logo projektu interreg cz_pl
Strona internetowa wykonana w ramach projektu nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000086 pn „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

   kontakt | PL | CZ | EN

Friedrich Schiller

Kamień upamiętniający Friedricha Schillera z muzealnego lapidarium

Johann Christoph Friedrich von Schiller (ur. 10 listopada 1759 r., zm. 9 maja 1805 r.), poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, był jednym z najwybitniejszych pisarzy niemieckiego klasycyzmu i romantyzmu. Określano go mianem „niemieckiego Szekspira” i „piewcą wolności”. 5 maja 1905 r. mieszkańcy podbolesławieckiej wsi upamiętnili setną rocznicę śmierci wielkiego poety, sadząc lipę i stawiając obok niej pamiątkowy obelisk z piaskowca.

Kamień pierwotnie znajdował się w Ober-Tillendorf (Bolesławice) przy drodze w kierunku Dobrau (Dobra). Obecnie miejsce to znajduje się w granicach Bolesławca przy ul. Łowieckiej. W 2005 r. podczas montażu instalacji kanalizacyjnej obelisk został przesunięty, a następnie w listopadzie tego samego roku przewieziony do muzealnego lapidarium przy ul. A. Mickiewicza 13.

Głaz o wysokości 124 cm ma kształt zbliżony do ostrosłupa trójkątnego. Na przedniej części, opracowanej groszkowaniem, w ok. 2/3 wysokości wykuto prostokątną tablicę w prostym obramieniu z inskrypcją w reliefie wypukłym: „Friedrich Schiller 9. Mai 1805–1905”.

Powyżej i poniżej tablicy, na wąskich prostokątnych płycinach umieszczone zostały tytuły najsłynniejszych utworów Schillera:

  • „Lied von der Glocke” („Pieśń o dzwonie”)

    Jeden z najdłuższych wierszy Schillera, opublikowany w 1799 r., w którym autor opisał współpracę mieszkańców niewielkiego miasteczka przy odlewaniu dzwonu.

  • „Don Carlos”

    Dramat pisany w latach 1783–1787, luźno oparty na historycznych wydarzeniach. Don Carlos, książę Asturii, syn hiszpańskiego króla Filipa II, który w utworze został przedstawiony jako nękany przez dwór idealista, w rzeczywistości był osobą chorą psychicznie.

  • „Wallenstein”

    dramat opublikowany w 1799 r., składający się z trzech części: „Obóz Wallensteina”, „Dwaj Pikkolominowie” i „Śmierć Wallensteina”. Schiller opisał w nim, jak doszło do upadku generała Albrechta von Wallensteina, luźno opierając się na wydarzeniach historycznych z okresu wojny trzydziestoletniej.

  • „Das Eluisische Fest” („Święto eleuzyjskie”)

    Poemat napisany w 1798 r. w formie hymnu z okazji świąt eleuzyjskich, którymi czczono Ceres – boginię urodzajów oraz tę, która oswajała dzikie obyczaje człowieka.

Na dwóch pozostałych bokach obelisku o surowej, nieociosanej powierzchni, umieszczono trzy kolejne tytuły:

  • „Maria Stuart” (1800 r.)

    Dramat przedstawiający losy uwięzionej i oczekującej na werdykt sądu królowej Szkotów. Czas akcji ograniczony w utworze został do trzech dni.

  • „Der Taucher” („Nurek”, 1797 r.)

    Ballada o odważnym giermku, który podejmuje wyzwanie rzucone przez despotycznego władcę i skacze w morską otchłań, by wyłowić królewski puchar.

  • "Die Räuber" („Zbójcy”, 1781 r.)

    Jeden z najwcześniejszych dramatów utworów Schillera, wymierzony przeciw tyranii absolutyzmu książąt niemieckich. Akcja utworu dzieje się w połowie XVIII w. i pokazuje zjawisko „sprawiedliwych rozbójników”, broniących pokrzywdzonych przed bezprawiem możnych. Po pierwszym wykonaniu „Zbójców” w Mannheim, Schiller został aresztowany, zabroniono mu też publikowania jakichkolwiek dalszych prac.

Dramaty Schillera grano również w bolesławieckim teatrze. Już w pierwszym sezonie, rozpoczętym 19 lutego 1858 r., wystawiono m.in. „Zbójców”. 10 listopada 1859 r. mieszkańcy miasta świętowali 100. urodziny Friedricha Schillera. W teatrze przedstawiono żywe obrazy z „Pieśni o dzwonie” oraz zagrano „Wilhelma Tella” i „Intrygę i miłość”. W kolejnych latach, aż do 1941 r., wielokrotnie w Bolesławcu można było zobaczyć „Marię Stuart”, „Wilhelma Tella”, „Intrygę i miłość” oraz „Śmierć Wallensteina”. Jak wyglądała scenografia i kostiumy aktorów z przedstawienia „Maria Stuart”, wystawianego w bolesławieckim teatrze podczas sezonu 1934/1935, można zobaczyć w książce Karla Springera zatytułowanej „Bunzlauer Bühne” z 1935 r.

Godziny otwarcia
w dni świąteczne
w maju 2024 r.

1 maja (środa)
Święto Pracy

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

3 maja (piątek)
Święto Konstytucji 3 maja

Muzeum Ceramiki

11.00-17.00

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

10.00-16.00

19 maja (niedziela)
Zielone Świątki

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

30 maja (czwartek)
Boże Ciało

Muzeum Ceramiki

nieczynne

Centrum Dawnych Technik Garncarskich

nieczynne

Punkt Informacji Turystycznej

nieczynne

Skip to content