Podczas prac ziemnych prowadzonych na przełomie października i listopada podczas budowy galerii handlowej przy ul. Asnyka w Bolesławcu odkryto pozostałości najstarszej, jak do tej pory, bolesławieckiej garncarni. To już druga średniowieczna garncarnia odkryta na terenie miasta przez archeologów z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w przeciągu ostatnich kilku lat. W roku 2007 r. archeolodzy odkryli garncarnię przy ul. Piaskowej (Dolne Przedmieście). Ostatnie badania prowadzone przy ul. Asnyka potwierdziły położenie drugiej z pięciu średniowiecznych garncarni w mieście, a jedynej na terenie Górnego Przedmieścia.
Archeolodzy odkryli pozostałości garncarni w postaci dołu odpadowego, do którego trafiały naczynia zdeformowane i uszkodzone podczas wypału. Fragmenty naczyń tworzyły warstwę o głębokości 60 cm i szerokości 190 cm. Znajdowała się ona ok. 50 cm poniżej powierzchni chodnika. Wydobyto prawie 4 tysiące fragmentów, wśród nich 4 naczynia zachowane niemal w całości. Wśród stłuczki udało się zidentyfikować wiele form naczyń: garnki różnej wielkości, dzbany i dzbanki, naczynia typu Tüllenkanne (rodzaj dzbana, który oprócz głównego wylewu posiada wylew boczny w formie rurki, ułatwiający precyzyjne nalewanie płynu np. do kubka.), butle, patelnie na nóżkach oraz pokrywki. Niestety w przeciwieństwie, do warsztatu garncarskiego odkrytego w 2007 r. przy ul. Piaskowej, tym razem nie udało się odnaleźć cegieł pokrytych szkliwem, podkładek do wypału naczyń ani narzędzi garncarskich.
Przez kilka tygodni trwało oczyszczenia materiału, wstępna inwentaryzacji (policzenie i posortowanie fragmentów)
oraz sporządzenie dokumentacji sprawozdawczej niezbędnej dla Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Dopiero po zakończeniu tych czynności media zostały poinformowane o odkryciu. Materiał pozyskany przy ul. Asnyka znajduje się obecnie w Muzeum Ceramiki, gdzie zostanie poddany dalszemu opracowaniu. Wstępna analiza pozwala jednak już na tym etapie badań datować wydobyte naczynia na XV wiek. Następnym krokiem będzie sporządzenie szczegółowego inwentarza (każdy fragment zostanie zmierzony, szczegółowo opisany i otrzyma jednostkowy numer inwentarzowy).
W dalszej kolejności fragmenty naczyń zostaną posklejane, a brakujące elementy zrekonstruowane. Dopiero tak opracowany materiał ceramiczny, może zostać wyeksponowany w przestrzeni muzealnej. Planowany, roboczy termin ekspozycji materiałów to początek 2013 r.
Naczynia przeleżały pod ziemią kilkaset lat. Mimo kolejnych inwestycji prowadzonych na terenie dawnego Górnego Przedmieścia pozostałości garncarni zostały dotąd nieodkryte. Obszar ten został objęty nadzorem podczas budowy galerii handlowej w 2011 r. ze względu na bliskie sąsiedztwo murów obronnych oraz uwarunkowania historyczne. Według przekazów kronikarskich w tym miejscu istniał od 1205 r. kościół, którego fundatorką miała być św. Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego. Przy kościele funkcjonował również niewielki cmentarz. Po pożarze w 1633 r., który pochłonął również znaczną część Górnego Przedmieścia, świątynia nie została odbudowana. Poza kościołem kronikarze wymieniają w XVI w. inne ważne obiekty położone na tym terenie – m.in. dwie cegielnie oraz garncarnię.
Przed II wojna światową istniała tu zwarta zabudowa handlowo-mieszkaniowa, która uległa zniszczeniu po zakończeniu wojny. W l. 60. XX w. na tym miejscu wybudowano hotel “Piast”. Jego bryła była jednak cofnięta w stosunku do drogi oraz średniowiecznej zabudowy. Najprawdopodobniej z tego względu podczas prowadzonych ówcześnie prac budowlanych nie natrafiono na pozostałości garncarni.