logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Paulina Stefańczyk

Paulina Stefańczyk

Manufaktura w Bolesławcu

Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie zdobienia naczyń metodą stempelkową zdobyte w dużej bolesławieckiej firmie, gdzie pracowała od 1995 r. Z Manufakturą w Bolesławcu (do 2022 r. Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura) związała się w 2021 r., obejmujące stanowisko specjalisty ds. marketingu, odpowiedzialnego za promocję wyrobów w kraju i na świecie. W nowym miejscu pracy spełnia się również jako projektantka autorskich dekoracji, realizując swoją życiową pasję.

P. Stefańczyk reprezentuje nowoczesne spojrzenie na wzornictwo, które ciągle ewoluuje, podąża z duchem czasu, ale jednocześnie zachowuje szacunek do tradycji, bo to właśnie ona wyróżnia ceramikę bolesławiecką. Znajomość materiałów używanych do produkcji ceramiki oraz technik dekoracji stempelkowej w połączeniu z bogatą paletą farb daje jej nieskończone możliwości komponowania. Jak mówi sama projektantka: „stempelki nigdy nie zawodzą”. P. Stefańczyk uważa, że dekoracje powinny być efektowne dla oka, ale także łatwo do powielenia w produkcji. Produkt powinien być perfekcyjny pod względem technologicznym oraz spełniać oczekiwania rynku.

Projektowanie dekoracji P. Stefańczyk uważa za fascynujący proces. Inspiracje czerpie z otaczającej rzeczywistości. Trudno je jednoznacznie zdefiniować. Czasami są to powracające wspomnienia, zapachy, kształty czy nawet kombinacja kolorów. Innym razem są to sugestie klientów. Rozmowy z nimi, poznanie ich potrzeb, upodobań i gustów to bardzo ważny element w tej pracy. Bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem nie da się niczym zastąpić. Projektowanie wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia i przede wszystkim umiejętności. Najpierw rodzi się ogólny pomysł. Na jego podstawie P. Stefańczyk projektuje stemple. Generalnie do każdego wzoru projektuje nowe. Czasami łączy je z tradycyjną kropką, czy kwadracikiem. Następnie umiejętnie dobiera kolorystykę z uwzględnieniem obowiązujących trendów wnętrzarskich.

Dekoracje P. Stefańczyk tworzy w wolnym czasie, najczęściej w domowym zaciszu, ale również w podróży czy podczas wizyty w kawiarni. Wstępny szkic wykonuje odręcznie na kartce. Na jego podstawie dopracowuje ostateczny projekt w programie graficznym. Spod ręki projektantki wychodzą różnorodne dekoracje, od wielobarwnych, rozbudowanych motywów świątecznych po ornamenty minimalistyczne w kolorze i formie. P. Stefańczyk chętnie używa różnych odcieni koloru niebieskiego, od błękitów po mocny kobalt. Jej twórczość odzwierciedla motto „moje serce bije na niebiesko”. Część z jej projektów trafiła już do produkcji, inne są dopiero wdrażane.

Serię geometrycznych dekoracji składających się na kolekcję “Blue Manu” zdominował kobalt. Do komponowania poszczególnych wzorów P. Stefańczyk zaprojektowała stempelki, które zmultiplikowała w różnych konfiguracjach. W dwóch dekoracjach wykorzystała stylizowane kwiatki. W jednej (PS19) ułożyła z nich festony, które gęsto pokrywają krawędzie naczyń, przechodząc stopniowo w pojedyncze płatki swobodnie rozmieszczone na powierzchni naczyń. W drugiej (PS20) z tych samych kwiatków ułożyła dekoracyjny pas, który skontrastowała z szerokim pasmem gęsto rozmieszczonych kółek.

