logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Wręczenie nagrody za promocję miasta

Muzeum Ceramiki nagrodzone za promocję miasta

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Muzeum Ceramiki oraz Pani Teresa Wolanin, która kierowała naszą placówką w latach 1971–2001, znaleźli się wśród laureatów Nagród Honorowych Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2020 r.

Teresa Wolanin przez 30 lat pracy konsekwentnie tworzyła kolekcję bolesławieckiej ceramiki, której poświęciła pierwszy informator wydany w 1974 r. oraz obszerny katalog w 1995 r., przygotowany wspólnie z dr Marią Starzewską. Współpracowała z naukowcami, kolekcjonerami oraz instytucjami w Polsce i Niemczech w zakresie badań nad ceramiką i opracowywania dziejów miasta. Podczas jej kadencji zorganizowano ponad 20 wystaw czasowych promujących bolesławiecką ceramikę na terenie kraju i za granicą, m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu i w Mozyrze. Po przejściu na emeryturę przez dwie dekady aktywnie współpracowała z Muzeum Ceramikii i nadal uczestniczy w realizowanych przez nas programach badawczych. Ponadto współpracuje ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, a także z wałbrzyskim Muzeum Porcelany i Fundacją UNIKAT w ramach organizowanych od 2013 r. Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zostało docenione za aktywną działalność międzynarodową mającą na celu promocję ceramiki bolesławieckiej i poszerzanie oferty turystycznej instytucji. Muzeum od kilku lat współpracuje ze stowarzyszeniami miast ceramiki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Niemczech, Portugalii i Czechach oraz z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej „Miasta Ceramiki”. Jest także członkiem wspierającym Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tej współpracy w latach 2017-2018 zorganizowano cykl wystaw promujących bolesławiecką ceramikę we Włoszech, a także cykl wystaw prezentujących włoską ceramikę w Polsce. W 2020 r. Muzeum Ceramiki aktywnie zaangażowało się w starania o włączenie Bolesławca do Europejskiego Szlaku Ceramiki, jednego z międzynarodowych szlaków kulturowych certyfikowanych przez Radę Europy. Dzięki nawiązaniu współpracy z Telemark Museum w Skien w Norwegii i operatorem Europejskiego Szlaku Ceramiki – włoskim miastem Faenza – powstała koncepcja projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt ten, którego głównym elementem jest rewitalizacja jednego z najcenniejszych bolesławieckich zabytków – neogotyckiego pałacu Pücklera – otrzymał w 2020 r. dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa.

Realizacja międzynarodowych projektów z udziałem licznych partnerów krajowych i zagranicznych, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź innych źródeł, pozwoliła na przeprowadzenie wielu inwestycji (m.in. modernizację wystaw stałych, zakup wyposażenia i multimediów) oraz przedsięwzięć wystawienniczych, promocyjnych i edukacyjnych (m.in. przygotowanie wystaw w kraju i za granicą, wydanie publikacji, organizacja konferencji i różnego rodzaju warsztatów). W 2020 r. muzeum realizowało pięć projektów z 12 partnerami z Włoch, Austrii, Niemiec, Słowenii i Czech. Działania te zostały docenione przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków pod nazwą „Samorząd dla Dziedzictwa” oraz nagrodzone przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w 2020 r.

Jesteśmy zaszczyceni przyznanym wyróżnieniem. W imieniu własnym oraz Pani Teresy Wolanin składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom wspierającym od lat nasze działania.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content