Czerwiec w Muzeum Ceramiki upływa nie tylko pod znakiem nowych wystaw, ale przede wszystkim nowych wydawnictw.
13 czerwca odbyła się prezentacja publikacji pt. „Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu 1954-2014”, wydanej z okazji jubileuszu powstania tej instytucji. To pierwsze tak obszerne opracowanie, w którym przedstawiono zarówno historię, jak i współczesne oblicze MDK, do którego przez 60 lat uczęszczało kilkadziesiąt tysięcy młodych bolesławian.
Publikację podzielono na kilka rozdziałów. W pierwszym przedstawiono dzieje placówki, opracowane na podstawie kronik. W kolejnych dwóch zawarto wspomnienia dawnych dyrektorów i wychowanków MDK. W dalszej części publikacji przedstawiono współczesne oblicze placówki. Poza opisem działalności poszczególnych pracowni i sukcesów podopiecznych zawarto tu także wypowiedzi osób, obecnie uczęszczających na zajęcia do MDK oraz wykaz pracowni. Część tekstu poświęcono funkcjonowaniu Teatru Starego.
Publikacja zawiera ponad 100 czarno-białych i kolorowych ilustracji, które są niewątpliwie silną stroną książki.
21 czerwca ukazała się publikacja „Z Bośni do Bolesławca. Wspomnienia reemigrantów z Jugosławii”. W formie albumu zawarto tu kilkadziesiąt fotografii przedstawiających życie Polaków w Bośni. Są to głównie zdjęcia rodzinne przywiezione przez osoby, które po II wojnie światowej osiedliły się w Bolesławcu i okolicznych wsiach.
W publikacji zawarto także wstępny tekst historyczny, opisujący losy Polaków, którzy pod koniec XIX w. trafili na Bałkany, informacje poświęcone historii Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni i ich Potomków oraz Przyjaciół, a także teksty wspomnieniowe. Publikacja towarzyszy ekspozycji, którą można oglądać do końca lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C.K. Norwida w Bolesławcu.
Promocja kolejnego wydawnictwa muzealnego, książki pt. „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”, miała miejsca 22 czerwca o godz. 13 w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. Na 208 stronach udało się zaprezentować ponad 60 biogramów ludzi, którzy lata dziecięce spędzili na Wschodnich Kresach wraz z interesującym materiałem zdjęciowym. Publikacja powstała w ramach projektu realizowanego przez Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir we współpracy z bolesławieckim oddziałem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Muzeum Ceramiki.
W tworzenie publikacji zaangażowanych było 17 nauczycieli oraz 99 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy zbierali materiały, zdjęcia oraz przeprowadzali wywiady. Honorowy patronat nad projektem „Ocalić od zapomnienia” objął Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Serdecznie zachęcamy do lektury.