logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Miasta i Czas

Miasta i czas

Od dnia 29 stycznia 2011 r. w budynku działu Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14 można oglądać wystawę „Miasta i Czas”, przygotowaną przez Haus Schlesien w Königswinter k. Bonn przy współpracy przedstawicieli dolnośląskich muzeów i urzędów miejskich. Prezentowana jest tu historia miejscowości, należących do Śląska na przestrzeni wieków. Stąd też oprócz miast takich jak Wrocławia, Legnica czy Jawor, zaprezentowano dzieje Zielonej Góry, Rybnika czy Opola. Teksty ilustrowane są licznymi fotografiami.

Część ekspozycji poświęconą Bolesławcowi uzupełniono historycznymi przedmiotami związanymi z miastem. Są to najnowsze nabytki, pozyskane przez Muzeum Ceramiki w ciągu ostatnich kilku lat podczas prac archeologicznych oraz przedmioty zakupione i dary od osób prywatnych. Do najciekawszych należy skarb nowożytnych monet z lat 1608 – 1636 znaleziony w Nowogrodźcu w 2004 r. Z wykopalisk pochodzą również naczynia ceramiczne z cmentarzyska ciałopalnego odkrytego we wsi Nowa (1000-700 p.n.e.) oraz skarb przedmiotów z brązu (1000-700 p.n.e.), znaleziony we wsi Stara Oleszna.

W ciągu ostatnich lat Muzeum poszerzyło również swą kolekcję o przedmioty związane z czasami napoleońskimi. Spośród licznych grafik wyróżnia się przedstawienie fizyliera z batalionu von Politz z Bolesławca z końca XVIII w. Warto również zwrócić uwagę na książki i periodyki, zwłaszcza na wydany w 1784 roku Neue Bunzlauische Monatschrift.

Jednymi z najcenniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie są waga apteczna wraz z kompletem odważników oraz mikroskop laboratoryjny, przekazane Muzeum przez krakowską artystkę Maritę Benke-Gajdę. Dużą wartość poznawczą mają także przedmioty, będące elementami wyposażenia bolesławieckich atelier fotograficznych.

Wystawę można zwiedzać
od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 16:00,
w niedzielę od godziny 11:00 do 16:00.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content