W sobotni wieczór, 9. czerwca rozbity został biwak z okresu napoleońskiego, w którym można było spotkać żołnierzy w pełnym uzbrojeniu oraz obejrzeć wyposażenie i elementy ekwipunku.
W niedzielę, 10. czerwca w godzinach przedpołudniowych przez centrum miasta przemaszerowali żołnierze w strojach z epoki napoleońskiej. Rozdawali oni ulotki informacyjne, zapraszając mieszkańców na spektakl historyczny.
Inscenizacja odbyła się nad Bobrem, nieopodal obozowiska w godz. 13.30-16.00. Spektakl rozpoczął pokaz szkolenia rekrutów oraz musztry. Około godz. 15.00 odbyła się główna atrakcja imprezy – rekonstrukcja bitwy nad Bobrem z 1813 roku. W inscenizacji wzięli udział miłośnicy historii z Krotoszyc, Sobótki i Kłodzka oraz mieszkańcy Bolesławca, w sumie przeszło 50 osób. Żołnierze walczyli niezwykle zacięcie, używając replik broni czarnoprochowej i armat. Wystrzały było słychać w odległości nawet kilku kilometrów. Rannymi w bitwie żołnierzami zajmowali się przebrani w stroje wieśniacze uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. Było to nawiązanie do wydarzeń historycznych, uwiecznionych na słynnym obrazie Carla Marra pt. „Bolesławieckie dzieci”, na którym przedstawiono młodych mieszkańców Bolesławca, opiekujących się rannymi po bitwie żołnierzami francuskimi.
Jedną z atrakcji pokazu była możliwość bezpłatnego skosztowania potraw z żołnierskiej kuchni. Na uczestników imprezy czekała jeszcze jedna niespodzianka – prezentacja darmowego komiksu napoleońskiego w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Komiks w przystępnej formie, z uwzględnieniem szczegółów historycznych przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Bolesławcu w okresie wojen napoleońskich. Bezpłatna publikacja jest nadal dostępna w bolesławieckim Muzeum Ceramiki.
Mimo opadów deszczu impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców oraz turystów. Być może kolejnych latach idea Pikniku Napoleońskiego będzie kontynuowana, zwłaszcza, że w 2013 r. przypada dwusetna rocznice kampanii napoleońskiej
Wszystkie działania zostały zrealizowane w ramach projektu “Czas Napoleona – nasza wspólna historia. Przeszłość Śląska i Łużyc płaszczyzną wzajemnego poznania i zbliżenia”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu.