logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Restauracja Leśny Zamek (Waldschloss), widokówka, przed 1921 r.

Lato w mieście, czyli gdzie odpoczywali bolesławianie – cz. 2

Po wschodniej stronie dzisiejszej ulicy Jeleniogórskiej (dawniej Löwenberger Chausse / Löwenberger Kunststrasße), przed skrzyżowaniem z drogą biegnącą w kierunku Żeliszowa (niem. Giersdorf), dzięki tamie zbudowanej na Leśnym Strumieniu utworzono zbiornik zwany Stawem Leśnym. Nad jego brzegiem, tuż za łukiem drogi i mostkiem biegnącym nad strumieniem, wzniesiono restaurację i eleganckie miejsce spotkań zwane Leśny Zamek (établissement Waldschloss).

Budynek restauracji powstał przed 1888 r., a po roku 1898 został przebudowany przez powiatowego mistrza budowlanego Georga Spohna. Na parterze mieściła się duża sala ze sceną. Od strony północnej do obiektu przylegał przeszklony parterowy pawilon z balkonem. Po wschodniej stronie, nad stawem, usytuowano muszlę koncertową. W sąsiedztwie znajdował się też rozległy ogród i kort tenisowy, a w okresie zimowym staw służył za lodowisko. Po przeciwnej stronie zbiornika usytuowano przystań dla łódek.

Na początku XX w. właścicielem restauracji był Richard Jahn (wzmianki o nim pochodzą z lat 1903 i 1907 r.). Z dniem 1 kwietnia 1907 r. przejął ją Wilhelm Menzel. W 1910 r. należała do Friedricha Müllera (na podstawie dawnych pocztówek udało się ustalić, że prowadził ją jeszcze w 1917 r.), a w 1921 r. – do Richarda Gretzschela.
W 1924 r. współwłaścicielami obiektu byli jeleniogórska spółka Landbund A.G. i emerytowany kapitan żeglugi Emil Witte, ale od 1923 r. restauracja była nieczynna. Otworzył ją ponownie w 1928 r. Joseph Frey, dzierżawiący lokal od dra Scholza. Joseph Frey prowadził „Leśny zamek” aż do 1945 r., choć w 1935 r. wśród współwłaścicieli obiektu, obok wzmiankowanego wcześniej Emila Wittego (mieszkającego wówczas już w Dreźnie), wymieniony jest także cukiernik Georg Langner. Po II wojnie światowej restauracja została zamknięta i uległa zniszczeniu, a teren przejęła jednostka wojskowa.
Więcej informacji o historii obiektu można znaleźć w artykule Anny Bober-Tubaj i Agaty Bojanowskiej „Historia Leśnego Zamku i Miejskiego Lasu” zamieszczonym w „Roczniku Bolesławieckim 2015” (s. 106-107).
W latach 2013–2015 założenie parkowo-rekreacyjne wokół zbiornika retencyjnego „Leśny Zamek” poddano kompleksowej modernizacji, przekształcając je w Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Leśny Potok” przy zachowaniu funkcji przeciwpowodziowej zbiornika. Na terenie ośrodka znajduje się część kąpielowa z plażą, zaplecza techniczne, szatniowo-sanitarne i gastronomiczne, boiska do gry w siatkówkę plażową, korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci oraz pomost dla wędkarzy.
Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Leśny Potok, fot. Grzegorz Matoryn

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content