logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Projekt "Bogate dziedzictwo"

Śladami dziedzictwa kulturowego polsko-niemieckiego pogranicza

W ostatnim czasie Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund (Śląsko-Górnołużycki Związek Muzeów) i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zorganizowały cykl wycieczek mających na celu poznanie dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko-niemieckiego.

W zeszłym tygodniu Bolesławiec odwiedziła niemiecka wycieczka z Görlitz. Goście, dzięki uprzejmości firmy Ekoceramika Sp. z o.o. (Suszki), zwiedzali kopalnię odkrywkową gliny, gdzie ze złoża „Janina” wydobywana jest jasnowypalająca się glina ceramiczna, z której po przeróbce powstaje masa do wyrobu słynnej kamionki bolesławieckiej. Po zapoznaniu się z procesem wydobycia i obróbki glinki goście dotarli do bolesławieckiego muzeum, gdzie zwiedzali wystawę kamionki, powstającej w „mieście dobrej gliny” niemal nieprzerwanie od średniowiecza do dziś. Kolekcja obejmuje naczynia od 2. połowy XIII w. po współczesne wzornictwo trzech największych działających w regionie zakładów ceramicznych. 

W sierpniu z kolei grupa z działającego w Bolesławcu Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedziła Granitabbaumuseum Königshainer Berge (Muzeum Górnictwa Granitu Königshainer Berge), gdzie przedstawiono życie i pracę górników i kamieniarzy wydobywających i obrabiających granit w górach Königshain w latach 1844-1975. Goście z Bolesławca obejrzeli zachowane maszyny oraz wirtualny pokaz ich działania oraz odbyli wycieczkę po terenie dawnego kamieniołomu, który po rewitalizacji został objęty ochroną i stanowi swoisty park krajobrazowy.

Wycieczki zorganizowano w ramach projektu „Bogate dziedzictwo”, którego partnerami są Schlesisch-Oberlausitzer Museumsverbund i Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content