logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

„Muzealny Oskar” dla Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

*Bolesławieckie Muzeum Ceramiki otrzymało I nagrodę w kategorii publikacji muzealnych w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2008. Komisja konkursowa, złożona z autorytetów z dziedzin muzealnictwa i historii sztuki pod przewodnictwem prof. Jana Skuratowicza, za najlepszą publikacją o tematyce muzealnej minionego roku uznała katalog wystawy „Od rzemiosła do sztuki – bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda”.*

Nagrody w 29. edycji konkursu zostały wręczone 18 maja na uroczystej gali w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Przyznano je w 10 kategoriach, do których zgłoszono łącznie 195 wniosków. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1983 roku i jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskim muzealnictwie. Jego celem jest uhonorowanie najciekawszych inicjatyw z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej, wyrażenie uznania dla pracy autorów, twórców i realizatorów dokonań muzealnych oraz upowszechnianie nowatorskich rozwiązań organizacyjnych. Nazwa nagrody – Sybilla – wywodzi się od imienia starożytnej wyroczni z Delf i nawiązuje od słynnej Świątyni Sybilli w Puławach, gdzie pierwsze polskie muzeum założyła księżna Izabela Czartoryska. Wyróżnienie w konkursie jest podkreśleniem najwyższej rangi instytucji muzealnej na mapie kulturalnej kraju. Bolesławieckie Muzeum Ceramiki jest jedną z najmniejszych spośród jednostek nagrodzonych w tym roku, co nie przeszkodziło mu stanąć w jednym szeregu z wielkimi muzeami Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi czy Poznania. Prócz niego w gronie laureatów znalazły się tylko dwie inne jednostki z Dolnego Śląska: Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
Nagrodzona publikacja to obszerny polsko-niemiecki katalog, towarzyszący wystawie czasowej „Od rzemiosła do sztuki – bolesławiecka ceramika z wytwórni Reinholda”. Książka zawiera naukowe opracowania zagadnień autorstwa prof. dra hab. Pawła Banasia z Uniwersytetu Wrocławskiego – jednego z największych kolekcjonerów i znawców współczesnej ceramiki europejskiej, Johanny Kutschery ze Schlesische Museum w Goerlitz oraz Anny Bober-Tubaj z bolesławieckiego Muzeum Ceramiki. Autorami not katalogowych są: Tadeusz Orawiec, Anna Puk i Barbara Glinkowska (Muzeum Ceramiki), Jolanta Sozańska (Muzeum Narodowe we Wrocławiu), Jadwiga Makota (Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy). Publikacja, bogato ilustrowana fotografiami autorstwa Janusza Moniatowicza, została wydana na wysokim poziomie edytorskim przez wydawnictwo „MONIATOWICZ FOTO STUDIO” z Jeleniej Góry.
Wręczenie nagrody ściśle wiąże się z przypadającym 18 maja Międzynarodowym Dniem Muzeum, które zostało ustanowione w 1977 roku przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów (The International Council of Museums – ICOM).


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content