Jest nam niezwykle miło poinformować, że Muzeum Ceramiki oraz Pani Teresa Wolanin, która kierowała naszą placówką w latach 1971–2001, znaleźli się wśród laureatów Nagród Honorowych Prezydenta Miasta Bolesławiec za promocję miasta w 2020 r.
Teresa Wolanin przez 30 lat pracy konsekwentnie tworzyła kolekcję bolesławieckiej ceramiki, której poświęciła pierwszy informator wydany w 1974 r. oraz obszerny katalog w 1995 r., przygotowany wspólnie z dr Marią Starzewską. Współpracowała z naukowcami, kolekcjonerami oraz instytucjami w Polsce i Niemczech w zakresie badań nad ceramiką i opracowywania dziejów miasta. Podczas jej kadencji zorganizowano ponad 20 wystaw czasowych promujących bolesławiecką ceramikę na terenie kraju i za granicą, m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu i w Mozyrze. Po przejściu na emeryturę przez dwie dekady aktywnie współpracowała z Muzeum Ceramikii i nadal uczestniczy w realizowanych przez nas programach badawczych. Ponadto współpracuje ze Spółdzielnią Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”, a także z wałbrzyskim Muzeum Porcelany i Fundacją UNIKAT w ramach organizowanych od 2013 r. Biennale Mistrzów Ceramiki im. Bronisława Wolanina.
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zostało docenione za aktywną działalność międzynarodową mającą na celu promocję ceramiki bolesławieckiej i poszerzanie oferty turystycznej instytucji. Muzeum od kilku lat współpracuje ze stowarzyszeniami miast ceramiki we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Niemczech, Portugalii i Czechach oraz z Europejskim Ugrupowaniem Współpracy Terytorialnej „Miasta Ceramiki”. Jest także członkiem wspierającym Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tej współpracy w latach 2017-2018 zorganizowano cykl wystaw promujących bolesławiecką ceramikę we Włoszech, a także cykl wystaw prezentujących włoską ceramikę w Polsce. W 2020 r. Muzeum Ceramiki aktywnie zaangażowało się w starania o włączenie Bolesławca do Europejskiego Szlaku Ceramiki, jednego z międzynarodowych szlaków kulturowych certyfikowanych przez Radę Europy. Dzięki nawiązaniu współpracy z Telemark Museum w Skien w Norwegii i operatorem Europejskiego Szlaku Ceramiki – włoskim miastem Faenza – powstała koncepcja projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Projekt ten, którego głównym elementem jest rewitalizacja jednego z najcenniejszych bolesławieckich zabytków – neogotyckiego pałacu Pücklera – otrzymał w 2020 r. dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa.
Realizacja międzynarodowych projektów z udziałem licznych partnerów krajowych i zagranicznych, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej bądź innych źródeł, pozwoliła na przeprowadzenie wielu inwestycji (m.in. modernizację wystaw stałych, zakup wyposażenia i multimediów) oraz przedsięwzięć wystawienniczych, promocyjnych i edukacyjnych (m.in. przygotowanie wystaw w kraju i za granicą, wydanie publikacji, organizacja konferencji i różnego rodzaju warsztatów). W 2020 r. muzeum realizowało pięć projektów z 12 partnerami z Włoch, Austrii, Niemiec, Słowenii i Czech. Działania te zostały docenione przez kapitułę ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Generalnego Konserwatora Zabytków pod nazwą „Samorząd dla Dziedzictwa” oraz nagrodzone przez Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w 2020 r.
Jesteśmy zaszczyceni przyznanym wyróżnieniem. W imieniu własnym oraz Pani Teresy Wolanin składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom wspierającym od lat nasze działania.