Powstaje nowe „studium historyczne” Bolesławca

Zakończyliśmy pierwszy etap prac w pilotażowym projekcie Narodowego Instytutu Dziedzictwa obejmującym opracowanie kompleksowego „Studium ochrony wartości kulturowych miasta Bolesławiec”.

Studium będzie poświęcone historii miasta, zabytkom i niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu. W przyszłości ma posłużyć nie tylko do aktualizacji dokumentów planistycznych, ale być też swego rodzaju kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zabytkami i dziedzictwem kulturowym naszego miasta. Autorami studium są pracownicy Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu i pracownicy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Narodowy Instytut Dziedzictwa zaproponował Gminie Miejskiej Bolesławiec udział w swoim pilotażowym projekcie doceniając aktywność i skuteczność bolesławieckiego samorządu w działaniach rewitalizacyjnych, w szczególności w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Działania te zostały wyróżnione w finale konkursu Samorząd dla Dziedzictwa organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Warto przypomnieć, że ostatnie studium historyczne Bolesławca powstało w 1953 r. i zostało opracowane przez późniejszych wybitnych wrocławskich specjalistów z zakresu historii sztuki i muzealnictwa – Wojciecha Gluzińskiego, Mieczysława Zlata i Józefa Piątka.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne