Dzień Dziecka, Bolesławiec, l. 60. XX w.

Niech żyje Międzynarodowy Dzień Dziecka!

Choć tegoroczny Dzień Dziecka należy już do przeszłości, zapraszamy jeszcze w sentymentalną podróż na obchody tego święta w Bolesławcu w latach 60. XX wieku. Zestaw 5 zdjęć, wykonanych przez Alojzego Skorupę, prezentuje korowód dzieci paradujących przez miasto w okolicach dzisiejszych ul. Parkowej i Bielskiej.

Obchody święta dzieci w Polsce sięgają czasów międzywojnia. Od 1928 r. do 1938 r. z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem organizowano „Tydzień Dziecka”. Początkowo obchody, zaplanowane według stałego harmonogramu, odbywały się w okresie jesiennym (wrzesień), a w latach 30. przeniesiono je na okres wiosenny (maj). Pierwszy dzień „Tygodnia Dziecka” nazwano „Świętem Dziecka” i dedykowano szczególnie dzieciom od 6 do 14 roku życia. Był to dzień wolny od typowych zajęć szkolnych. Tego dnia dzieci brały udział w uroczystym pochodzie, po którym odbywały się przedstawienia, wycieczki, zabawy na dworze połączone ze słodkim poczęstunkiem.

Od 1950 r. w Polsce i innych krajach bloku socjalistycznego datę Międzynarodowego Dnia Dziecka ustalono na 1 czerwca. Od 1952 r. święto na stałe zagościło w kalendarzu i jest uroczyście obchodzone do dzisiaj.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne