logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Stempelkiem i pędzlem malowane

Małgorzata Durda

Małgorzata Durda

Ceramika Artystyczna Maldur

Własną firmę ceramiczną założyła w sierpniu 2020 r. za namową męża. MalDur jest jednoosobowym zakładem produkującym ceramikę użytkową dekorowaną stempelkami oraz malaturami wykonanymi pędzlem.

M. Durda od dziecka lubiła rysować i malować. Kształciła się w zawodzie krawieckim, uznała jednak, że potrzebuje bardziej kreatywnego i artystycznego zajęcia. Igłę zamieniła na stempelek i rozpoczęła przygodę z ceramiką. Eksperymentowała, poszukując własnej drogi we wzornictwie. Uczyła się na własnych błędach. Każdy kolejny, wdrożony do produkcji wzór, który cieszył się zainteresowaniem, dodawał skrzydeł i był mobilizacją do wytężonej pracy.

Projektantka pracuje stemplami i pędzlami. W swoim dorobku posiada dekoracje stempelkowe, łączone z malaturą pędzlem oraz unikatowe, wykonywane wyłącznie przy użyciu pędzli. W pierwszych dekoracjach przekornie zrezygnowała z kobaltowych kropek. Jednak szybko okazało się, że nie sposób pominąć tego charakterystycznego dla ceramiki bolesławieckiej elementu. Szczególnie lubi malować unikaty, ponieważ pędzel daje większą swobodę i pozwala tworzyć subtelniejsze zdobienia. Preferuje dekoracje wielobarwne i takie przeważają w jej dorobku. Jednak czasami ogranicza paletę barw do dwóch kolorów, z których szczególnie wysoko ceni czerwony i niebieski. Nie stroni od kobaltu, który doskonale komponuje się z jaśniejszymi kolorami.

  • W jej twórczości dominują wzory kwiatowe, choć w ofercie MalDuru znajdują się również wzory geometryczne. Do wzornictwa M. Durda podchodzi twórczo. Często z jednego wzoru wyłaniają się jego kolejne wariacje. Czasami dekoracja powstaje „od niechcenia”, innym razem jej stworzenie wymaga więcej czasu i uwagi. Zawsze jednak jest to jej autorska wizja , a tę swobodę pracy projektantka ceni sobie najbardziej.

M. Durda nie potrafi jednoznacznie wskazać źródła inspiracji. Najczęściej jest to przyroda. Na stworzenie wzoru wpływ ma indywidualne postrzeganie świata, wrażliwość i umiejętność twórczego myślenia. Wśród dekoracji kwiatowych artystki znajdziemy zarówno motywy realistyczne, jak i stylizowane. Na wzmiankę zasługuje malarska dekoracja z makami i stokrotkami (D068), pokrywająca całe naczynia ukwieconą łąką oraz dekoracja z kwitnącymi słonecznikami w intensywnych odcieniach żółci i pomarańczu. Kolejne dekoracje kwiatowe M. Durda skomponowała, okalając główne pasmo kwiatowe drobniutkimi stempelkami, tworzącymi wyraźną ramę dla wzoru. Taki układ zastosowała w ornamentach z czerwonymi jeżówkami (D069) oraz makami (D06). Pojawia się on również w dekoracjach z błękitnymi (D71.1) i czerwonymi (D71.2) kwiatuszkami.

Skomponowała również stylizowane dekory Twist (D035) i Folk (D017) z czerwonymi kwiatkami. M. Durda zaprojektowała również interesujące dekoracje geometryczne: od twórczej interpretacji pawich oczek w dekoracji Oka przez dekorację Kocką (D033), łączącą ażurowe wzorki po dekorację D032 złożoną z poziomo ułożonych, powtarzalnych pasm stempelków w kobalcie i czerni.

Naczynia firmy MalDur były prezentowane na wystawie w Palazzo del Podestà w Faenzie w ramach międzynarodowego festiwalu Argillà Italia 2022 oraz na wystawie „Z bolesławieckiej gliny. Prezentacja współczesnych zakładów ceramicznych działających na terenie Ziemi Bolesławieckiej” zorganizowanej w 2021 r. w Dziale Historii Miasta bolesławieckiego muzeum.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content