W piątkowe popołudnie 11 lutego 2022 r. w Dziale Historii Miasta odbył się wernisaż wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”, będącej jednym z najważniejszych elementów projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” realizowanego w latach 2019-2022 przez sześciu partnerów z Polski i Niemiec.
Zebranych gości przywitała Anna Bober-Tubaj (dyrektor bolesławieckiego muzeum). O idei projektu opowiedziała zebranym dr Regina Smolnik – dyrektor Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie. Następnie głos zabrał dr Jens Baumann z Sächsisches Staatsministerium des Innern, który podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi owocnej współpracy polsko-niemieckiej w zakresie ochrony wspólnego dziedzictwa kulturowego terenów pogranicza.
Wernisaż zgromadził wielu przedstawicieli partnerskich instytucji. Pośród nich znaleźli się: dr Joanna Wojnicz (referent do spraw archeologii i kierownik projektu) oraz Emil Mendyk (specjalista do spraw promocji projektu) z Landesamt für Archäologie Sachsen w Dreźnie, Peter Knüvener (dyrektor Städtische Museen Zittau), Andrzej Świderski (dyrektor Euroregionalnego Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku w latach 2012-2021) oraz Sara Kinsky, kierownik Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund GmbH.
Na spotkanie przybyli także Frank Hirche, prezes Stiftung „Erinnerung, Begegnung, Integration“, przedstawiciele Fundacji Twierdzy Nysa, którzy użyczyli kopie XIX-wiecznego ekwipunku wojskowego wykorzystanego do aranżacji wystawy, oraz Zbigniew Skop, autor prezentowanej na wystawie makiety, która została wzbogacona o projekcję videomappingową opowiadającą o bolesławieckich epizodach wojen napoleońskich.