Własną firmę ceramiczną założyła w sierpniu 2020 r. za namową męża. MalDur jest jednoosobowym zakładem produkującym ceramikę użytkową dekorowaną stempelkami oraz malaturami wykonanymi pędzlem.
M. Durda od dziecka lubiła rysować i malować. Kształciła się w zawodzie krawieckim, uznała jednak, że potrzebuje bardziej kreatywnego i artystycznego zajęcia. Igłę zamieniła na stempelek i rozpoczęła przygodę z ceramiką. Eksperymentowała, poszukując własnej drogi we wzornictwie. Uczyła się na własnych błędach. Każdy kolejny, wdrożony do produkcji wzór, który cieszył się zainteresowaniem, dodawał skrzydeł i był mobilizacją do wytężonej pracy.
Projektantka pracuje stemplami i pędzlami. W swoim dorobku posiada dekoracje stempelkowe, łączone z malaturą pędzlem oraz unikatowe, wykonywane wyłącznie przy użyciu pędzli. W pierwszych dekoracjach przekornie zrezygnowała z kobaltowych kropek. Jednak szybko okazało się, że nie sposób pominąć tego charakterystycznego dla ceramiki bolesławieckiej elementu. Szczególnie lubi malować unikaty, ponieważ pędzel daje większą swobodę i pozwala tworzyć subtelniejsze zdobienia. Preferuje dekoracje wielobarwne i takie przeważają w jej dorobku. Jednak czasami ogranicza paletę barw do dwóch kolorów, z których szczególnie wysoko ceni czerwony i niebieski. Nie stroni od kobaltu, który doskonale komponuje się z jaśniejszymi kolorami.
M. Durda nie potrafi jednoznacznie wskazać źródła inspiracji. Najczęściej jest to przyroda. Na stworzenie wzoru wpływ ma indywidualne postrzeganie świata, wrażliwość i umiejętność twórczego myślenia. Wśród dekoracji kwiatowych artystki znajdziemy zarówno motywy realistyczne, jak i stylizowane. Na wzmiankę zasługuje malarska dekoracja z makami i stokrotkami (D068), pokrywająca całe naczynia ukwieconą łąką oraz dekoracja z kwitnącymi słonecznikami w intensywnych odcieniach żółci i pomarańczu. Kolejne dekoracje kwiatowe M. Durda skomponowała, okalając główne pasmo kwiatowe drobniutkimi stempelkami, tworzącymi wyraźną ramę dla wzoru. Taki układ zastosowała w ornamentach z czerwonymi jeżówkami (D069) oraz makami (D06). Pojawia się on również w dekoracjach z błękitnymi (D71.1) i czerwonymi (D71.2) kwiatuszkami.
Skomponowała również stylizowane dekory Twist (D035) i Folk (D017) z czerwonymi kwiatkami. M. Durda zaprojektowała również interesujące dekoracje geometryczne: od twórczej interpretacji pawich oczek w dekoracji Oka przez dekorację Kocką (D033), łączącą ażurowe wzorki po dekorację D032 złożoną z poziomo ułożonych, powtarzalnych pasm stempelków w kobalcie i czerni.
Naczynia firmy MalDur były prezentowane na wystawie w Palazzo del Podestà w Faenzie w ramach międzynarodowego festiwalu Argillà Italia 2022 oraz na wystawie „Z bolesławieckiej gliny. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” zorganizowanej w 2021 r. w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne