Za nami trzecia edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ceramicznego „Dekoracja ceramiczna inspirowana bolesławiecką ceramiką stempelkową”, której tematem był „Świat roślin”.
Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego w Bolesławcu pod patronatem Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Na konkurs wpłynęły 22 prace spełniające wymagania regulaminowe. Jury obradowało w składzie:
- Barbara Glinkowska – kustosz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu,
- Danuta Szelejewska – mistrz produkcji w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” w Bolesławcu,
- Arkadiusz Grześkowiak – prezes Zarządu Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” w Bolesławcu,
- Renata Paszko – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.
Jury przyznało trzy nagrody oraz liczne wyróżnienia.
Laureaci konkursu
I Nagroda
Greta Siuta-Romanowska – „Oczy proroka” (misa ceramiczna)
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach
II Nagroda
Wiktoria Wasyliszyn – „Ceramiczny ogród” (zestaw)
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu
III Nagroda
Amenia Zys – „Jejku, kwiat!”
Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Poznaniu – Technikum Budowlane
Wyróżnienia
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach
Julia Gałązka – „Hana no Kaze” (patera), Anna Goraj – „Rubus” (zestaw), Patrycja Gotowicka – „Magiczny owoc” (wazonik), Maja Machula – „Vanitas” (zestaw wazonów), Maja Krupa – „Pierwszy deszcz” (konewka), Emilia Śnioch – „Kwiaty nocy” (lampion), Anna Lysiuk – „Koralowiec” (patera), Maria Słoka – „Vines and Roses” (dekoracja ścienna)
Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Poznaniu – Technikum Budowlane
Amelia Krystkiewicz – „Rozgwieżdżone jajko – staleia”, Maja Nowakowska – „Jajko na kółkach – tykwa”
Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Poznaniu – Branżowa Szkoła I Stopnia Rzemiosła Artystycznego
Amelia Król – „Rdzeń”, Matylda Jagsch – „Ogrodniczka”, Natalia Włodarczyk – „Rzeżucha, Agnieszka Maciejewska – „Borówkowe flow”
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu
Julia Królikowska – „Kwiecisty talerzyk”, Nina Flak – „Półmisek z czerwonymi kwiatami”, Klaudia Sochań – „Talerz w błękitne kwiaty”, Malwina Greszta – „Kwiat wiśni” (zestaw), Magdalena Zięba – „Serce z kwiatami”
Nagrodzone prace będzie można podziwiać w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” Sp. z o.o. w Bolesławcu podczas tegorocznego Święta Ceramiki, na wystawie zorganizowanej z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia zakładów.
Cieszymy się ogromnie, że Muzeum Ceramiki może uczestniczyć w tym działaniu. Dziękujemy Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu i Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” za wspaniałą współpracę. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!