logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Od rzemiosła do sztuki

Bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda

Od rzemiosła do sztuki

Międzynarodowa wystawa „Od rzemiosła do sztuki”, eksponowana w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, przybliża działalność wytwórni rodziny Reinhold – jednego z najbardziej znaczących przedwojennych producentów kamionki bolesławieckiej. W jej ramach prezentowana jest szeroka gama wyrobów ceramicznych (ok. 500 eksponatów), pochodzących z polskich i niemieckich zbiorów muzealnych oraz kolekcji prywatnych, a także historia rodziny i firmy.

Zakład w 1. połowie XX w. produkował kamionkę na najwyższym artystycznym i technologicznym poziomie. Miarą nowatorstwa zakładu może być fakt, że pod względem formy i dekoracji z reguły wyprzedzał on miejscową konkurencję. Ten stan był rezultatem bardzo bliskiej współpracy, czy wręcz symbiozy, jaka istniała między producentem a Zawodową Szkołą Ceramiczną, założoną w tym mieście w 1897 r., która stała się centrum nowoczesnego kształcenia zawodowego.

Szkoła kładła nacisk zarówno na aspekty technologii ceramicznych, jak i na walory estetyczne produktów, a zatrudniani w niej wybitni artyści popularyzowali nowatorskie nurty w sztuce zdobniczej, tworząc podstawy nowoczesnego designu. Projekty form i dekoracji, wykonywane przez Wilhelma Waldeyera, Johna Martensa, Artura Henniga były wykorzystywane również w produkcji, czego dowodem jest ukazany na wystawie przegląd wyrobów firmy Reinhold.

Produkty firmy cieszyły się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem. Prezentowane na niezliczonej ilości wystaw, targów i konkursów, eksportowane na cały świat, stały się swoistą „wizytówką” przedwojennego miasta jako jednego z największych ośrodków produkcji kamionki.

Bolesławiecka wystawa to jeden z rezultatów międzynarodowego projektu naukowo-badawczego, realizowanego przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wspólnie ze Schlesisches Muzeum w Görlitz, dofinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Miasta Bolesławiec i Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka.

Cieszy się dużym zainteresowaniem mediów niemieckich i polskich. Patronat medialny nad nią objęły polskie telewizje regionalne: TVP3 Wrocław, „Łużyce” i „Azart-Sat”, “Gazeta Wyborcza”i “Sächsische Zeitung”, pisma branżowe „Szkło i Ceramika” i „Gazeta Antykwaryczna”. Materiał o niej przygotowany i wyemitowany został także przez niemiecką telewizję MDR.

Wernisaż, który zaszczyciły swą obecnością córki ostatniego właściciela zakładu – Ernsta Reinholda (aresztowany przez nazistów w 1937 r., zginął w 1942 r. w Obozie Koncentracyjnym w Oświęcimiu), był jednocześnie uroczystą promocją publikacji książkowej, towarzyszącej ekspozycji – obszernego, dwujęzycznego katalogu. Książka, obok not katalogowych i kolorowego materiału ilustracyjnego, zawiera naukowe opracowania zagadnień.

Od rzemiosła do sztuki

Autorami artykułów są: prof. Paweł Banaś z Uniwersytetu Wrocławskiego – jeden z największych kolekcjonerów i znawców współczesnej ceramiki europejskiej, Johanna Kutschera ze Schlesische Museum w Goerlitz oraz Anna Bober-Tubaj z bolesławieckiego Muzeum Ceramiki. Autorami not katalogowych są: Tadeusz Orawiec, Anna Puk i Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki), Jolanta Sozańska (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), Jadwiga Makota (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy). Rysunki wykonali Barbara Glinkowska i Michał Karpiński, zdjęcia Janusz Moniatowicz.

Katalog, wydany na wysokim poziomie edytorskim, w nakładzie 800 egz. i liczący ok. 288 ss., jest największym z dotychczas powstałych monograficznych opracowań dziejów i działalności zakładu, którego wyroby, ciesząc się już dużym, a ciągle rosnącym zainteresowaniem kolekcjonerów i koneserów piękna na całym świecie, nieprzerwanie od 100 lat region bolesławiecki i jego kulturę materialną.

Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 do kwietnia 2009 r.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content