logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   bilety  |  kontakt | PL | CZ | EN

„Magiczne oblicza szkła” – spotkanie autorskie z Barbarą Macugą

W piątkowy wieczór 5 sierpnia 2022 r. w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki odbyło się spotkanie z Barbarą Macugą, bohaterką wystawy „Z inspiracji naturą”. B. Macuga swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła już w dzieciństwie, wspierana przez utalentowaną w wielu dziedzinach babcię. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego dla Wychowawczyń Przedszkoli w Bolesławcu, edukację kontynuowała w Studium Nauczycielskim w Legnicy oraz w Instytucie Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Wielkim autorytetem była dla niej Jolanta Ajlikow-Czarnecka, którą wspomina jako „zawodową mamę”. Ważną rolę w jej edukacji odegrał też Bronisław Chyła, malarz i charyzmatyczny wykładowca w Studium Nauczycielskim w Legnicy. Inspiracją byli też dla niej wykładowcy w Instytucie Plastyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie: wybitny grafik i malarz prof. Ryszard Osadczy, historyk sztuki związany z Muzeum Sztuki w Łodzi dr Jacek Ojrzyński, czy dr hab. Adam Fołtarz. Jak opowiada: „Najbardziej jednak lubiłam zdawać egzaminy z historii sztuki u dr Jacka Ojrzyńskiego, który siał postrach wśród studentów. Wspominam kolejne egzaminy jako miłe pogawędki z egzaminatorem”. Uczestniczyła także w niezwykle inspirujących warsztatach Sztuka-Edukacja organizowanych przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

Pracę zawodową B. Macuga rozpoczęła w lokalnych szkołach: w Parowej oraz w Szkole Podstawowej nr 4 i w Prywatnym Gimnazjum Żeglarskim w Bolesławcu. Stworzyła własną koncepcję nauczania opartą z jednej strony na wiedzy o sztuce i twórcach, z drugiej zaś na licznych działaniach plastycznych umożliwiających uczniom swobodną ekspresję. Ze swoimi uczniami zwiedzała wystawy, organizowała lekcje w plenerze i wyjazdy zagraniczne. Na lekcjach wykorzystywała różnorodne techniki graficzne i malarskie. Ważna była dla niej interdyscyplinarność w sztuce i aktywność uczniów. W latach 70-tych organizowała happeningi zatytułowane Buty i Ptaki, a konspekty tych zajęć były publikowane w prasie branżowej i doceniane m.in. przez wizytatorów z całej Polski i przedstawicieli ministerstwa. W latach 90-tych zaangażowana była m.in. w organizację spektakli „Moda – Antymoda” oraz „Hołd dla Matki Ziemi Gai” w Jeleniej Górze w reż. Aliny Obidniak. Opracowała też nowatorskie metody przygotowania uczniów do Turnieju Wiedzy o Sztuce, organizowanego od 1974 r. Cieszy się sukcesami swoich wychowanków, m.in.: dr Aurelii Zduńczyk, Bożeny Kantek, Doroty Stanałowskiej, Błażeja Biegasiewicza, Agnieszki Gawlik, Martyny Stopyry, Noemi Stysiak, Renaty Buciak, Joanny Bruździńskiej, Michała Kowalskiego, Wojtka Szoki, Anny Kulczyckiej, Tomasza Starzyka, Huberta Hanowicz-Wróblewskiego, Katarzyny Sas, Barbary Bednarowicz i wielu innych.

Macuga uprawiała grafikę warsztatową i rysunek, uczestniczyła w przeglądach twórczości amatorów. Od kilku lat bierze udział w zajęciach pracowni witrażu w bolesławieckim Młodzieżowym Domu Kultury, prowadzonych przez artystkę-plastyka Katarzynę Sas, gdzie tworzy witraże i mozaiki inspirowane bogactwem barw i motywów zaczerpniętych z natury. Jak mówi, nieustająco zmaga się z techniką i materią i z entuzjazmem pokonuje kolejne wyzwania.

Uprzejmie informujemy,

że w dniach 30-31 marca i 1 kwietnia 2024 r.

wszystkie nasze placówki są nieczynne

Skip to content