*Pomnik zdemontowano 19.03.2018 r. i przeniesiono do pracowni bolesławieckiego artysty Mateusza Grobelnego, gdzie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie.*
Kamionkowy obelisk Tysiąclecia Państwa Polskiego, zwany popularnie przez mieszkańców „Światowidem”, został wykonany 1966 r. podczas plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich przez krakowskiego artystę-rzeźbiarza – Leona Dziedzica. Pomnik, zaprojektowany w formie kolumny zdobiły herb Bolesławca i Śląska oraz godło Polski, wizerunki Mieszka I, jego żony Dobrawy oraz Bolesława Chrobrego, a także umieszczona na cokole inskrypcja: 966-1966. Praca została wykonana w Zakładach Wyrobów Kamionkowych i Sanitarnych i przekazana miastu.
W 1966 r. w Bolesławcu Leon Dziedzic wykonał również monumentalny pomnik II Armii Wojska Polskiego, a także tablice poświęcone patronom bolesławieckich szkół: Leonowi Kruczkowskiemu oraz Janowi Matejce.
Leon Dziedzic urodził się 25 stycznia 1916 r. w Chicago (USA). Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia w zakresie filozofii tomistycznej. W okresie okupacji (1940-1941) studiował malarstwo w Kunstgewerbeschule w Krakowie pod kierunkiem profesora Stanisława Kamockiego. W latach 1945-1948 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem profesora Xawerego Dunikowskiego. Równolegle studiował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie na Wydziale Dziennikarskim.
Współpracował przy projektach i realizacji pomników Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie i na Górze Św. Anny. Pierwszą realizacją z 1945 r. był pomnik poświęcony pomordowanym w 1944 r. w Żerosławicach (pow. Myślenice). Wiele jego późniejszych prac z lat 50. i 60. było związanych z upamiętnieniem ofiar II wojny światowej w pow. bocheńskim jak i w samej Bochni, m.in. pomnik ku czci pomordowanych w latach 1939-1945 w Żegocinie. Brał udział w konkursach rzeźbiarskich, m.in.: w 1959 r. na pomnik oświęcimski, pomnik Wojska Polskiego w Warszawie oraz pomnik Kombatantów w Paryżu. Zrealizował szereg tablic poświęconych różnym wydarzeniom historycznym o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym. Do najistotniejszych należą: tablica profesorów i uczniów poległych w II wojnie światowej w gimnazjum bocheńskim, tab. Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Konstytucji 3 Maja w Gruszowie, Władysława Orkana w Wiśniowej, Mikołaja Reja w Myślenicach, Mikołaja Kopernika w Grabiu.
W latach 60. i 70. XX w. brał udział w ogólnopolskich plenerach artystycznych w Bolesławcu, a następnie w Suchedniowie. W tym czasie zrealizował cały szereg form rzeźbiarskich o różnorodnej tematyce, m.in. kobiety, dzieci, portrety postaci historycznych, czy kompozycje inspirowane fauną i florą.
Uczestnictwo w bolesławieckich plenerach zaowocowało wystawami poplenerowymi w samym Bolesławcu, jak również we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, plenery były też okazją do nawiązywania kontaktów, wymiany twórczych doświadczeń w koleżeńskiej atmosferze, nawet przy tak zróżnicowanym pokoleniowo zespole twórców. Krystyna Cybińska z Wrocławia, Ewelina Michalska, Anna Kamińska-Łapińska, Nina Mirecka z Warszawy to osoby, które w szczególny sposób zapisały się w jego wspomnieniach.
Przez cały czas aktywności artystycznej Leon Dziedzic uprawiał oprócz rzeźby, malarstwo i rysunek. Ostatnia prezentacja jego prac miała miejsce w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie na jednej z wystaw z okazji 100-lecia ZPAP (2011 r.). Artysta zmarł w 2015 r. (dane biograficzne oprac. córka rzeźbiarza – pani prof. Maria Dziedzic, Wydział Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).
Materiał filmowy UM Bolesławiec