Dekoracje PS23 i PS24 opierają się na pojedynczym v-kształtnym stempelku, który z wykorzystaniem farb w różnych odcieniach koloru niebieskiego posłużył do stworzenia festonu „spływającego” z krawędzi naczyń (PS23) oraz pasma z promieniście rozchodzącymi się stempelkami z efektem stopniowania koloru (PS24). Do serii należy również elegancka dekoracja PS31, pokrywająca całą powierzchnię naczynia kobaltową „rybią łuską”. Zestaw dekoracji Blue Manu zamyka wzór PS17, składający się z kwadratowego stempelka z wpisanym wewnątrz kwiatkiem. Z powielonego w dwóch konfiguracjach stempelka zbudowano szerokie pasmo dekoracyjne.

Wśród kobaltowych dekoracji znajduje się walentynkowa propozycja z motywem drobnych serduszek (PS02). P. Stefańczyk nie stroni również od koloru czarnego, który wykorzystała w dekoracji PS 32, zaznaczając nim kontury stylizowanych kwiatków i ich środki. Projektantka chętnie łączy czerń z chłodną szarością (PS21, PS22) lub kontrastowo zestawia z kolorem żółtym (PS33).

Wśród wzorów P. Stefańczyk szczególne miejsce zajmują dekoracje okazjonalne. Należą do nich m.in. subtelne dekoracje bożonarodzeniowe w odcieniach błękitu, szarości i kobaltu, składające się ze śnieżynek o różnych kształtach (PS12 i PS36). Niemal bliźniaczą dekoracją jest ta o numerze produkcyjnym PS16, która łączy śnieżynki w dwóch odcieniach koloru czerwonego. Czerwień dominuje również w dwóch dekoracjach wykorzystujących stylizowany motyw poinsecji ułożony w ozdobny wieniec i dopełniony stempelkami zielonymi (PS14) lub kobaltowymi (PS35). Na wzmiankę zasługuje również zimowa dekoracja PS29 z motywem zielonych i szarych choinek oraz delikatna dekoracja PS13 ze swobodnie rozmieszczonymi na powierzchni naczynia gałązkami jemioły.

P. Stefańczyk stworzyła również kilka dekoracji z wykorzystaniem stempla w kształcie kwiatu lotosu. Użyła go w kobaltowym wzorze PS18, gdzie gęsto naniesiony daje efekt zadrukowanego materiału. Innym razem przybiera lekką formę w zestawieniu z drobniutkimi listkami w odcieniach błękitu i kobaltu (PS26). Interesująca jest również wiosenna odsłona tego wzoru z użyciem odcieni różu (PS27). P. Stefańczyk stworzyła również jesienne dekoracje z motywami dyń – w odcieniach pomarańczu (PS30) oraz kobaltu i błękitu (PS15).

W swoim dorobku ma także pięć dekoracji z motywami przywodzącymi na myśl Podhale. Ozdobione nimi wyroby są produkowane wyłącznie dla Pięknego Sklepu w Zakopanem. Ponadto P. Stefańczyk skomponowała inspirowaną barwami narodowymi Ukrainy dekorację „Tysiące Serc”, która została naniesiona na limitowaną edycję 180 zestawów śniadaniowych. Zysk z ich sprzedaży został w całości przekazany działającej przy Szpitalu św. Łukasza w Bolesławcu fundacji „Wspierajmy Zdrowie”.

Manufaktura w Bolesławcu włącza się regularnie w działania WOŚP. W roku 2022 można było wylicytować zestaw naczyń w dekoracji PS28 autorstwa P. Stefańczyk. W roku bieżącym P. Stefańczyk we współpracy z Jerzym Owsiakiem, autorem graficznej oprawy WOŚP 2023, zaprojektowała i namalowała na sześciu talerzach grafiki wpisujące się charakterem w tegoroczny Finał WOŚP.

Dekoracje zaprojektowane przez P. Stefańczyk były prezentowane w 2023 r. podczas Międzynarodowych Targów Ambiente we Frankfurcie nad Menem.

W wolnym czasie projektantka rozwija swoje rozliczne pasje artystyczne. Zajmuje się m.in. projektowaniem i szyciem odzieży. Pod wpływem męża, który wprowadził ją w świat edycji filmów i zdjęć, zainteresowała się również fotografią. Chętnie uczestniczy w warsztatach prowadzonych przez artystów fotografików i filmowców z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content