logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

bez tytułu

Członkowie SF „Camera” – Robert Pomichter

Bolesławieckie środowisko fotograficzne

Robert Pomichter

Budzę się wcześnie, idę do pracy, rozmawiam z ludźmi, w mieście wyłapuję chwile, które czają się za rogiem. Spotykam się z wczorajszym dniem i idziemy zaplanować jakiś wyjazd, nad rzekę, jezioro, na kajaki, rower. Wieczorem myśli gasną, a jutro nie jest jeszcze na żadnym zdjęciu.

Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. W swojej twórczości najsilniejszy nacisk kładzie na nastrój i klimat zdjęcia. W tym celu chętnie korzysta m.in. z filtra wazelinowego, dzięki któremu uzyskuje mniej ostre, zamglone kadry.

Członek Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego, Grupy Twórczej „Nieformalni” oraz Stowarzyszenia Fotograficznego „Camera”. Uczestnik wystaw i plenerów, laureat konkursów fotografii organizowanych przez BTF. Jego zdjęcia były prezentowane na wystawach lokalnych (m.in. podczas dorocznych wystaw SF „Camera” 2011-2020) i na pokazach o randze ogólnopolskiej – Gorzowskich Konfrontacjach Fotograficznych i podczas Krajowego Salonu Fotografii Artystycznej w Żarach.

Od 2018 r. wraz z Rafałem Klimkiem, Grzegorzem Matorynem oraz Bartoszem Witaszczykiem tworzą autorski projekt “Ćwiartki fotograficzne”, którego celem jest artystyczna dokumentacja zmian tkanki miejskiej widzianej „od podwórka”, ze szczególnym uwzględnieniem zapomnianych, mało odwiedzanych miejsc na terenie Bolesławca. Efektem tej współpracy była wystawa „Rewers czyli Bolesławiec widziany od podwórka”, którą zaprezentowano w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w 2019 r.

Oprócz działalności w SF „Camera” zajmuje się edukacją fotograficzną młodzieży. Założył szkolne koło fotograficzne „Pozytyw”, działające przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Osiecznicy. Na zajęciach młodzież poznawała techniki fotografowania oraz obróbki zdjęć. Zajęcia teoretyczne łączone były z praktyczną nauką fotografowania, również w plenerze. Młodzi miłośnicy fotografii brali udział w plenerach i wyjazdach fotograficznych, organizowali wystawy oraz spotkania z bolesławieckimi fotografami. Obecnie pracuje jako nauczyciel przedmiotów fototechnicznych w Zespole Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu, prowadząc zajęcia dla uczniów kształcących się w zawodzie technik fotografii i multimediów.

27 października 2011 r., podczas wernisażu wystawy „Bolesławiecki ruch fotograficzny po 1945 roku” zorganizowanej z okazji 30-lecia Bolesławieckiego Towarzystwa Fotograficznego i 40-lecia zorganizowanego ruchu fotograficznego w Bolesławcu, znalazł się w gronie fotografów uhonorowanych przez Prezydenta Miasta Bolesławiec za wkład w rozwój i propagowanie fotografii w środowisku lokalnym.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content