W sobotę, 6 czerwca br. o godz. 11.00 w siedzibie Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg odbyła się uroczysta prezentacja wystawy „Ceramika bolesławiecka z Niemiec i Polski po roku 1945” / „Bunzlauer Nachkriegskeramik aus Deutschland und Polen”. Na ekspozycji prezentowanych jest ok. 500 wyrobów ceramicznych z wytwórni Fromhold, Gleisberg, Seiler / Moll, Ceramika Artystyczna Wiza, Zakłady Ceramiczne Bolesławiec. Przedmioty pochodzącą z polskich i niemieckich zbiorów muzealnych oraz kolekcji prywatnych.
Wystawa została otwarta 17 maja w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów. Jej celem jest przybliżenie polskiemu i niemieckiemu społeczeństwu mało znanego wątku powojennej ceramiki bolesławieckiej, produkowanej zarówno w zasiedlonym przez Polaków Bolesławcu, jak i po zachodniej stronie Nysy Łużyckiej, gdzie osiedlili się dawni mieszkańcy ziemi bolesławieckiej.
Wystawa jest jednym z rezultatów międzynarodowego projektu naukowo-badawczego, realizowanego przez Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg wspólnie z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, który otrzymał dofinansowanie ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Sobotnie spotkanie zaszczycili swą obecnością Konsul Otto Jachimowicz z Konsulatu Generalnego RP w Köln oraz przedstawiciele władz miasta Siegburg i powiatu Rhein-Sieg. Polskiego partnera projektu – bolesławieckie muzeum – reprezentowała delegacja z dyrektorem jednostki Anną Bober-Tubaj na czele. Prezentacji towarzyszył wykład pani Alexandry Offermann, doktor historii sztuki z Haus Schlesien, na temat sposobów dekorowania powojennej ceramiki bolesławieckiej.
Wystawa prezentowana jest w siedzibie Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg przy Heinrichstraße 4, do 17 czerwca tego roku, w każdy wtorek i sobotę w godz. od 10.00 do 12.30. Bliższe informacje dostępne są także na stronie www.bunzlau.siegburg.de