Od dziecka bardzo lubiła rysować i szkicować. W latach 1985-1988 uczyła się w Zespole Szkół Zawodowych w Bolesławcu przy ul. Komuny Paryskiej w klasie o profilu ceramicznym. Praktyki zawodowe odbyła w „Ceramice Artystycznej” (Cepelii) w ówczesnej siedzibie zakładów przy ul. Polnej. Bardzo dobrze wspomina ten okres pracy, podczas którego poznała cały proces produkcji. Zdobyta wiedza umożliwiała jej podjęcie pracy na każdym stanowisku, ale już wówczas wiedziała, że chciałaby malować dekoracje. Po ukończeniu wieczorowego Technikum Budowlanego w Bolesławcu (klasa o profilu budownictwo ogólne) w 1993 r. zatrudniła się jako zdobnik ceramiki w jednym z bolesławieckich zakładów ceramicznych. W 1998 r., po otrzymaniu pozytywnej oceny w konkursie na stanowisko malarki, została zatrudniona w Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Zaczynała od dekoracji produkcyjnych, by w 2001 r. przejść do działu unikatów, gdzie pracowała jako projektant oraz odtwarzacz dekoracji unikatowych i produkcyjnych. Od maja 2020 r. pełni funkcję mistrza dekoracji unikatowych i kieruje zespołem osób odtwarzających dekoracje unikatowe. Praca ta daje jej wiele satysfakcji, ze względu na możliwość współpracy z projektantami, wdrażania nowych rozwiązań i dostosowywania dekoracji do nowego asortymentu.
W projektowaniu wzorem dla L. Lenkiewicz jest natura, zawarty w niej ład i porządek, a czasami chaos, w którym także potrafi dostrzec harmonię. Impuls uruchamia wyobraźnię, dzięki której kształtuje się koncepcja, kompozycja czy skala barw nowego wzoru. Czasami jest to dłuższy proces, pomysł musi „dojrzeć”, ewoluować, by powstała ostateczna wersja dekoracji. Projektantka preferuje skomplikowane wzory, lubi wyzwania, jak mówi: „im jest trudniej, tym ciekawiej”. Pokonywanie trudności sprawia jej satysfakcję.
W swoją pracę wkłada wiele serca, a w procesie projektowania wyraża samą siebie. Cieszy ją zadowolenie klientów, dopinguje ich radość i zachwyt. Przy powstawaniu dekoracji ważna jest dla niej harmonia i miękkie, organiczne formy wzoru. Lubi łączyć technikę malowania pędzlem i stemplem, przeplatać obie metody, dzięki czemu dekoracje zyskują „miękkość”. Jej wzory w większości są wielobarwne. Chciałaby, aby wybierane przez nią tonacje kolorystyczne były optymistyczne, by rozweselały i wywoływały uśmiech na twarzy.
Lubi dekoracje produkcyjne, uporządkowane i skomponowane według określonych zasad, ale preferuje wzory unikatowe. Najchętniej sięga po motywy kwiatowe. Uwielbia irysy, które uważa za królewskie kwiaty i które stały się inspiracją dla niezwykle popularnego wzoru U4157. W jej dekoracjach pojawiają się wielobarwne bratki (U3644), maki ((U1197), chabry (U2114), motywy różyczek (1668X, 1669X) i kwiatów polnych (U2888, U1563). Niektóre wzory powstały w oparciu o harmonijną kompozycję opartą na układzie pasm – krawędzie naczyń podkreśla motyw naniesiony stempelkami, następnie pojawia się wzór kwiatowy bądź roślinny. Kompozycję zamykają i dopełniają kolejne pasma stempelków (1215X, 573X, 906X, 574X, 912X, 1163X). W innych wersjach kompozycji tego typu projektantka zmniejsza wielkość elementów i tworzy misterną, gęstą dekoracyjną strukturę (908AX, U2115) bądź też umiejętnie podkreśla wzorem kształt naczyń (908X).
Do bardziej stonowanych kolorystycznie dekoracji należą wzory kwiatowe w delikatnych, błękitnych lub błękitno-zielonych tonacjach (U742, U1223) czy malarsko ujęte zawilce (U739). Niektóre dekoracje projektantka określa mianem „cukiereczków”, ze względu na ich intensywne, żywe kolory i starannie dobrane drobne elementy składowe wzoru – motywy kwiatków i gęsto zakomponowanych stempelków (U2023, U1873).
L. Lenkiewicz angażuje się w życie zakładu na wielu różnych płaszczyznach – m.in. uczestniczyła w organizowaniu parad „Ceramiki Artystycznej” i przygotowaniu występów artystycznych prezentowanych podczas obchodów Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Razem z J. Chołost organizowała też lubiane przez pracowników ogniska tematyczne. W czasie wolnym lubi malować pastelami mandale, chętnie też robi stroiki bożonarodzeniowe i wielkanocne, jak również inne ozdoby świąteczne oraz zajmuje się dekorowaniem jajek.
W latach 2006-2011 naczynia kamionkowe z dekoracjami unikatowymi L. Lenkiewicz prezentowane były w amerykańskim kanale telesprzedażowym TV QVC.
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
11.00-17.00
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
10.00-16.00
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne
Muzeum Ceramiki
nieczynne
Centrum Dawnych Technik Garncarskich
nieczynne
Punkt Informacji Turystycznej
nieczynne