logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Marzena Żaczek

Marzena Żaczek

Ceramika Bolesławiecka "Kalich" Sp. k.

M. Żaczek z zawodu jest prządką, jednak swoje życie zawodowe związała z produkcją ceramiczną. Pracy ze stemplami uczyła się podczas kursu kształcącego zdobników ceramiki organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu. Swoje wieloletnie doświadczenie w tym zakresie zdobywała, pracując w kilku zakładach ceramicznych, były to kolejno Zakład Ceramiczny Cer-Gor (Nowogrodziec), Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” i Manufaktura w Bolesławcu.

Od 15 lat związana jest zawodowo z Ceramiką Bolesławiecką „Kalich” Sp. k. Doskonale pamięta początki istnienia firmy i działania na polu projektowania dekoracji, w których brała aktywny udział. Zatrudniona na stanowisku dekoratorki, zajmuje się powielaniem dekoracji oraz projektowaniem autorskich wzorów, których stworzyła ok. 150.

M. Żaczek uwielbia obserwować naturę, która stanowi dla niej niewyczerpane źródło inspiracji. Magiczna zmiana pór roku zawsze podsuwa atrakcyjne zestawienia kolorystyczne. Czasami pomysł rodzi się z obserwacji bukietu czy kwiatowego wianka, innym razem pomysłodawcą jest klient, który podpowiada kolorystykę lub motyw wiodący dekoracji. Zdarza się także, że projektowanie jednej dekoracji rodzi pomysły na przyszłe wzory.

Swoje dekoracje M. Żaczek wykonuje przy użyciu stempli i pędzli. Połączenie obydwu technik daje wiele możliwości. Preferuje rozbudowane dekoracje kwiatowe, lubi zabawę kolorami, ich dobieranie, poszukiwanie najciekawszych rozwiązań. W swoich dekoracjach często używa kobaltu, czerwieni i zieleni. Do konturowania stosuje czerń, którą podkreśla najważniejsze elementy kompozycji. Wzór rozbudowuje stopniowo, dodając kolejne zdobiny i starannie dobierając paletę barw. Tworząc nowy wzór często wykonuje kilka wersji kolorystycznych, a ostatecznego wyboru dokonuje zawsze po obejrzeniu wypalonej, gotowej dekoracji.

M. Żaczek zaprojektowała dwie świetnie dopełniające się wiosenne dekoracje, które łączy motyw żonkili. W pierwszej (Art. 145) dominuje motyw kwiatowy o intensywnej żółtej barwie, uzupełniony drobniutkimi błękitnymi kwiatkami. W drugiej (Art. 757) żonkile zestawiono z wyrazistymi błękitnymi kwiatami, a pomiędzy pasma kwiatowe wprowadzono przedstawienia kur, kogutów i kurcząt. Główne, malarskie pasma zdobnicze podkreślono, zestawiając je kontrastowo z pasmami gęstych stempelków w kolorze kobaltowym i zielonym.

M. Żaczek zaprojektowała również wzór w soczystych barwach żółcieni, brązów i kolorze pomarańczowym, (Art 485), gdzie zestawiła jesiennie wybarwione liście, jarzębinę i żołędzie. Dekoratorka przygotowała również subtelną dekorację (DU 173), której główne pasmo przybiera postać wianka z czerwonymi goździkami, uzupełnionymi drobnymi niebieskimi i kobaltowymi kwiatkami oraz zielonymi listkami. Wzór od góry i dołu ujęto geometryczną, kobaltową bordiurą. Spod ręki projektantki wyszła również dekoracja z lawendą (Art. 277) w pastelowych odcieniach koloru fioletowego, na których przysiadły kolorowe motyle.

M. Żaczek uwielbia długie spacery i wypoczynek na łonie natury. Poprzez kontakt z przyrodą na nowo odkrywa jej piękno, które od kilkudziesięciu lat z sukcesem przenosi na ceramikę.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content