Dnia 16.06.2012 o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej BOK – MCC odbędzie się spotkanie z Janem Pospieszalskim oraz prezentacja cyklu miniatur filmowych, w reż. Ewy Stankiewicz, ukazujących sylwetki bohaterów opozycji lat 70/80 i działaczy NSZZ Solidarność.
Dla autorów cyklu filmowego, J. Pospieszalskiego i E. Stankiewicz, centralnym zagadnieniem była idea wolności, a mottem stała się sentencja wypowiedziana przez jednego z rozmówców: „…Tyle wolności jesteśmy w stanie wywalczyć, ile zdołamy jej sobie wyobrazić. Wolność powstaje w głowie”. Stąd też tytuł cyklu – „Ćwiczenia na wyobraźnię”. Jego bohaterami są: Jerzy Bogumił, Andrzej Bulc, Adam Borowski, Stanisław Fudakowski, Mieczysław Gil, Alicja Kowalczyk, Ewa Kubasiewicz, Andrzej Michałowski, Tomasz Olko, Grzegorz Popielczyk, Zofia Romaszewska, Leon Stobiecki , Krzysztof Wolf oraz Zdzisław Złotkowski – liderzy ruchu, główne postacie związku i konspiracji w stanie wojennym. Wszystkich ich dotknęły brutalne represje. Dziś, po latach, większość z nich pozostała w cieniu. Nie otrzymali zaszczytnych funkcji, tytułów. Niewielu o nich pamięta.
Inspiracją cyklu filmowego, adresowanego zarówno do tych, którzy pamiętają czas Solidarności, jak i do młodych widzów, dla których to już tylko historia, były słowa francuskiego socjologa Alaina Touraine: „Solidarność” to największy zryw wolnościowy, jaki dokonał się na świecie po II wojnie. Była jedną z najważniejszych spraw, jakie zdarzyły się ludzkości w II poł. XX wieku. Dużo jeździłem po świecie, ale nigdy nie spotkałem ludzi podobnych do tych z „Solidarności” – bezwarunkowo przywiązanych do wolności, ludzi którzy zdecydowali się wziąć na siebie całą odpowiedzialność za historię. Był to także jeden z najpiękniejszych momentów mojego życia. „Solidarność” jest jednym z niewielu pięknych, pozytywnych doświadczeń XX wieku. Analizowałem wiele społecznych ruchów, jednak żaden z nich nie zrobił ma mnie takiego wrażenia jak „Solidarność”.
Na spotkanie, organizowane przez Biuro Terenowe NSZZ „Solidarność” w Bolesławcu we współpracy z Muzeum Ceramiki oraz Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki, wstęp jest wolny.