logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Patrol 1864 – gra miejska o Powstaniu Styczniowym

W tym roku obchodziliśmy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Na tle innych znanych polskich zrywów niepodległościowych, pamięć i wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym wydają się słabo wybrzmiewać w przestrzeni publicznej. Dlatego ucieszyliśmy się, gdy do współpracy przy obchodach zaprosiła nas Szkoła Podstawowa nr 4 im. J. Matejki w Bolesławcu, która z tej okazji przygotowała wiele atrakcyjnych wydarzeń.

Wraz z dyrekcją i gronem pedagogicznym SP nr 4 stworzyliśmy scenariusz gry miejskiej, w której uczestnicy wcielili się w role patroli powstańczych z 1864 r.  Ich zadanie polegało na odwiedzaniu punktów kontrolnych i zdobywaniu informacji na temat przyczyn niepowodzenia powstania. W każdym z punktów na graczy czekały zespoły wolontariuszy z II LO im. Janusza Korczaka wspierane przez kadrę pedagogiczną SP 4, I LO im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu oraz pracowników Muzeum Ceramiki, którzy przydzielali ciekawe zadania odnoszące się do realiów Powstania Styczniowego. Na śmiałków czekały bardziej lub mniej konwencjonalne wyzwania, m.in. łamanie szyfru stworzonego przez Romualda Traugutta, projektowanie pieczęci Rządu Narodowego czy też rozwiązywanie problemów powstańczych przy użyciu najnowszych technologii.

Podsumowanie gry przyjęło formę niecodziennego spotkania wszystkich graczy. Okazało się bowiem, że ostatnim zadaniem jest wspólne ułożenie wieży z drewnianych klocków przy użyciu kooperacyjnego mechanizmu przypominającego dźwig. W zabawie wzięło udział 32 graczy wraz z opiekunami, którzy reprezentowali bolesławieckie szkoły podstawowe i średnie. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy zestaw upominków oraz ciepły posiłek w postaci żołnierskiej grochówki. 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację gry, a w szczególności Pani Dyrektor SP 4 – Marii Subik, Pani Wicedyrektor SP 4 – Jolancie Rzeźwickiej oraz Pani Alicji Wiadernej – nauczycielce ze Szkoły Podstawowej nr 4, która wsparła nas swymi oryginalnymi pomysłami. Na słowa podziękowań zasługują szczególnie wolontariusze i opiekun klasy mundurowej z II LO w Bolesławcu – mjr Jan Kędziora, którzy wnieśli nieoceniony wkład w realizację przedsięwzięcia. Dziękujemy również dyrekcjom II LO – Panu Mirosławowi Sakowskiemu, I LO – Panu Cezaremu Czernatowiczowi oraz Młodzieżowego Domu Kultury – Panu Dariuszowi Uścińskiemu, a także Urzędowi Miejskiemu za udostępnienie przestrzeni na potrzeby gry. 

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content