logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Projekt zabudowy osiedla przy ul. Stolarskiej

Osiedle robotnicze przy ul. Staszica

Z muzealnej teki

W czasach wielkiego kryzysu gospodarczego (1929–1933) w Bolesławcu dużą bolączką był brak mieszkań i pracy. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem było budowanie przez bezrobotnych domów na własny użytek. Przykładem jest powstałe w 1932 r. na północnych błoniach osiedle nazwane Nową Ziemią (Siedlung Neuland) przy dzisiejszej ul. Stolarskiej. Wybudowano tam 10 domów bliźniaczych na wzór budynków z osiedla w Dobrej.

Budynki wznoszono w konstrukcji szachulcowej, obitej deskami, dachy pokrywano papą. Tak prosty sposób konstrukcji gwarantował możliwość wykonania prac budowlanych przez niewykwalifikowanych robotników. Budynek składał się z dwóch mieszkań, które dzieliła ściana przeciwpożarowa. Na parterze znajdował się korytarz, mała izba sypialna, kuchnia oraz pokój dzienny. Na piętrze najczęściej mieściły się dwa kolejne pokoje. Z tyłu domu zlokalizowano komórkę i wygódkę. Powierzchnia działki, na której stał dom, wynosiła ok. 800-1000 m kw. W przydomowym ogródku można było uprawiać warzywa stanowiące dodatkowe źródło pożywienia. Do domów doprowadzono wodę, gaz i elektryczność. Ponieważ teren osiedla był zbyt nisko położony, nie przyłączono kanalizacji, natomiast wybudowano duże szamba zbiorcze.

Osiedle funkcjonowało na zasadzie spółdzielni, w której mieszkańcy zobowiązani byli do samopomocy. Prace murarskie przeprowadziły bolesławieckie firmy budowlane Hermanna Tapperta i Alberta Juhla, a prace ciesielskie – firmy Andreas Gansel Baugeschäft i Bauhütte Bunzlau. Materiały budowlane dostarczyło miasto.

Zabudowa tej części miasta była kontynuowana w kolejnych latach. W 1934 r. wybudowano następne domy przy Auenweg (obecnie ul. Staszica). W 1936 r. wzniesiono również wielorodzinne budynki mieszkalne przy Wiesenweg (obecnie ul. Łąkowa) przeznaczone dla inwalidów wojennych. W ramach rozwoju północnej części miasta, zamieszkałej przez robotników, powstało jeszcze kilka nowych ulic, w tym Grenzweg (obecnie ul. Graniczna) i An der Schanze (obecnie ul. Wałowa). W tym samym okresie pojawiła się również zabudowa ronda przy Blatterbauerstraße (obecnie ul. Góralska).

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content