logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Kryta pływalnia, 1915-1920

Lato w mieście, czyli gdzie odpoczywali bolesławianie – cz. 1

Dzisiejsze Termy Bolesławiec przy ul. Zgorzeleckiej już przed wojną były miejscem odpoczynku i relaksu bolesławian. Zachodnia, starsza część obiektu, pełniąca rolę łaźni miejskiej, została wzniesiona w 1895 r. Inwestycję wsparł bolesławiecki radca finansowy Albert Kessler, który pokrył większość kosztów budowy.

Do dwukondygnacyjnego korpusu z poddaszem przylegały niższe skrzydła boczne, które skontrastowano z elewacją korpusu również kolorystycznie. Całość uzyskała wystrój klasycystyczny z elementami neorenesansu włoskiego. Na fasadzie, po bokach wejścia, powyżej okien parteru umieszczono napis: „Städtisches Bad Kesslers Stiftung” (z niem.: Łaźnia miejska fundacji Kesslera). W hallu wmurowano mozaikę z napisem „Salve” (z łac.: Witaj). W poszczególnych pomieszczeniach usytuowano urządzenia kąpielowe.

W roku 1911 Wilma Taemmer przekazała miastu, zgodnie z życzeniem swego zmarłego męża Maxa Taemmera, 150 000 marek na wybudowanie basenu krytego i sali ćwiczeń.

Obiekt został dostawiony do północnej elewacji istniejącego budynku łaźni miejskiej. Ponieważ ówczesny konserwator krajowy nie pozwolił na zburzenie pozostałości po dawnych fortyfikacjach miejskich na plantach, w obręb murów obwodowych pływalni włączono XV-wieczną basztę. Basen otwarto w 1914 r.

Nowo powstała dwukondygnacyjna część otrzymała wysoki, czterospadowy, w znacznej części przeszklony dach. Do dekoracji wnętrza hali użyto kafli ceramicznych o różnych odcieniach morskiej zieleni, dekorowanych ornamentem geometrycznym i motywem wolich oczu. Całość uzupełniał zespół rzeźb podkreślających przeznaczenie obiektu, z których do dziś zachowały się jedynie niewielkie owalne płaskorzeźby wyobrażające konika morskiego i kormorana oraz monumentalne reliefy w piaskowcu autorstwa bolesławieckiej artystki Jenny Bary-Doussin, rozdzielone napisem o treści: „Kommt und eilt nach der Stätte, die ein Freund euch hat bereitet, dass nach herrlicher Erquickung krafterfüllt ihr weiter schreitet” (z niem.: Przybywajcie, śpieszcie do tego miejsca, które przyjaciel wam przygotował, abyście po wspaniałym pokrzepieniu, pełni sił mogli dalej iść). 

Środkową część hali zajmował basen o wymiarach 20 x 10 m. Od północnej i zachodniej strony otaczała go galeria z ozdobną balustradą. Antresolę i przestrzeń pod nią przeznaczono na szatnie. W dolnej części znalazły się także natryski oraz zaplecze sanitarne. W obiekcie urządzono ponadto salę do ćwiczeń rehabilitacyjnych i rzymską łaźnię parową.

Miejskie Zakłady Kąpielowe kilkakrotnie przebudowywano: w latach 30. XX w., po II wojnie światowej i w latach 80. i 90. XX w. W latach 2013-2015 przeprowadzono kompleksową rewitalizację obiektu, po której obiekt uzyskał funkcję miejskiego SPA.

Więcej informacji o historii obiektu można znaleźć w artykule Anny Bober-Tubaj i Agaty Bojanowskiej Historia bolesławieckich Term (dawnych Zakładów Kąpielowych) zamieszczonym
w „Roczniku Bolesławieckim 2015” (s. 103-105).
Termy Bolesławiec

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content