logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Z bolesławieckiej gliny - 2021

„Rutpol” to rodzinna firma założona w 1978 r. w Nowogrodźcu. Początkowo zajmowała się produkcją ozdobnych wyrobów ceramicznych krytych brązowym szkliwem. Z czasem w ofercie pojawiły się jednolicie szkliwione donice w barwach białych, zielonych i brązowych, cieszące się popularnością głównie w Niemczech. W 2004 r. rozpoczął produkcję ceramiki stołowej, którą sprzedaje na terenie Polski oraz eksportuje m.in do Niemiec i Holandii.
Firma posiada w ofercie kilkadziesiąt form zdobionych tradycyjnymi dekoracjami wykonywanymi przy użyciu stempelków i pędzla. Wśród nich najbardziej charakterystyczna jest tzw. “gałązka” o biało-niebieskim wzorze kwiatowym. Jedną z wyróżniających się dekoracji artystycznych firmy jest malatura z motywem motyla. “Rutpol” uczestniczył w wielu targach i wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Salzburgu i Monachium
Skip to content