Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Paweł Jarczyński

Paweł Jarczyński

„Ceramika Artystyczna”
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego

Z „Ceramiką Artystyczną” Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego związany od 1997 r. Początkowo pracował na stanowisku zdobnik ceramiki w malarni dekoracji produkcyjnych, a następnie w malarni dekoracji unikatowych. Od 1998 r. zajmuje się również wykonywaniem napisów okolicznościowych na wyrobach ceramicznych. W 2010 r. dołączył do grona projektantów dekoracji. Od 2012 r. pracuje na stanowisku specjalisty do spraw artystycznych. Jest odpowiedzialny za wprowadzanie nowych dekoracji oraz asortymentów do wewnętrznego systemu informatycznego. Wykonuje również grafiki na potrzeby spółdzielni i zajmuje się dokumentacją fotograficzną jej działalności do celów promocyjnych i archiwalnych.

W procesie projektowania P. Jarczyński kieruje się wnikliwą obserwacją obowiązujących trendów i uważnie wsłuchuje się w potrzeby klientów, ale nie mniej ważne są też jego własne preferencje artystyczne. Dekoracje produkcyjne tworzy wyłącznie przy użyciu stempli. Powtarzalność zastosowanych motywów daje poczucie harmonii i możliwość łączenia ze sobą elementów pochodzących z różnych zestawów. Kompozycje zbudowane z geometrycznych wzorów stempli tworzą niemal graficzne efekty. Kolorystycznie stonowane, minimalistyczne dekoracje są znakiem rozpoznawczym projektanta.

P. Jarczyński stworzył serię projektów z wykorzystaniem tych samych rodzajów stempli, ale w różnych wariantach kolorystycznych. Zmultiplikowany stempel w kształcie sercowatego listka zastosował w kilku dekoracjach, np.: 2165X (ciemnozielone listki z czerwoną kropką), 1149Q (ciemnozielone listki z zieloną kropką), 2059Q (ciemnozielone listki z zieloną kropką), 1171X (kobaltowe listki z czerwoną kropką) czy 2057 (kobaltowe listki z błękitną kropką). W swoich projektach P. Jarczyński wykorzystuje również stylizowane motywy kwiatowe: ciemnozielone kwiatki zakomponowane na powierzchni naczyń z krawędzią podkreśloną kwiatową bordiurą (1577Q), białe kwiatki z czerwonym środkiem na ciemnozielonym tle (1179Q), niebieskie kwiatki z czerwonym środkiem na kobaltowym tle pokrywające całe naczynie (1175X). Ten sam stempel projektant wykorzystał również w dekoracji 1150Q. Jednak w tym przypadku krawędzie naczyń podkreśla ozdobna ciemnozielona bordiura, a całe naczynie pokrywają symetrycznie rozmieszczone kółka i kropki.

P. Jarczyński stworzył również kilka dekoracji z motywami walentynkowymi: ze swobodnie rozrzuconymi słowami “love” i czerwonymi serduszkami pokrywającymi całe naczynia (1710Q), z bordiurą z ciemnozielonych serc i czerwonych różyczek (2448X) oraz z ciemnozieloną bordiurą składającą się ze słowa “love” z wplecionym sercem i czerwoną różyczką (1703Q). Spod jego ręki wyszedł również stylizowany motyw kobaltowych myszek (1115X) oraz dekoracja z zapisem nutowym na pięciolinii (2456X).

P. Jarczyński wykonuje również na indywidualne zamówienie projekty o tematyce satyrycznej. Autorskie rysunki, często z dedykacjami, umiejętnie wplecione w dekorację stempelkową, nadają naczyniom unikatowy charakter. Dekoracje P. Jarczyńskiego są regularnie prezentowane podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki w organizowanych przez spółdzielnię „Ogrodach Ceramicznych”.

Swoje pasje artystyczne P. Jarczyński realizuje na różnych polach. Jego humorystyczne rysunki można było zobaczyć na dwóch wystawach (Klub Pegaz – Bolesławiecki Ośrodek Kultury, 1996 r.; ratusz we Lwówku Śląskim, 1998 r.), a także na łamach tygodnika „Łużyce”, a następnie „Nowe Łużyce”. W 2009 r. zaczął tworzyć, w ramach kolekcji „Hania”, żartobliwe kartki pocztowe nawiązujące tematycznie do ceramiki bolesławieckiej, które były prezentowane w 2019 r. w Tokyo International Forum podczas Dni Polskich i w Jokohamie na ekspozycji świątecznej przygotowanej przez Instytut Polski w Tokio. Kartki można nabyć m.in. w działającym przy spółdzielni sklepie firmowym „Styl”, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, BOK-MCC i sklepie papierniczym ,,Technika Biurowa”, jak również w sklepie „Pottery & Honey” w Maebashi (Japonia), gdzie sprzedawana jest polska ceramika, w tym wyroby „Ceramiki Artystycznej”.

W 2016 r. P. Jarczyński rozpoczął współpracę z kwartalnikiem „Szkło i Ceramika”. Jego rysunki pojawiały się na pierwszych stronach pisma i stały się także tematemem konkursów organizowanych przez redakcję na profilu facebookowym „SiC”, w których najoryginalniejsze propozycje podpisów zgłaszane przez internautów nagradzano wyrobami powstałymi w spółdzielni. Jego prace zostały również wykorzystane jako ilustracje do wydanej w 2012 r. książki Kamilli Dudek „Bolesławiec słowem i obrazem malowany”.

P. Jarczyński uprawia także kaligrafię. W 2003 r. przy użyciu pióra i stalówki wypisał „Hymn o miłości”, który został przesłany na ręce papieża Jana Pawła II. Od lat pasjonuje się fotografią, jest aktywny zwłaszcza na polu fotografii ślubnej. Zajmuje się także grafiką komputerową.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content