Promocja publikacji jubileuszowej poświęconej reemigrantom z Bośni

W minionym tygodniu w Centrum Integracji Kulturalnej “Orzeł” odbyła się promocja publikacji zatytułowanej Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół w latach 2010-2021, stanowiącej zapis, realizowanej od ponad dekady, wielopłaszczyznowej działalności stowarzyszenia, a także swoiste kompendium wiedzy o losach rodzin osadników przybyłych z terenu Jugosławii.

Obszerna, licząca 266 stron publikacja składa się z kilku części. Historię działań zrealizowanych przez stowarzyszenie szczegółowo opracowała prezes Halina Waniak. Krajowe i międzynarodowe projekty opisała Iwona Bojko, a refleksjami i spostrzeżeniami dotyczącymi działalności stowarzyszenia podzielili się jego współpracownicy, sympatycy i członkowie: Antoni Dziechciarz, Tadeusz Jurkowski, Jan Bujak i Tomasz Jacek Lis. Najobszerniejszą część publikacji stanowią biogramy reemigrantów z terenów Jugosławii – 89 życiorysów opracowanych przez uczniów bolesławieckich szkół w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, koordynowanego przez Marię Subik i Ewę Ołenicz-Bernacką. Ważną część książki stanowi poezja Józefa Herbuta, Stanisławy Potaczek i Marka Skoblińskiego, ilustrowana współczesnymi fotografiami prezentującymi prace porządkowe prowadzone przez stowarzyszenie na cmentarzach w Bośni. Tom zamyka wykaz członków stowarzyszenia.

Przy tworzeniu koncepcji i redakcji tekstów pracował zespół w składzie: Halina Waniak, Anna Bober-Tubaj, Barbara Glinkowska, Anna Puk i Ewa Ołenicz-Bernacka.

Publikacja została wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach projektu „Historia życiem pisana. 10 lat Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół”. Sfinansowano ją ze środków Gminy Miejskiej Bolesławiec, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Starostwa Powiatowego w Bolesławcu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i bolesławieckich przedsiębiorstw: Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Zakładu Energetyki Cieplnej. Wydawnictwo wsparli również indywidualni sponsorzy: Iwona Bojko, Jan Burdyna, Antoni Dolecki, Edward Gałka, Józef Gałka, Stanisław Gałka, Kazimierz Gawron, Jan Gumięga, Anna i Karol Herbut, Stanisław Jasiński, Leokadia Klecha, Genowefa Kwaśniak-Zięba, Elżbieta Marcinów, Tekla Muszyńska, Czesław Omiatacz, Marian Posadowski, Adam Puk, Wojciech Potyszka, Krystyna Sas, Józef Skóra, Ewa Sondaj, Mirosław Statucki, Ewa Tykarska, Jan Waniak, Mirosława Wesoła, Piotr Wilczyński, Elżbieta Wyspiańska.

Publikację można nabyć w cenie 50 zł w następujących punktach