logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Przedwojenne zbiory archeologiczne bolesławieckiego muzeum

Powstałe w 1909 r. Muzeum Miejskie gromadziło zbiory związane z historią miasta i regionu. Ze względu na problemy z przechowywaniem powiększającego się zbioru muzealiów zaadaptowano do celów magazynowych nowe pomieszczenie w szkole im. J.H. Pestalozziego (Pestalozzischule) przy Vorwerkstraße (obecnie ul. Łukasiewicza 7). W maju 1935 r. udostępniono zwiedzającym salę z zabytkami archeologicznymi i geologicznymi oraz bogatą kolekcją broni. Opracowaniem zbiorów i aranżacją ekspozycji zajął się Max Schumann, członek komisji muzealnej i jednocześnie sekretarz rady powiatu, późniejszy inspektor szpitalny.

Eksponaty archeologiczne pochodziły z Bolesławca i okolicznych miejscowości. Przy wejściu do sali, oprócz wykopanego w Golnicach meteorytu, znajdowały się skały, kryształy, skamieliny ryb, jeżowców morskich i ślimaków, a także piaskowiec z dendrytem, wydobyty w kopalni w Warcie Bolesławieckiej. Prezentowano tam również skamieniały pień z mezozoiku, bryły węgla z odciskami roślin z kenozoiku oraz ząb mamuta. Mezolityczne krzemienne zbrojniki umieszczono obok modelu schronienia z tego okresu. Dalej znajdowały się neolityczne siekierki kamienne, garnek i rekonstrukcja grobu ze zmarłym w pozycji siedzącej. W dalszej części pokazywano znaleziska z epoki brązu, narzędzia kamienne i metalowe. Aby unaocznić realia życia w epoce brązu, zrekonstruowano świder kamieniarski oraz chatę. Całość dopełniała aranżacja składająca się z łodzi, sieci, naczyń glinianych i fragmentów naczyń zasobowych. Na ekspozycji pokazywano także naczynia grobowe (urny i przystawki), kubki, misy oraz przedmioty wykonane z brązu: brzytwę, szpile, wisiorki, bransolety spiralne, naramienniki, naszyjniki i pierścienie. Najmłodszymi eksponatami były naczynia ceramiczne przypisywane Słowianom.

Początkowo wystawa była dostępna tylko na życzenie. Z czasem wyznaczono stałe godziny zwiedzania. Po wystawie oprowadzał sam M. Schumann. Wstęp od osoby kosztował 10 fenigów, a wszystkie szkoły miały wstęp bezpłatny.

W wyniku niemieckiego nalotu bombowego na początku marca 1945 r. budynki przy ul. Łukasiewicza zostały zniszczone. W lipcu 1951 r. pozostałości przedwojennych zbiorów archeologicznych Muzeum Miejskiego odnalazł Leon Piątkowski. Niestety większość zbiorów uległa zniszczeniu. Zachowały się m.in.: narzędzia z epoki kamienia, formy odlewnicze, popielnice, czerpaki i kubki. Obiekty, które udało się uratować, trafiły do zbiorów ówczesnego Muzeum Śląskiego we Wrocławiu.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content