Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu

W piątkowe popołudnie 11 lutego 2022 r. w Dziale Historii Miasta odbył się wernisaż wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”, będącej jednym z najważniejszych elementów projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” realizowanego w latach 2019-2022 przez sześciu partnerów z Polski i Niemiec.

Zebranych gości przywitała Anna Bober-Tubaj (dyrektor bolesławieckiego muzeum). O idei projektu opowiedziała zebranym dr Regina Smolnik – dyrektor Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie. Następnie głos zabrał dr Jens Baumann z Sächsisches Staatsministerium des Innern, który podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi owocnej współpracy polsko-niemieckiej w zakresie ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego terenów pogranicza.

Wernisaż zgromadził wielu przedstawicieli partnerskich instytucji. Pośród nich znaleźli się: dr Joanna Wojnicz (referent do spraw archeologii i kierownik projektu) oraz Emil Mendyk (specjalista do spraw promocji projektu) z Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie, Peter Knüvener (dyrektor Städtische Museen Zittau), Andrzej Świderski (dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku w latach 2012-2021) oraz Sara Kinsky, kierownik Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund GmbH.

Na spotkanie przybyli także Frank Hirche, prezes Stiftung „Erinnerung, Begegnung, Integration“, przedstawiciele Fundacji Twierdzy Nysa, którzy użyczyli kopie XIX-wiecznego ekwipunku wojskowego wykorzystanego do aranżacji wystawy, oraz Zbigniew Skop, autor prezentowanej na wystawie makiety, która została wzbogacona o projekcję videomappingową opowiadającą o bolesławieckich epizodach wojen napoleońskich.

W ramach wernisażu odbyła się inscenizacja historyczna „Kochana siostro…” przygotowana przez Anję Köhler i Johannę Busch z Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH, prezentująca tematykę wydarzeń kampanii napoleońskiej roku 1813, które miały miejsce w Markersdorfie. Niespodziankę muzyczną przygotowali też państwo Lidia i Joel Beucher, właściciele pałacu w Kruszynie.

Wydarzeniu towarzyszyła także promocja wydanego w czterech wersjach językowych komiksu „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich” autorstwa Andrzeja Olejniczaka (tekst) i Adama Faltyna (rysunki). Podczas wernisażu można było porozmawiać z jego twórcami i zdobyć ich autograf.

Główną oś wystawy stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy. Wraz z rekrutem Wielkiej Armii przemierzamy szlak bojowy od momentu zaciągu po opuszczenie Dolnego Śląska w 1813 r. Dzięki ekwipunkowi użyczonemu przez Fundację Twierdzy Nysa przenosimy się do wojskowego obozu oraz poznajemy trudy życia szeregowego żołnierza, m.in. korzystając ze strzelnicy laserowej. W nowy wymiar doświadczania przeszłości wprowadza gości interaktywna makieta wykorzystująca technologię videomappingu, pozwalająca poznać lokalną historię w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie historycznej przygody proponujemy wykonanie pamiątkowego zdjęcia w XIX-wiecznym kirysie.

Do aranżacji wystawy wykorzystano zbiory własne Muzeum Ceramiki oraz zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń: Haus Schlesien Königswinter, Stiftung Erinnerung, Begegnung, Integration, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.

Konsultantami merytorycznymi wystawy są Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie) i dr Andrzej Olejniczak (IPN Wrocław).

Wernisaż wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” zrealizowano w ramach projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content