swoje wzory wykonywała głównie przy użyciu stempli. Pędzelkiem malowała detale i elementy wykańczające wzory stempelkowe. Preferowała wielobarwne motywy roślinne, które pokrywały duże fragmenty naczyń. Malarka chętnie sięgała po czerwień i różne odcienie zieleni. Każdy wzór powstawał etapami. Najpierw nanoszony był motyw główny, który stanowił dominantę wzoru, następnie dokładane były kolejne, drobniejsze stempelki dopełniające wzór. Często ostateczny kształt wzoru był efektem pracy zbiorowej i konsultacji z A. Jasiukiewicz – kierownikiem malarni i właścicielką zakładu.
Ulubionymi wzorami projektantki są wzory U-D i U-D1, składające się z drobniutkich kwiatków i listków pokrywających gęstym kobiercem dekorowane naczynia. Obydwa wzory doskonale ze sobą współgrają i idealnie się dopełniają. A. Baran zaprojektowała również dwa minimalistyczne wzory, składające się z drobnych elementów, swobodnie rozmieszczonych na naczyniach. We wzorze P-JN projektantka wykorzystała motyw stylizowanej jagody, które uzupełniła drobnymi kropeczkami, a we wzorze P-J motyw stylizowanych owoców wiśni. Obydwa motywy zdobnicze cechuje podobny sposób kompozycji i wykończenie w postaci pasm geometrycznych stempelków, które subtelnie podkreślają krawędzie naczyń.
Projektantka stworzyła również serię wzorów bożonarodzeniowych U-SP, U-SP1, U-SP2, U-SP3, gdzie główny motyw zdobniczy układa się na naczyniach, niczym girlanda z zawieszonymi na niej prezentami, dzwonkami i gwiazdkami. Wielobarwne pasmo skontrastowano z partiami naczyń, które pozostawiono w naturalnym kolorze kamionki, urozmaicając je pojedynczymi gwiazdkami lub płatkami śniegu. Wzory można zestawiać, tworząc dowolne kompozycje świątecznej zastawy. A. Baran stworzyła również nietuzinkowy wzór U-PL, który wykorzystuje tradycyjne bolesławieckie pawie oko, ale prezentuje jego nieoczywistą odsłonę, w zestawieniu z kobaltowymi gałązkami. Wzór utrzymany jest w palecie barw charakterystycznej dla najstarszych XIX-wiecznych dekoracji stempelkowych – kobaltu, zieleni i brązu. Wszystkie wzory A. Baran chętnie nanosiła również na różne figurki. Dostosowywanie wzorów do nietypowego asortymentu stanowiło wyzwanie, ale zawsze sprawiało również dużą przyjemność.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne