logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Renowacja bolesławieckiego „Światowida”

*Pomnik zdemontowano 19.03.2018 r. i przeniesiono do pracowni bolesławieckiego artysty Mateusza Grobelnego, gdzie zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie.*

Kamionkowy obelisk Tysiąclecia Państwa Polskiego, zwany popularnie przez mieszkańców „Światowidem”, został wykonany 1966 r. podczas plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich przez krakowskiego artystę-rzeźbiarza – Leona Dziedzica. Pomnik, zaprojektowany w formie kolumny zdobiły herb Bolesławca i Śląska oraz godło Polski, wizerunki Mieszka I, jego żony Dobrawy oraz Bolesława Chrobrego, a także umieszczona na cokole inskrypcja: 966-1966. Praca została wykonana w Zakładach Wyrobów Kamionkowych i Sanitarnych i przekazana miastu.

W 1966 r. w Bolesławcu Leon Dziedzic wykonał również monumentalny pomnik II Armii Wojska Polskiego, a także tablice poświęcone patronom bolesławieckich szkół: Leonowi Kruczkowskiemu oraz Janowi Matejce.

Leon Dziedzic urodził się 25 stycznia 1916 r. w Chicago (USA). Przed wybuchem II wojny światowej ukończył studia w zakresie filozofii tomistycznej. W okresie okupacji (1940-1941) studiował malarstwo w Kunstgewerbeschule w Krakowie pod kierunkiem profesora Stanisława Kamockiego. W latach 1945-1948 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem profesora Xawerego Dunikowskiego. Równolegle studiował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie na Wydziale Dziennikarskim.

Współpracował przy projektach i realizacji pomników Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie i na Górze Św. Anny. Pierwszą realizacją z 1945 r. był pomnik poświęcony pomordowanym w 1944 r. w Żerosławicach (pow. Myślenice). Wiele jego późniejszych prac z lat 50. i 60. było związanych z upamiętnieniem ofiar II wojny światowej w pow. bocheńskim jak i w samej Bochni, m.in. pomnik ku czci pomordowanych w latach 1939-1945 w Żegocinie. Brał udział w konkursach rzeźbiarskich, m.in.: w 1959 r. na pomnik oświęcimski, pomnik Wojska Polskiego w Warszawie oraz pomnik Kombatantów w Paryżu. Zrealizował szereg tablic poświęconych różnym wydarzeniom historycznym o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym. Do najistotniejszych należą: tablica profesorów i uczniów poległych w II wojnie światowej w gimnazjum bocheńskim, tab. Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Konstytucji 3 Maja w Gruszowie, Władysława Orkana w Wiśniowej, Mikołaja Reja w Myślenicach, Mikołaja Kopernika w Grabiu.

W latach 60. i 70. XX w. brał udział w ogólnopolskich plenerach artystycznych w Bolesławcu, a następnie w Suchedniowie. W tym czasie zrealizował cały szereg form rzeźbiarskich o różnorodnej tematyce, m.in. kobiety, dzieci, portrety postaci historycznych, czy kompozycje inspirowane fauną i florą.

Uczestnictwo w bolesławieckich plenerach zaowocowało wystawami poplenerowymi w samym Bolesławcu, jak również we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie, plenery były też okazją do nawiązywania kontaktów, wymiany twórczych doświadczeń w koleżeńskiej atmosferze, nawet przy tak zróżnicowanym pokoleniowo zespole twórców. Krystyna Cybińska z Wrocławia, Ewelina Michalska, Anna Kamińska-Łapińska, Nina Mirecka z Warszawy to osoby, które w szczególny sposób zapisały się w jego wspomnieniach.

Przez cały czas aktywności artystycznej Leon Dziedzic uprawiał oprócz rzeźby, malarstwo i rysunek. Ostatnia prezentacja jego prac miała miejsce w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie na jednej z wystaw z okazji 100-lecia ZPAP (2011 r.). Artysta zmarł w 2015 r. (dane biograficzne oprac. córka rzeźbiarza – pani prof. Maria Dziedzic, Wydział Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Materiał filmowy UM Bolesławiec


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content