Twórczość Janiny Bany-Kozłowskiej i Mieczysława Kozłowskiego

Pasja tworzenia

Do 16 X 2011 w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 można oglądać wystawę „Pasja tworzenia”, prezentującą dorobek artystyczny dwójki znakomitych artystów bolesławieckich – Janiny Bany-Kozłowskiej i Mieczysława Kozłowskiego.

Pasja tworzenia

Dla Janiny Bany-Kozłowskiej głównym tworzywem artystycznym jest glina. Stąd też na ekspozycji nie zabrakło rzeźb oraz wyrobów ceramiki użytkowej. To właśnie projektowaniem naczyń artystka zajmuje się na co dzień jako główny projektant Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”. Na wystawie zobaczyć można zarówno tradycyjne, „organiczne” formy, jak i całkiem nowoczesne naczynia, o geometryzującym kształcie. Wszystkie one są użyteczne i niezwykle ergonomiczne. Łączy je jeszcze jedna ważna cecha – są po prostu piękne.

Na wystawie zaprezentowano również obrazy Mieczysława Kozłowskiego, wykonane rozmaitymi technikami. W jego twórczości dostrzec można zafascynowanie różnorodnymi kierunkami w sztuce – od impresjonizmu po hiperrealizm. Dzieła te niemal hipnotyzują, przyciągając uwagą zwłaszcza kolorystyką oraz doskonałym wyczuciem proporcji. Ujawnia się w nich niespotykana umiejętność obserwacji rzeczywistości przez autora. Na uwagę zasługują nie tylko portrety, ale również pejzaże oraz widoki Bolesławca.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog wydany przez Moniatowicz Foto Studio, który można nabyć w sklepie muzealnym w promocyjnej cenie 5 zł.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne