logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Muzealnicy na konferencjach i w radiu

Pracownicy Muzeum Ceramiki uczestniczyli w ostatnim czasie w wielu interesujących wydarzeniach prezentując wyniki najnowszych badań z zakresu historii miasta i regionu oraz działalności muzeum.

W czasie sesji naukowej poświęconej powojennej historii miasta, która odbyła się w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” pracownicy bolesławieckiego Muzeum przedstawili interesujące zagadnienia związane ze zniszczeniami i odbudową miasta, działalnością Sowietów oraz schronami dla ludności cywilnej, zlokalizowanymi na terenie Bolesławca. Swoje wystąpienia oparli na źródłowych materiałach archiwalnych oraz ikonograficznych, które przedstawili w formie prezentacji multimedialnych.
Anna Bober-Tubaj w swoim referacie zaprezentowała okoliczności, w jakich doszło do zrujnowania miasta i jak zrekonstruowano jego zabudowę. Przedstawiła fakty związane z działalnością zarówno wojsk niemieckich jak i Sowietów, którzy zajęli miasto po II wojnie światowej. Ponadto zaprezentowała ciekawe wiadomości dotyczące procesu odbudowy miasta ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji rekonstrukcji Bolesławca, która przesądziła o dzisiejszym wyjątkowym wyglądzie miasta.
Kolejny temat przedstawił Krzysztof Rajczakowski, który poruszył kwestię obecności wojsk sowieckich w Bolesławcu oraz przedstawił symbole komunistyczne, które po części do dziś wpisują się w krajobraz miejski. Swą uwagę autor skupił na cmentarzach wojennych, Muzeum Kutuzowa (obecnie Dział Historii Miasta Muzeum Ceramiki) i Pomniku Wdzięczności Armii Radzieckiej (obecnie odległościomierz przy ul. Bankowej).
W ostatnim z referatów Adam Faltyn przedstawił informacje dotyczące działań prowadzonych w mieście przez niemiecką obroną cywilną (Luftschutz) od l. 30. XX w., które miały na celu ochronę mieszkańców Bolesławca przed skutkami ewentualnego bombardowania. Zaprezentował obiekty różnego typu, które do dziś, niekiedy wraz z częścią urządzeń, zachowały się na terenie naszego miasta.

Zgoła innej tematyce poświęcono konferencję „1000 lat z Bobrem”, która odbyła się w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej pod honorowym patronatem poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Zofii Czernow. W czasie sesji Agata Bojanowska zaprezentowała wybrane wątki historyczne dotyczące jednej z najładniejszych, ale i najbardziej kapryśnych rzek śląskich. Skupiła się głównie na występowaniu nazwy w materiałach źródłowych – głównie kronikach, analizując zmiany w jej brzmieniu zarówno w języku łacińskim, niemieckim jak i polskim. Zauważyła, iż nazwa pierwszy raz pojawiła się w brzmieniu Pober (łac. Castor) około 1015 r., w odniesieniu do wydarzeń z roku 1005. Drugą część wystąpienia poświęcona została powodziom, postaciom związanym z rzeką oraz wybranym zabytkom. Tematami pozostałych wystąpień były walory turystyczno-krajoznawcze Bobru od źródła z miejscowości Žacléř (Republika Czeska) do ujścia Bobru do Odry, elektrownie wodne na rzece w ujęciu zarówno historycznym, architektonicznym, jak i technicznym oraz szlaki i atrakcje parków krajobrazowych położonych w dolinie rzeki.

Anna Bober-Tubaj wzięła udział w programie radiowym, emitowanym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, w którym w rozmowie z Michałem Montowskim prezentowała międzynarodowe projekty prowadzone przez bolesławieckie Muzeum. Głównym tematem programu był powstanie transgranicznego szlaku turystycznego Via Fabrilis, który łączy miejscowości o tradycjach rzemieślniczych po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy. Ponadto omówione zostały badania nad bolesławiecką ceramiką, w ramach których przygotowano szereg wystaw oraz wydano trzy obszerne publikacje, rzucające nowe światło na poszczególne zagadnienia związane z miejscową kamionką. Projekty te umożliwiły przeprowadzenie remontu obu budynków Muzeum Ceramiki wraz z zagospodarowaniem otoczenia, stworzenie nowoczesnych aranżacji wystaw i powstanie pracowni konserwatorskiej.


Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content