Pierwszy krok na drodze do wpisania ceramiki bolesławieckiej na listę UNESCO

W piątkowe popołudnie 20 maja 2022 r. przedstawiciele firm ceramicznych działających na terenie powiatu bolesławieckiego, władz samorządowych z prezydentem miasta Bolesławiec Piotrem Romanem na czele, Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Bractwa Ceramicznego i miejskich instytucji kultury podpisali deklarację współpracy dotyczącą wpisu ceramiki bolesławieckiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy, historyczny krok inicjujący działania, które mogą doprowadzić do zgłoszenia ceramiki bolesławieckiej na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. W Polsce inicjatywy tego typu są nadzorowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zgodnie z Konwencją UNESCO z 2003 r. wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stanowi podstawę do ewentualnego złożenia wniosku o zamieszczenie elementu dziedzictwa z terenu Polski na międzynarodowych listach prowadzonych w ramach tej Konwencji przez UNESCO.
Podczas spotkania rolę koordynatora inicjatywy powierzono Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Deklarację podpisało 28 depozytariuszy:

„Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego
Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o.
“Manufaktura w Bolesławcu” Smoleński&Zwierz sp. j. sp. k.
Ceramika Artystyczna „KAOLA” Zdzisława Pachom
Surroundings Polish Pottery, Anna Krejci
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki
Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida – Centrum Wiedzy w Bolesławcu
Stowarzyszenie Gmin Ceramicznych Rzeczpospolitej Polskiej
Gmina Miejska Bolesławiec

Do grupy inicjatywnej można dołączyć w dowolnym momencie. Zgłoszenie chęci udziału w projekcie i wsparcia inicjatywy można zgłaszać mailowo do Muzeum Ceramiki (poczta@muzeum.boleslawiec.net).

Serdecznie zapraszamy!

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne