logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Stempelkiem i pędzlem malowane

Monika Kuczyńska

MK Malowane Kobaltem

Monika Kuczyńska pochodzi ze Starych Jaroszowic, obecnie mieszka w Czernej, gdzie również znajduje się jej pracownia ceramiczna. Jest absolwentką wychowania plastycznego, które ukończyła na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Nie kształciła się w kierunku związanym z ceramiką. Doświadczenie zdobywała w największych bolesławieckich zakładach ceramicznych, gdzie pracowała jako zdobnik ceramiki i projektant, w Zakładach Ceramicznych “BOLESŁAWIEC” (l. 1999-2006) oraz “Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego (l. 2007-2009 i l. 2010-2011). W okresie, kiedy pracowała jako dekoratorka, podjęła studia, aby rozwijać zainteresowania artystyczne. Jej pasja sięga czasów dzieciństwa, malowanie zawsze sprawiało jej to przyjemność. Uczęszczała na zajęcia plastyczne w bolesławieckim MDKu, prowadzone przez Wiesławę Goryczkę, która przygotowywała ją do egzaminów na Wydział Artystyczny w Zielonej Górze. Swoją pasję realizowała również jako instruktor zajęć plastyczno-ceramicznych w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu (l. 2009-2011). M. Kuczyńska jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu terapii zajęciowej.

Praca w zakładzie ceramicznym pociągała i ciekawiła ją od zawsze. Kiedyś była tylko marzeniem, z czasem stała się sposobem na życie i pasją. Zatrudnienie w dużych fabrykach przygotowała M. Kuczyńską do pracy w tym specyficznym i wymagającym dyscypliny zawodzie. Pierwsze autorskie wzory zaprojektowała pracując w “Ceramice Artystycznej”. Było to dziesięć, osadzonych w folklorze, wzorów z motywem kogutów, w intensywnych tonacjach barwnych.

Wkrótce okazało się, że projektantka posiada wszystko co niezbędne do założenia własnej działalności. Miała własne zaplecze, mogące służyć produkcji, wykształcenie, doświadczenie i przede wszystkim ogromną chęć do pracy i prowadzenia własnej, autorskiej pracowni. Nazwa, założonej w sierpniu 2022 r., firmy to jednocześnie inicjały imienia i nazwiska – MK, rozwinięte jako credo pracowni – Malowane Kobaltem. M. Kuczyńska tworzy na własnych zasadach, odpowiada jej niezależność artystyczna i możliwość samostanowienia o całej produkcji. Firma jest jednoosobową działalnością i taką ma pozostać w założeniu właścicielki i projektantki.

Inspiracją do tworzenia kolejnych wzorów jest nieustająco natura. M. Kuczyńska preferuje motywy figuratywne, postaci ludzkie i zwierzęce oraz motywy ludowe. W jej wzorach pojawiają się wiejskie stylizowane widoki z kurami, kogutami i perliczkami, ale także egzotyczne, barwne tukany. M. Kuczyńska projektuje wzory zimowe i bożonarodzeniowe – z pingwinami i skrzatami oraz utrzymane w bajkowej konwencji wzory dedykowane dzieciom, z motywem sympatycznego misia czy liska.

Do wybranego motywu głównego M. Kuczyńska dodaje ornamenty wypełniające. Duża część dekoracji powstaje jako połączenie malatury pędzlem i stemplem. Główny motyw jest malowany pędzlem, a tło wykonywane jest stemplami. Charakterystyczny motyw kogutów projektantka wykorzystała najpierw do dekoracji wydmuszek. Następnie przeniosła go na ceramikę, gdzie również świetnie się sprawdził. M. Kuczyńska lubi pracować przy użyciu dużych stempli. Zawsze zanim powstanie nowy stempel, jego wzór powstaje jako rysunek ołówkiem. Według projektu wycinany jest pierwszy stempel, który następnie jest powielany.

Wzory M. Kuczyńskiej są oryginalne, wyróżniają się charakterystycznym stylem na tle ceramiki bolesławieckiej. Dla projektantki ważna jest indywidualność i niepowtarzalność. Chętnie sięga po mocne kolory. Lubi kontrasty. Odważnie zestawia czerwień, kobalt i czerń. Miesza kolory, eksperymentuje z różnymi odcieniami. Zależy jej aby wzory były wyraziste. Jest bardzo wymagająca wobec siebie i swoich projektów. Stara się nieustannie, żeby jakość wzorów, jak i produkowanych naczyń była jak najlepsza. Przyjmuje zamówienia specjalne na spersonalizowane projekty, wykonywane na konkretne życzenie klienta. Tak powstał m.in. motyw kobiety z dzieckiem, który przyjmuje postać portretu lub całopostaciowego przedstawienia oraz góralski motyw parzenicy, które na stałe weszły do dekoracji oferowanych przez Malowane Kobaltem. Projekt dekoracji autorstwa M. Kuczyńskiej – filiżanka Olimp wygrał konkurs na filiżankę reprezentacyjną 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Przejdź do treści