logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej

Na spotkanie człowieka. Jan Paweł II w sztuce medalierskiej

„Na spotkanie człowieka – Jan Paweł II w sztuce medalierskiej” to tytuł wystawy, którą można oglądać od dnia 29 kwietnia 2011 r. w budynku Działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14. Na ekspozycji, przygotowanej z myślą o uczczeniu niezwykłego wydarzenia, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II, zaprezentowano około 120 medali upamiętniających wydarzenia związane z postacią Ojca Świętego, począwszy od momentu wyboru na Papieża, poprzez miejsca Jego pielgrzymowania i kolejne rocznice pontyfikatu.

Większość medali wykonana jest techniką odlewu oraz bicia stemplem. Powstały one w różnych zakątkach świata – we Włoszech, na Litwie, w Australii oraz oczywiście w Polsce. Wśród nich znajduje się medal wybity w brązie z okazji XVII rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II projektu włoskiego rzeźbiarza Francesco Caldarella. Przy tworzeniu projektu rewersu artysta inspirował się freskiem Michała Anioła ze sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawione tu „Stworzenie Adama” nawiązywać miało do opublikowanej w 1995 r. encykliki papieskiej „Evangelium Vitae”.

Spośród powstałych w Polsce szczególnie interesujący jest medal zaprojektowany przez wybitnego rzeźbiarza – Czesława Dźwigaja w formie ołtarzyka polowego. Ma on kształt tryptyku z zamykanymi, ruchomymi skrzydłami. Na uwagę zasługują także medale autorstwa profesora Józefa Stasińskiego, które mają ciekawą formę i wysoką wartość artystyczną. Na jednym z nich wizerunek Papieża, z reguły prezentowany w popiersiu, został przedstawiony bardzo dynamicznie – całopostaciowo z profilu.


Nieregularne płaszczyzny i nietypowe kształty medali odlewanych, umożliwiające tworzenie malarskich efektów preferował Zbigniew Łukowiak, autor projektów ponad 300 medali lanych, wśród których na uwagą zasługuje ten, upamiętniający III wizytę Jana Pawła II w Polsce, w czerwcu 1987 r.
Gości, zwiedzających wystawę, którzy pragną uczcić niezwykle podniosłe wydarzenie, jakim jest beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II, organizatorzy zachęcają do wpisywania się do księgi pamiątkowej, wystawionej w sali ekspozycyjnej.

Prezentowane na wystawie medale pochodzą ze zbiorów wałbrzyszanina – Adama Tyszera. Ekspozycji towarzyszy pokaz prac – medali, plakiet i statuetek, autorstwa gdańskiego artysty-rzeźbiarza Piotra Soleckiego, które udostępniła wdowa po nim – Wiesława Solecka.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content