logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Piknik Napoleoński za nami

W sobotni wieczór, 9. czerwca rozbity został biwak z okresu napoleońskiego, w którym można było spotkać żołnierzy w pełnym uzbrojeniu oraz obejrzeć wyposażenie i elementy ekwipunku.
W niedzielę, 10. czerwca w godzinach przedpołudniowych przez centrum miasta przemaszerowali żołnierze w strojach z epoki napoleońskiej. Rozdawali oni ulotki informacyjne, zapraszając mieszkańców na spektakl historyczny.
Inscenizacja odbyła się nad Bobrem, nieopodal obozowiska w godz. 13.30-16.00. Spektakl rozpoczął pokaz szkolenia rekrutów oraz musztry. Około godz. 15.00 odbyła się główna atrakcja imprezy – rekonstrukcja bitwy nad Bobrem z 1813 roku. W inscenizacji wzięli udział miłośnicy historii z Krotoszyc, Sobótki i Kłodzka oraz mieszkańcy Bolesławca, w sumie przeszło 50 osób. Żołnierze walczyli niezwykle zacięcie, używając replik broni czarnoprochowej i armat. Wystrzały było słychać w odległości nawet kilku kilometrów. Rannymi w bitwie żołnierzami zajmowali się przebrani w stroje wieśniacze uczniowie Gimnazjum Samorządowego nr 2 w Bolesławcu. Było to nawiązanie do wydarzeń historycznych, uwiecznionych na słynnym obrazie Carla Marra pt. „Bolesławieckie dzieci”, na którym przedstawiono młodych mieszkańców Bolesławca, opiekujących się rannymi po bitwie żołnierzami francuskimi.
Jedną z atrakcji pokazu była możliwość bezpłatnego skosztowania potraw z żołnierskiej kuchni. Na uczestników imprezy czekała jeszcze jedna niespodzianka – prezentacja darmowego komiksu napoleońskiego w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Komiks w przystępnej formie, z uwzględnieniem szczegółów historycznych przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Bolesławcu w okresie wojen napoleońskich. Bezpłatna publikacja jest nadal dostępna w bolesławieckim Muzeum Ceramiki.

Mimo opadów deszczu impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców oraz turystów. Być może kolejnych latach idea Pikniku Napoleońskiego będzie kontynuowana, zwłaszcza, że w 2013 r. przypada dwusetna rocznice kampanii napoleońskiej

Wszystkie działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Czas Napoleona – nasza wspólna historia. Przeszłość Śląska i Łużyc płaszczyzną wzajemnego poznania i zbliżenia”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content