Promocja Rocznika Bolesławieckiego 2021

“Rocznik Bolesławiecki 2021” już w sprzedaży

W czwartek, 8 grudnia w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza odbyła się promocja „Rocznika Bolesławieckiego 2021”. Jest to już czternasta edycja periodyku poświęconego historii i współczesności naszego miasta, wydawanego przez Muzeum Ceramiki od 2008 r.

Tegoroczne wydanie „Rocznika Bolesławieckiego” liczy 195 stron, na których zaprezentowano artykuły podzielone na 9 bloków tematycznych.

rocznik bolesławiecki 2021
Do końca 2022 roku „Rocznik Bolesławiecki 2021” można zakupić w promocyjnej cenie
Zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej w Bolesławcu (Rynek 19/21).

Dział poświęcony badaniom naukowym nad historią ziemi bolesławieckiej zawiera 2 opracowania: Przymusowe wysiedlenie Niemców z powiatu bolesławieckiego Dariusza Gołębiewskiego oraz Relacje bolesławieckich osadników z niemieckimi mieszkańcami w okresie powojennym Tadeusza Orawca.

W rozdziale o tematyce lokalnej znalazło się 8 tekstów: Stażysta, ordynator, dyrektor – Jan Hałubiec (Danuta Maślicka), Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu w latach 1951-1991 (Małgorzata Laskowska), Wyniki badań archeologiczno-architektonicznych przeprowadzonych przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu w 2021 roku (Stanisław Firszt, Wojciech Grabowski), Concordia, czyli zgoda – subiektywna historia pewnego fenomenu (Ewa Ołenicz-Bernacka), Ksiądz Wojciech Mroszczak – proboszcz, prałat, podpułkownik (Zygmunt Brusiło), Działalność stowarzyszenia numizmatycznego w Bolesławcu w latach 1982-2021 (Zdzisław Mirecki), Bolesławianie z pracą i darami na Kresach i Ukrainie (Bogdan Mazurkiewicz), Niepełnosprawność – wstyd czy motywacja do życia w społeczeństwie. O Bolesławieckich organizacjach wspierających niepełnosprawnych (Maria Szpak).

W dziale “Komunikaty” opublikowano 4 artykuły: Bolesławiecka ceramika na Expo 2020 w Dubaju (Barbara Glinkowska), Edukacja była nadzieją. Upamiętnienie pierwszych powojennych bolesławieckich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa w latach 1945-1947 (Helena Strzelczak-Kunicka), Kamień pamiątkowy Eduarda Scholza w Bolesławcu (Krzysztof Rajczakowski) oraz Zatrzymane w czasie (Ewa Ołenicz-Bernacka). W tym ostatnim artykule przedstawiono prace zgłoszone na konkurs “Zatrzymać w czasie” autorstwa Wiktorii Parkity (pod opieką nauczyciela Barbary Piękny) oraz Natalii Broszko i Dawida Sobolewskiego (pod opieką nauczyciela Moniki Grygorcewicz).

Część “Twórczość współczesnych bolesławian” składa się z trzech tekstów: Moje ręce oblepione gliną. Krystyny Gay-Kutschenreiter portret subiektywny, na faktach oparty (Anna Stawiarska), Rękodzieło z kawałków tkaniny i kolorów. Wywiad z Jolantą Filipowicz (Lesław Kasprzycki) oraz Moje parawanowe credo (Danuta Maślicka).

Rozdział poświęcony wspomnieniom bolesławian zawiera 5 pozycji: Ryszard Łoś (1943-2021). Gorliwość o Ojczyznę pożerała go (Bogdan Mazurkiewicz), Z Warszawy do Bolesławca (Alicja Grzywalska), Bez czerwonej kartki. Rozmowa z Jakubem Zarzyckim (Przemysław Kania), Jak zostać liderem? Rozmowa ze Sławomirem Męczyńskim (Kamilla Dudek) oraz Pani Tereska – pani, która kocha dzieci. Opowieść o Teresie Pawlik (Nina Orłoś pod opieką nauczyciela Moniki Grygorcewicz).

W dziale prezentującym pasje bolesławian znalazły się następujące artykuły i wywiady: Zdzisław Abramowicz – bolesławianin o wielu pasjach (Andrzej Żurek) oraz Nie załamuję się pomimo trudności. Rozmowa z Sonią Turzyniecką (Edmund Maliński).

Blok „In memoriam” składa się z 6 artykułów: Waldemar Borek (1955-2021) – świat jest po to, żeby go zrozumieć (opr. Maria Czarkowska-Borek), Stanisław Antoni Czerniawski (1941-2021) – kolekcjoner z pasją (opr. Anna Bober-Tubaj), Jan Paździora (1936-2021) – pasjonat polskiej miedzi, górnik z powołania (opr. Zygmunt Brusiło), Ryszard Pomichter (1941-2021) – lekarz z powołania (opr. Stefan Zbieg), Bogusław Sobolski (1942-2021) – architekt, harcerz, żeglarz (opr. Lesław Kasprzycki) oraz Aleksander Samostrokow (1951-2021) – cichy maestro ze Lwowa (opr. Anna Puk).

Ważne wydarzenia z życia miasta i regionu znalazły się tradycyjnie w rozdziale “Kronika bolesławiecka 2021” opracowanym przez Edmunda Malińskiego i Magdalenę Zientarę.

Tegoroczny tom “Rocznika Bolesławieckiego” zamykają recenzje i omówienia wydanych w 2021 r. publikacji: D. Wędzina Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach (rec. Rafał Eysymontt), D. Gołębiewski Kraśnik Dolny i okolice dawniej i dziś (rec. Grzegorz Strauchold), G. Nowicki, M. Ochocki, M. Starzyk Niezwykła przygoda dzbanka Franka (rec. Agata Bojanowska), Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w latach 2010-2021, pod red. Haliny Waniak (rec. Grzegorz Strauchold), T. Orawiec Opowieści napoleońskie pogranicza śląsko-saksońskiego (rec. Agata Bojanowska), I. Banach Wakacje z truchłami (rec. Maria Sobolska), I. Banach Królowa Śniegu nie żyje (rec. Maria Sobolska) oraz I. Banach, Gnomon i tajemnica starego domu (rec. Maria Sobolska).

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne