logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Muzeum pełne wrażeń podczas Święta Ceramiki

Podczas 27. Bolesławieckiego Święta Ceramiki mieliśmy przyjemność gościć wielu zwiedzających, na których czekały warsztaty, prezentacje i wystawy.

W muzealnym ogrodzie w ramach cyklu „Wokół ceramiki” odbyły się:

  • pokazy toczenia naczyń wielkowymiarowych w wykonaniu znanego artysty ceramika Mateusza Grobelnego,
  • warsztaty garncarskie prowadzone przez kaszubskiego artystę ludowego Jarosława Arkuszyńskiego,
  • warsztaty zdobienia ceramiki metodą stempelkową pod okiem doświadczonej dekoratorki – Heleny Cieślukowskiej
  • warsztaty pod hasłem “Ceramiczna pocztówka z Bolesławca” przygotowane przez ceramiczkę Katarzynę Mazurek. Warsztaty zgromadziły wielu młodszych i starszych uczestników, którzy z zapałem poznawali tajniki pracy w glinie.
W piątkowy wieczór odbyła się wycieczka „Nocne życie w przedwojennym Bolesławcu”. Dariusz Gołębiewski wraz z grupą kilkudziesięciu osób odbył spacer szlakiem najpopularniejszych kawiarni, restauracji i instytucji kultury przedwojennego Bunzlau, zatrzymując się na dłuższą chwilę w sali widowiskowej Teatru Starego.

W Dziale Historii Miasta odbyły się warsztaty zatytułowane „Jak dawniej robiono pranie? Najmłodsi mogli spróbować swoich sił piorąc przy użyciu balii, tarki i wyżymaczki pochodzących ze skansenu Muzeum Wsi w Markersdorfie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja zatytułowaną „Co hrabina nosiła pod suknią?”. Zgromadzeni licznie na dziedzińcu muzealnym goście mogli zobaczyć jak wyglądała toaleta XIX-wiecznej damy. Warsztaty i pokaz poprowadziły: Anja Köhler, Johanna Busch i Romy Pietsch z Zamku Krobnitz.

W Dziale Historii Miasta została również otwarta wystawa „Z bolesławieckiej gliny – prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej”.

Ekspozycję można zwiedzać bezpłatnie do połowy października 2021 r.

Dziękujemy wszystkim za odwiedziny!

Będzie nam niezwykle miło gościć Państwa ponownie za rok!

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content