logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Promocja Rocznika Bolesławieckiego 2021

“Rocznik Bolesławiecki 2021” już w sprzedaży

W czwartek, 8 grudnia w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza odbyła się promocja „Rocznika Bolesławieckiego 2021”. Jest to już czternasta edycja periodyku poświęconego historii i współczesności naszego miasta, wydawanego przez Muzeum Ceramiki od 2008 r.

Tegoroczne wydanie „Rocznika Bolesławieckiego” liczy 195 stron, na których zaprezentowano artykuły podzielone na 9 bloków tematycznych.

rocznik bolesławiecki 2021
Do końca 2022 roku „Rocznik Bolesławiecki 2021” można zakupić w promocyjnej cenie
30 zł
Zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej w Bolesławcu (Rynek 19/21).

Dział poświęcony badaniom naukowym nad historią ziemi bolesławieckiej zawiera 2 opracowania: Przymusowe wysiedlenie Niemców z powiatu bolesławieckiego Dariusza Gołębiewskiego oraz Relacje bolesławieckich osadników z niemieckimi mieszkańcami w okresie powojennym Tadeusza Orawca.

W rozdziale o tematyce lokalnej znalazło się 8 tekstów: Stażysta, ordynator, dyrektor – Jan Hałubiec (Danuta Maślicka), Biblioteka Pedagogiczna w Bolesławcu w latach 1951-1991 (Małgorzata Laskowska), Wyniki badań archeologiczno-architektonicznych przeprowadzonych przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu w 2021 roku (Stanisław Firszt, Wojciech Grabowski), Concordia, czyli zgoda – subiektywna historia pewnego fenomenu (Ewa Ołenicz-Bernacka), Ksiądz Wojciech Mroszczak – proboszcz, prałat, podpułkownik (Zygmunt Brusiło), Działalność stowarzyszenia numizmatycznego w Bolesławcu w latach 1982-2021 (Zdzisław Mirecki), Bolesławianie z pracą i darami na Kresach i Ukrainie (Bogdan Mazurkiewicz), Niepełnosprawność – wstyd czy motywacja do życia w społeczeństwie. O Bolesławieckich organizacjach wspierających niepełnosprawnych (Maria Szpak).

W dziale “Komunikaty” opublikowano 4 artykuły: Bolesławiecka ceramika na Expo 2020 w Dubaju (Barbara Glinkowska), Edukacja była nadzieją. Upamiętnienie pierwszych powojennych bolesławieckich nauczycieli i organizatorów szkolnictwa w latach 1945-1947 (Helena Strzelczak-Kunicka), Kamień pamiątkowy Eduarda Scholza w Bolesławcu (Krzysztof Rajczakowski) oraz Zatrzymane w czasie (Ewa Ołenicz-Bernacka). W tym ostatnim artykule przedstawiono prace zgłoszone na konkurs “Zatrzymać w czasie” autorstwa Wiktorii Parkity (pod opieką nauczyciela Barbary Piękny) oraz Natalii Broszko i Dawida Sobolewskiego (pod opieką nauczyciela Moniki Grygorcewicz).

Część “Twórczość współczesnych bolesławian” składa się z trzech tekstów: Moje ręce oblepione gliną. Krystyny Gay-Kutschenreiter portret subiektywny, na faktach oparty (Anna Stawiarska), Rękodzieło z kawałków tkaniny i kolorów. Wywiad z Jolantą Filipowicz (Lesław Kasprzycki) oraz Moje parawanowe credo (Danuta Maślicka).

Rozdział poświęcony wspomnieniom bolesławian zawiera 5 pozycji: Ryszard Łoś (1943-2021). Gorliwość o Ojczyznę pożerała go (Bogdan Mazurkiewicz), Z Warszawy do Bolesławca (Alicja Grzywalska), Bez czerwonej kartki. Rozmowa z Jakubem Zarzyckim (Przemysław Kania), Jak zostać liderem? Rozmowa ze Sławomirem Męczyńskim (Kamilla Dudek) oraz Pani Tereska – pani, która kocha dzieci. Opowieść o Teresie Pawlik (Nina Orłoś pod opieką nauczyciela Moniki Grygorcewicz).

W dziale prezentującym pasje bolesławian znalazły się następujące artykuły i wywiady: Zdzisław Abramowicz – bolesławianin o wielu pasjach (Andrzej Żurek) oraz Nie załamuję się pomimo trudności. Rozmowa z Sonią Turzyniecką (Edmund Maliński).

Blok „In memoriam” składa się z 6 artykułów: Waldemar Borek (1955-2021) – świat jest po to, żeby go zrozumieć (opr. Maria Czarkowska-Borek), Stanisław Antoni Czerniawski (1941-2021) – kolekcjoner z pasją (opr. Anna Bober-Tubaj), Jan Paździora (1936-2021) – pasjonat polskiej miedzi, górnik z powołania (opr. Zygmunt Brusiło), Ryszard Pomichter (1941-2021) – lekarz z powołania (opr. Stefan Zbieg), Bogusław Sobolski (1942-2021) – architekt, harcerz, żeglarz (opr. Lesław Kasprzycki) oraz Aleksander Samostrokow (1951-2021) – cichy maestro ze Lwowa (opr. Anna Puk).

Ważne wydarzenia z życia miasta i regionu znalazły się tradycyjnie w rozdziale “Kronika bolesławiecka 2021” opracowanym przez Edmunda Malińskiego i Magdalenę Zientarę.

Tegoroczny tom “Rocznika Bolesławieckiego” zamykają recenzje i omówienia wydanych w 2021 r. publikacji: D. Wędzina Jak Feniks z popiołów? Kierunki odbudowy i rozwoju miast Dolnego Śląska na wybranych przykładach (rec. Rafał Eysymontt), D. Gołębiewski Kraśnik Dolny i okolice dawniej i dziś (rec. Grzegorz Strauchold), G. Nowicki, M. Ochocki, M. Starzyk Niezwykła przygoda dzbanka Franka (rec. Agata Bojanowska), Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w latach 2010-2021, pod red. Haliny Waniak (rec. Grzegorz Strauchold), T. Orawiec Opowieści napoleońskie pogranicza śląsko-saksońskiego (rec. Agata Bojanowska), I. Banach Wakacje z truchłami (rec. Maria Sobolska), I. Banach Królowa Śniegu nie żyje (rec. Maria Sobolska) oraz I. Banach, Gnomon i tajemnica starego domu (rec. Maria Sobolska).

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content